Ιθαγένεια

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως ξέρει κανείς σε ποια ομάδα του Facebook γίνονται τα ωραία που περιγράφει σήμερα ο Μιχαηλίδης; Δεν θέλω να διαγραφώ μόνος μου από το μαγαζί, αλλά δεν θα είχα καμιά αντίρρηση να πέσω ηρωικά.

[...]
ΑΥΤΟΣ απαντούσε προσεκτικά, μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες, όχι greeklish, χωρίς να προσβάλλει κανέναν και τίποτα, μόνο με τα δικά του επιχειρήματα κατά του ρατσισμού. Και το Facebook τον σκότωσε! Όχι απλά δεν του επέτρεψε να ξαναγράψει στη συγκεκριμένη ομάδα, αλλά τον διέγραψε ολοκληρωτικά μαζί με ό,τι είχε γράψει, όχι μόνο στο συγκεκριμένο γκρουπ, αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη σελίδα του Facebook. Οι φίλοι και συμφοιτητές του παιδιού, που κατάγεται από την Αλβανία, έμειναν εμβρόντητοι όταν διαπίστωσαν κατ' ιδίαν αυτόν τον «αποκλεισμό», αποτέλεσμα μιας πολιτισμένης αντίδρασης ενός πολίτη που εδέχθη μιαν απίστευτη ρατσιστική επίθεση από ανθρώπους (;) που υπερηφανεύονται μάλιστα ότι είναι Ελληνες, αλλά στην ουσία δεν είναι τίποτα.
[...]
Λένε μάλιστα για αυτούς, τους φασίστες, ότι έχουν συγκεκριμένο τρόπο δράσης στο Ιντερνετ. «Υπάρχει σύστημα: εντοπίζουν κάποιον που δεν τους αρέσουν οι ιδέες του, ανακοινώνουν το όνομά του στη σελίδα, τον στοχοποιούν, και αρχίζουν οι μαζικές αναφορές ώστε να τον μπλοκάρει το Facebook. Δεν μπορεί μια τόσο μεγάλη σελίδα να γίνεται, άθελά της θέλουμε να πιστεύουμε, συνεργός στη διάδοση ρατσιστικών ιδεών και συνένοχος στην αποσιώπηση αντιθέτων απόψεων».
[...]
 
[...]
Λένε μάλιστα για αυτούς, τους φασίστες, ότι έχουν συγκεκριμένο τρόπο δράσης στο Ιντερνετ. «Υπάρχει σύστημα: εντοπίζουν κάποιον που δεν τους αρέσουν οι ιδέες του, ανακοινώνουν το όνομά του στη σελίδα, τον στοχοποιούν, και αρχίζουν οι μαζικές αναφορές ώστε να τον μπλοκάρει το Facebook.

Δυστυχώς, τέτοια φαινόμενα συμβαίνουν πολύ συχνά στο Facebook, το οποίο λειτουργεί εντελώς τυφλά κι ανάλογα με τον αριθμό των reports που δέχεται. Ο πόλεμος πλέον μεταξύ των δύο στρατοπέδων είναι οργανωμένος. Οι φασίστες κάνουν ομαδικά report συγκεκριμένα προφίλ και οι αντιφασίστες τους απαντούν με τον ίδιο τρόπο. Και το FB δεν μιλάει Ελληνικά, δεν ασχολείται, δεν θέλει να ξέρει. Αντίθετα, κάποια άλλα (π.χ. προτροπή σε βία εναντίον συγκεκριμένων ατόμων, με διευθύνσεις κλπ), αλλά με χαμηλό αριθμό αναφορών, είναι ακόμα εκεί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κατάλαβα. Να το αλλάξουμε από Facebook σε Facistbook και από Φατσοβιβλίο σε Φασιστοβιβλίο, για να καταλάβουν όλοι.
 

SBE

¥
Μα αυτά είναι συνηθισμένα πράγματα στο ιντερνέτ. Κάποτε ήμουνα σε μια λίστα (πολύ πριν τα Φέισμπουκ, πολύ πριν το Γκουγκλ καν) στην οποία κάποιοι είχαν παραπονεθεί σε κάποιους εργοδότες για το τι έγραφε κάποιος υπάλληλός τους στη λίστα με το λογαριασμό της δουλειάς. Δεν ξέρω αν είχε γίνει όντως κάτι ή αν ήταν πια αστικός μύθος, αλλά είχε γίνει πλέον ανέκδοτο, κάτσε καλά γιατί θα σε ρηπόρτ στον εργοδότη σου, ορίστε ρε το τηλέφωνο του εργοδότη μου κλπκλπ. Το Φέισμπουκ, το γιουτιουμπ κλπ δεν θέλει να μπλεχτεί, σε βγάζει και με ένα -δυο παράπονα, μην περιμένετε όλες τις φορές να είναι καμιά συνωμοσία με ομαδικά παράπονα. Ένα αρκεί.
Κι επειδή ίσως κάτι τέτοια τα έχω φάει με το κουταλάκι στο ιντερνέτ την τελευταία εικοσαετία, δε μου κάνουν εντύπωση και δεν παρασύρομαι σε κουβέντες περί ελευθερίας του λόγου κλπ γιατί όλες οι πλευρές κάνουν τα ίδια. Είναι περισσότερο περίπτωση τα παιδία παίζει.
 
