Θυσιαστήρια προσφορά

presunto

Member
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Θυμάμαι από τα φοιτητικά μου χρόνια ότι κάπου είχα συναντήσει έναν συγκεκριμένο όρο που να περιγράφει τα, ανθρώπινα και μη, όντα που θυσιάζονται στον βωμό κάποιας θεότητας. Θυμάμαι πως ο εν λόγω όρος ήταν εξειδικευμένος. Ωστόσο, κάνοντας τώρα σχετική αναζήτηση στα ελληνικά και τα αγγλικά βρήκα μεν το "sacrificial offering", το οποίο είναι όμως κάπως γενικό, και το οποίο βρήκα ότι συνήθως αποδίδεται ως "θυσιαστήρια προσφορά". Ωστόσο, είμαι βέβαιος ότι υπάρχει κάποιος πιο εξειδικευμένος όρος που να περιγράφει το ον του οποίου αφαιρείται η ζωή στο πλαίσιο μιας θυσίας.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Υπάρχει και το oblation αλλά δεν περιλαμβάνει τις προσφορές ανθρώπων για θυσία.
 
Δεν πάει το μυαλό μου σε κάτι πιο εξειδικευμένο.
Μήπως κάνει το "θυσιστήρια τελετουργία";
 
Χαίρομαι όταν διαβάζω κάτι τα μεσάνυχτα και καταλαβαίνω ό,τι να 'ναι. Πολλές συγγνώμες για το ότι νόμιζα ότι ψάχνατε κάτι προς τα Αγγλικά (και για το ότι δεν πρόσεξα καν την ενότητα στην οποία έχει μπει η ερώτηση).

Η λέξη «ανθρωποθυσία» δεν κάνει για το κείμενό σας;
 
Last edited:
Υπάρχει και η πιο γενική λέξη "σφάγιο" που μπορεί να γίνει πιο συγκεκριμένη ως "σφάγιο θυσίας".
Επειδή ζητάς λέξη που να αναφέρεται τόσο σε άνθρωπο όσο και σε άλλο ζώο, νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλη.
 

presunto

Member
Χαίρομαι όταν διαβάζω κάτι τα μεσάνυχτα και καταλαβαίνω ό,τι να 'ναι. Πολλές συγγνώμες για το ότι νόμιζα ότι ψάχνατε κάτι προς τα Αγγλικά (και για το ότι δεν πρόσεξα καν την ενότητα στην οποία έχει μπει η ερώτηση).

Η λέξη «ανθρωποθυσία» δεν κάνει για το κείμενό σας;
Έψαχνα μια λέξη που να αναφέρεται στο "αντικείμενο" της θυσίας και όχι στη διαδικασία καθεαυτή. Νομίζω πως το "κάθαρμα" και το ίσως "σφάγιο" είναι πιο κοντά σε αυτό που έψαχνα, αν και ο όρος "ανθρωποθυσία" είναι επίσης σχετικός. Ευχαριστώ!
 

presunto

Member
Ευχαριστώ όλους και όλες για τη βοήθεια! Δεν θυμάμαι αν η λέξη που είχα ακούσει είναι κάποια από αυτές που προτείνετε, όμως ούτως ή άλλως καλύπτομαι και με αυτές. Ευχαριστώ!
 
Top