Κοψίδια και τσιμπολογήματα

Τόσα χρόνια, τόσες εκκλήσεις και ουδείς ανησυχεί μήπως δεν υπάρχει κανένας εκεί πάνω.
Επειδή είναι σίγουροι ότι δεν υπάρχει κανένας εκεί πάνω. Αν υπήρχε λες να τους άφηνε να αλωνίζουν;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στο Τουίτερ, από δημοσιογράφο που έχει ζήσει τη χρεοκοπία της Αλβανίας:

Το 48,1% των Ελλήνων λέει ναι στη χρεοκοπία. Νομίζουν πως είναι εκδρομή στην Αράχοβα. Επειδή "έχω πάει", τους λέω πως είναι Ιμαλάια ξυπόλητος.
Ομοίως και ο Γκάζι Καπλάνι:


«Εμείς αγριόχορτα θα φάμε και τον σοσιαλισμό δεν θα τον προδώσουμε, την Αλβανία δεν την ξεπουλάμε!»
Enver Hoxha, Κεντρική Πλατεία των Τιράνων, 1963

ΥΓ. Και πράγματι αγριόχορτα καταλήξαμε να φάμε. Όχι ο Ενβέρ Χ., αλλά εμείς που δεν είχαμε γεννηθεί ακόμα και εκείνοι που ζητωκραύγαζαν από κάτω. Φυσικά ούτε σοσιαλισμός δεν υπήρχε στο τέλος, ούτε Αλβανία…​
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ήξερα πού να το βάλω, οπότε το βάζω εδώ. Είμαι σήμερα το πρωί στο λεωφορείο και πίσω μου μια 20χρονη νεαρή μιλάει στο κινητό της.

-Είναι χυδαίο, είναι οικτρό...​


Ωπ, η σκεφτόμενη νεολαία, σκέφτομαι. Θα πει για τις περικοπές των μισθών... Μπα, θα πει για τις φωτιές στο κέντρο, εξάλλου ήδη άρχισε να φαίνεται η μαυρίλα από 'δώ... ή μήπως θα πει ότι η γενιά της θα πληρώσει τα λάθη των προηγούμενων; - δίκιο θα 'χει πάντως ό,τι και να πει.

...είναι σήμερα του Αγίου Βαλεντίνου και δίνω μάθημα! Και όχι μόνο αυτό, αλλά δίνω και αύριο και μεθαύριο!​
 

SBE

¥
:clap::clap::clap:
Είναι και χυδαίο και οικτρό το ότι δεν έχει γίνει αργία η γιορτή των ανθοπωλών :lol:
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Πανέξυπνα και τα δύο σκίτσα του Πετρουλάκη στην Καθημερινή, το χτεσινό και το σημερινό.

 

nickel

Administrator
Staff member
Τιτίβισμα:

Εντάξει, οι Ευρωπαίοι σοσιαλδημοκράτες στέλνουν ανθρώπους στην Ελλάδα για να προτείνουν αναπτυξιακά μέτρα. Θα έχουμε και σκιώδη τρόικα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στα περίπτερα θα βρείτε σήμερα και το πρώτο τεύχος της Ελευθεροτυπίας των απεργών. Κάποτε μπορεί να αποκτήσει και συλλεκτική αξία:

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το Τουίτερ. (Λογόκρινα λίγο μία λέξη, επειδή μπορεί μερικοί επισκέπτες να τη βρουν λίγο βαριά.)

 

nickel

Administrator
Staff member
Η αλήθεια βρίσκεται στο διάκενο των φανατισμών.
Από άρθρο του Νίκου Γ. Ξυδάκη στην Καθημερινή.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ένα λάθος κόμμα μπορεί να σου χαλάσει όλη τη σύνταξη, έλεγε η δασκάλα στο σχολείο. Τώρα κατάλαβα ότι δεν εννοούσε τα γραπτά. (23000 γκουγκλεύσεις ως σήμερα)
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν θέλω να αποποιηθώ των ευθυνών μου, αλλά θεωρώ αστείο να υποθέσει κανείς ότι την καταναλωτική, τη χρηματιστηριακή και την επενδυτική Ελλάδα την καθόριζε ένα και μόνο περιοδικό του “βλάχου” Κωστόπουλου!