Last edited by a moderator:
Όχι ακριβώς, SBE. Ένα δεν αρκεί. Θέλει πολλά. Αλλά δεν μπορεί το FB να διαγράφει προφίλ με το έτσι-θέλω, χωρίς λόγο, επειδή παραπονιέται μια ομάδα, είτε αυτή είναι προοδευτική, είτε συντηρητική. Πρέπει να ελέγχει τα παράπονα. Αλλά, κάτι τέτοια θα σήμαινε τεράστια αύξηση του κόστους και προφανώς γι' αυτό δεν γίνεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άλλοι τόποι (π.χ. το ΠροΖ) χρησιμοποιούν ομιλητές της γλώσσας για τους εποπτικούς ρόλους. Αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει ακόμα περισσότερο σε έναν χώρο όπου επιτρέπονται οι πολιτικές αντιπαλότητες, δηλαδή οι ομαδοποιήσεις και οι συνωμοσίες.
 

Elsa

¥
Πάντως, αυτό το όνομα υπάρχει ακόμα στο Fb, και από ότι έχω καταλάβει από άλλη περίπτωση δεν είναι τόσο εύκολο να σβηστεί λογαριασμός μετά από κάποια report.
 

SBE

¥
Όταν το Φέισμπουκ σε λίγο θα έχει περισσότερα μέλη από τον πληθυσμό του πλανήτη, δεν πρόκειται να το ψάχνει κάθε φορά. Ο φόβος της μήνυσης είναι πολύ μεγαλύτερος.
 

daeman

Administrator
Staff member
Όταν το Φέισμπουκ σε λίγο θα έχει περισσότερα μέλη από τον πληθυσμό του πλανήτη, δεν πρόκειται να το ψάχνει κάθε φορά. Ο φόβος της μήνυσης είναι πολύ μεγαλύτερος.

Γιατί περισσότερα μέλη από τον πληθυσμό του πλανήτη; Έχεις πληροφορίες για επικείμενη άφιξη εξωγήινων; :eek: Αν είναι να 'ρθουν για να γραφτούν στο φέισμπουκ, καλύτερα να κάτσουν στ' αυγά τους. Αρκετά UFO έχει το μαγαζί, δεν χρειάζονται κι άλλα. :p
 

SBE

¥
Γιατί περισσότερα μέλη από τον πληθυσμό του πλανήτη; Έχεις πληροφορίες για επικείμενη άφιξη εξωγήινων; :eek: Αν είναι να 'ρθουν για να γραφτούν στο φέισμπουκ, καλύτερα να κάτσουν στ' αυγά τους. Αρκετά UFO έχει το μαγαζί, δεν χρειάζονται κι άλλα. :p

Γιατί θα έχει ο καθενας τρεις-τέσσερεις λογαριασμους, φυσικά!
Όπως εχουμε δεκαπέντε ημέιλ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Γιατί θα έχει ο καθένας τρεις-τέσσερεις λογαριασμούς, φυσικά!
Όπως έχουμε δεκαπέντε ημέιλ.

Λαδί και φατσούλες;) = tongue in cheek, SBE.:)
 
Τα παλικάρια της Μονάδας Υποβρύχιων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος (που έχω την τιμή να γνωρίζω πόσο πολύ εμφορείται, γενικώς, από στρατοκρατική ιδεολογία), βροντοφώναξαν την άποψή τους για το νομοσχέδιο περί ιθαγένειας στη μέση της οδού Πανεπιστημίου, στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου (από το tvxs):

«Έλληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ»

Ο Χρυσοχοΐδης έθεσε σε διαθεσιμότητα τον αρχηγό τους και διέταξε ΕΔΕ, ο ΛΑΟΣ μέμφθηκε τον Χρυσοχοΐδη γιατί "Αυτοί οι οποίοι διακινδυνεύουν καθημερινά την σωματική τους ακεραιότητα για την τιμή της Πατρίδας, διώκονται γιατί χρησιμοποίησαν συνθήματα που μέχρι πρότινος αποτελούσαν τη σημαία του Έθνους" (;), και το σάιτ της Ελευθεροτυπίας που δημοσίεψε το βίντεο δέχτηκε ιντερνετική επίθεση από τους φασίστες και έπεσε. Η Πατρίδα βρίσκεται σε καλά χέρια και τα Σώματα Ασφαλείας αγρυπνούν υπέρ της δημοκρατικής νομιμότητας. Όποιος πιστεύει το αντίθετο είναι εκτός πραγματικότητας. Ο δε Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος στην πραγματικότητα αυτοκτόνησε...
 
