Κεφαλαίο αρχικό σε ονόματα ιστορικών, πολιτικών και θρησκευτικών ρευμάτων κτλ.

Teo

Member
Τα ονόματα ιστορικών, πολιτικών, θρησκευτικών και φιλοσοφικών ρευμάτων ξεκινούν με κεφαλαίο ή πεζό;
π.χ.
Γνωστικοί
Ιωακειμίτες
Αναβαπτιστές
Γιρονδίνοι
Χριστιανοί ( ; )
Ιακωβίνοι
Στωικοί

Μια πρώτη δική μου υπόθεση είναι ότι γράφονται με κεφαλαίο ως ουσιαστικά και με μικρό ως επίθετα.

Ευχαριστώ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ τα γράφω όλα με κεφαλαία αρχικά, με εξαίρεση τους χριστιανούς, είτε είναι ουσιαστικά είτε επίθετα, αλλιώς μπορεί να μπερδευτούμε με τους γνωστικούς ορίζοντες και τους στωικούς φορολογούμενους.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Κεφαλαίο ή πεζό στα δόγματα, οπαδούς δογμάτων;

Τη Γλώσσα μού την έδωσαν με μπόλικα Κεφαλαία;

Κεφαλαίο ή πεζό; :

Oι περισσότεροι από τους παρακάτω όρους (αλλά ίσως όχι όλοι) δηλώνουν θρησκευτικές ομάδες ή αιρέσεις (έστω κι αν δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά). Ωστόσο θα δίσταζα να τους γράψω όλους με πεζό αρχικό γράμμα. Κατά τη γνώμη σας ποιοι από αυτούς γράφονται με κεφαλαίο;

αλαουίτες, αλβιγηνοί, αλουμράδος (Ισπανοί πεφωτισμένοι), αλχημιστές, ασσασίνοι, βάλδιοι, βαρδεσανίτες, βογόμιλοι, βορβορίτες, γνωστικοί, εβιονίτες, ελευθεροτέκτονες, ελευθερόφρονες (Libertins), ελκεσαΐτες, ερμητισμός, εσσαίοι, ζεν, ζουρβανίτες, ζοχαρίτες, ζωροάστρες, ημεροβαπτιστές, ησυχαστές, θεραπευτές, ιανσενίτες, ιησουίτες, ισμαηλίτες, ιωαννίτες, καθαροί, καϊνίτες, καμπάλα, καμπαλιστές, καρμαθήτες, κομφουκιανισμός, λιμπερταριανιστές, μαζνταϊσμός, μανδαίοι, μανδαϊσμός, μανιχαϊσμός, μαρκοσιανοί, μιθραϊστές, μπατίνι, μπαχάι, ναασσηνοί, ναζαρηνοί, ναζωραίοι, ναΐτες, νασαραίοι, νεστοριανοί, νικολαΐτες, νουσαΐρι, ορφικοί, ουγενότοι, ουϊκλιφίτες, παταρινοί, παυλικιανοί, προτεστάντες, ροδοσταυρισμός, ροδόσταυροι, σαδδουκαίοι, σαμψαίοι, σαχτισμός, σηθιανοί, σιβαΐτες, σοδομίτες, σούφι, σουφισμός, ταντρισμός, ταοϊσμός, τζαϊνιστές, φαρισαίοι, φραγκισκανοί, φραγκιστές, χασιδιστές.


Judeo-Christian, Judaeo-Christian = ιουδαιοχριστιανικός, ιουδαιοχριστιανός :

Αδμινιστράτορες, γιατί με κεφαλαίο ο ιουδαιοχριστιανός; Νομίζω ότι, σύμφωνα τουλάχιστον με την επίσημη γραμματική, γράφεται με μικρό.
Καλημέρα. Θα το αλλάξω σήμερα και πάλι αύριο. Τη μια μέρα να κυκλοφορεί με πεζό (σαν τους χριστιανούς) και την άλλη με κεφαλαίο (σαν τους Ιουδαίους). :)

...
Ας ρίξουμε μια ματιά στη Γραμματική του Τριανταφυλλίδη:

490. Γράφονται με μικρό γράμμα στην αρχή: […]
β) τα επίθετα που σημαίνουν οπαδούς θρησκευμάτων: χριστιανοί, διαμαρτυρόμενοι, μωαμεθανοί.



... You can observe a lot by watching. The replay. And reruns:


...
Χρήσιμα θα φανούν αυτά τα δύο τρία τέσσερα νήματα:

Τη Γλώσσα μού την έδωσαν με μπόλικα Κεφαλαία;

Χρήσιμο έργο αναφοράς: Οδηγός για τη σύνταξη εγγράφων της ΕΕ στα ελληνικά

ΠεΖά και ΚεΦαΛαΊα Άγγλων, Γάλλων, Πορτογάλων...

Judeo-Christian, Judaeo-Christian = ιουδαιοχριστιανικός, ιουδαιοχριστιανός

Προσωπική προτίμηση που δεν έχει δα και καμιά βαρύτητα (68 κιλά είμαι), όλα πεζά, ιδίως αν έχεις πολλά τέτοια στο ίδιο κείμενο, γιατί αλλιώς θα θυμίζει γερμανικό γραπτό. Το κατά περίπτωση δεν μου πολυαρέσει, εκτός αν υπάρχει σοβαρή πιθανότητα σύγχυσης, με ακριβώς ίδιες λέξεις.


"It's déjà vu all over again."
~ Yogi Berra

"Πρόκειται για ντεζαβού ριπλέι".

... A déjà revu! A home rerun. Ξαναπρομνησία.

Déjà revu in Punxsutawney. :whistle:
 
Top