(…) Φυσικά είχαμε και εμείς ευθύνες. Ως ύλη μιλάω…


Ο Πέτρος Κωστόπουλος απολογείται μπροστά σ' ένα άδειο τάφο. Όχι του Γιόρικ, του ελληνικού λαϊφστάϊλ.
 

SBE

¥
Εγώ θεωρώ κοψίδι την πρώτη πρώτη φράση του άρθρου:
Φτάνει μια μέρα, στη ζωή κάθε άντρα, η στιγμή του απολογισμού.

Η μαγκιά, η ασχετοσύνη, η αισθητική κι ο μισογυνισμός του συγκεκριμένου λαϊφστάιλ σε μια πρόταση. Απόδειξη ότι κατά βάθος ήταν τόσο ελληνικό όσο κι οι ταινίες του Ξανθόπουλου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τίτλος που σχεδόν με κάνει να θέλω να αρχίσω νήμα που θα τιτλοφορείται «Εμβληματικοί τίτλοι»:

Ταπεινά σκουλήκια θυσιάζουν το σεξ για χάρη της αθανασίας
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231183806

Μόνο ταπεινά σκουλήκια θα το έκαναν αυτό.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ταπεινά σκουλήκια θυσιάζουν το σεξ για χάρη της αθανασίας
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231183806
Μια αιωνιότητα χωρίς σεξ; Αυτό θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο ορισμός τής κόλασης! :D

Πάντως ό,τι και να κάνουν τα σκουλήκια (δλδ οι αρειανοί), την υπέρτατη θυσία την κάνουν τα μπαόκια: :p
paok_nofcuk.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
«...δεν μπορεί για την έκδοση άδειας λειτουργίας ενός φιλανθρωπικού ιδρύματος να απαιτούνται περισσότερο από τρία χρόνια, σε μια περίοδο μάλιστα που η Εκκλησία προσπαθεί με κάθε τρόπο να αναλάβει το έργο της προνοιακής μέριμνας». — Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος
http://www.iefimerida.gr/news/39042...κό-ίδρυμα-χρειάζονται-3-χρόνια-γραφειοκρατίας

Στο τέλος, εκτός από μαύρη οικονομία, θα έχουμε και μαύρη φιλανθρωπία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
[...]μια περίοδο μάλιστα που η Εκκλησία προσπαθεί με κάθε τρόπο να αναλάβει το έργο της προνοιακής μέριμνας». — Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος
Εδώ γελάμε. α) Υπάρχουν ήδη φιλανθρωπικά ιδρύματα της εκκλησίας, β) αν κόπτεται για τους άπορους, ας χαρίσει καμιά μίτρα, καμιά ποιμαντορική ράβδο, κάνα χρυσό σταυρό, όλο και κάτι τέτοια μικροπράγματα θα του βρίσκονται - άσε που ο έχων δύο χιτώνας ξέρετε τώρα, πόσο μάλλον ο έχων πεντ' έξι εφτά χρυσούς σταυρούς. Για να μην αρχίσω πάλι για τους μισθούς και έρθει να μου την πει η SBE.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καρμικός βολβός!

Έκφραση που πρέπει να περάσει στο χρονικό του 2012, από τιτίβισμα που λέει:
Φάτε μάτια πατάτες. Στην αρχή του ελληνικού κράτους ο Καποδίστριας εξαπάτησε τους Έλληνες για να φέρει πατάτες. Τώρα που είμαστε στα τελειώματα, πάλι οι πατάτες μπροστά. Καρμικός βολβός.

Στο σίριαλ «Πατάτες» έχει προστεθεί και η ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ, με τίτλο «Επιχείρηση εξαπάτησης του λαού με το “κίνημα της πατάτας”» (το οποίο, σας παρακαλώ, ας μη σχολιάσετε εδώ, αν σας έρθει τέτοια επιθυμία).
 

SBE

¥
Μια που λέμε για σήριαλ, στα φρέσκα επεισόδια του NCIS ο κακός έχει χρέη και τον ρωτάνε κατά την ανάκριση πως κι έτσι αυτός απαντάει με το ανάλογο αναιδές ύφος: είχα κάτι επενδύσεις στην Ελλάδα.
 
Top