Έχω συγχυστεί πολύ με αυτή την ιστορία από χθες, όχι τόσο για τα φασιστικά συνθήματα που ακούστηκαν (τα οποία ακούγονται γενικότερα στο στρατό και σε στρατιωτικού τύπου σώματα), όσο για την αντίδραση. Δηλαδή, τέτοια και χειρότερα συνθήματα λέγονται και ακούγονται κατά κόρον από τα εν λόγω σώματα και φρονώ ότι αυτή είναι η φύση τους. Αυτή είναι η φύση του μπουλντόγκ. Αρκεί να μην ξεφεύγει από τα όρια του λουριού του. Γιατί τους έπιασε όλους ξαφνικά τέτοια πιλάλα; Επειδή έγινε για πρώτη φορά προφανές το γνωστό;

Ένα σχόλιο από το ράδιο αρβύλλα:

 

SBE

¥
Εμένα με παραξενεψε που θεώρησαν σωστο στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου να παρελαύνουν με συνθήματα κι όχι με καμια μπάντα να παίζει εμβατήρο για το βήμα. Μπερδεψαν την παρέλαση με την άσκηση στ στρατό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εμένα με παραξενεψε που θεώρησαν σωστο στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου να παρελαύνουν με συνθήματα κι όχι με καμια μπάντα να παίζει εμβατήρο για το βήμα. Μπερδεψαν την παρέλαση με την άσκηση στ στρατό.
Διευκρινιστικά: απ' ό,τι κατάλαβα, τα συνθήματα δεν τα έλεγαν στη διάρκεια της παρέλασης, αλλά στο τελείωμά της, στο κάτω μέρος της Πανεπιστημίου, εκεί που διαλύονται. Γι' αυτό, απ' ό,τι φαινόταν στην εικόνα, ο κόσμος ήταν αραιός σ' εκείνο το σημείο.
 
Τι λες ρε Αμβρόσιε;
Θυμάσαι πώς καταλήξανε όσοι τους άρεσε νάχουν μερικά φασιστικά μαντρόσκυλα δεμένα με το λουρί τους (για να τους κάνουν τις βρωμοδουλειές, προφανώς, κι αυτοί να μένουν άσπιλοι και με καθαρά χέρια);
Ακόμα κι έτσι πάντως, έχουν ξεφύγει από "τα όρια του λουριού τους" - από δημοσιογραφική άποψη, αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Ενώ μπήκε και το ζήτημα ποια είναι η "σημαία του έθνους", από το φορέα της πολιτικής τους έμπνευσης/κάλυψης.
 
Θεωρώ ότι το ζήτημα πήρε υπερβολικές διαστάσεις, δεν χρειαζόταν τόσο πολύ. Από εκεί και πέρα, οι λόγοι πίσω από το συμβάν είναι προφανείς. Ψηφίστηκε το νομοσχέδιο και τους έτσουξε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ θα ήθελα να πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις. Γιατί τα φανταράκια, να πούμε ότι είναι μικρά και φοβισμένα. Αλλά στο στρατόπεδο ασκούνται με τέτοια συνθήματα που τους έμαθε ο υπαξιωματικός τους, τα οποία ακούνε και όλοι οι αποπάνω στην ιεραρχία (για να μην πούμε ότι από πάνω κατεβαίνουν προς τα κάτω). Και θεωρούν φυσιολογικό τη σήμερον ημέρα να λένε τέτοια συνθήματα; Μα δεν με φοβίζει η εθνοσαπίλα που κουβαλάνε στο μυαλό τους. Με φοβίζει περισσότερο το άχυρο.
 
Το πρόβλημα είναι ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που επιλέγουν να κάνουν αυτή τη δουλειά (γιατί μιλάμε για ΟΥΚ, ΛΟΚ κλπ) κάπως έτσι είναι και κάπως έτσι σκέφτονται. Νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικό της συγκεκριμένης ψυχοσύνθεσης και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με ένα άγριο άλογο είναι απλά να το τιθασεύσεις προκειμένου να είναι ωφέλιμο. Και να διευκρινήσω ότι επ' ουδενί επικροτώ αυτά τα συνθήματα και το περιεχόμενό τους.
 
Top