Η χωματερή

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπα; Βγάλαμε εμείς 18 σε κάτι και δεν το πήραμε είδηση; Πού, βρε Χέλλε; Πες μας το κι εμάς να χαρούμε λίγο που κοντεύουμε να πάθουμε κατάθλιψη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Nickel: Θέλουμε πολύ φροντιστήριο ακόμα για να γίνουμε Ευρωπαίοι.
Hellegennes: Εγώ τον ίδιο λαϊκισμό βλέπω από τους Ευρωπαίους.
Nickel: Δεν με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι.

Έχω δουλειά και δεν μπορώ να χάνω χρόνο με τις στρεψοδικίες σου. Τα λογικά άλματα από το «Ευρωπαίοι» με τον τρόπο που το εννοώ εκεί που το γράφω, στον λαϊκισμό του Bild που θέλεις να συζητήσεις εσύ είναι για να μας τρως την ώρα. Έχει πιο σοβαρά σχόλια το νήμα, μην το απαυτώνεις.
 
Έχω δουλειά και δεν μπορώ να χάνω χρόνο με τις στρεψοδικίες σου. Τα λογικά άλματα από το «Ευρωπαίοι» με τον τρόπο που το εννοώ εκεί που το γράφω, στον λαϊκισμό του Bild που θέλεις να συζητήσεις εσύ είναι για να μας τρως την ώρα. Έχει πιο σοβαρά σχόλια το νήμα, μην το απαυτώνεις.

Εν πρώτοις το πνεύμα της παρέμβασής μου ήταν χιουμοριστικό, μην αρπάζεσαι με το τίποτα. Σε δεύτερο λόγο νομίζω ότι δεν κατάλαβες τι έγραψα.
 
Μπα; Βγάλαμε εμείς 18 σε κάτι και δεν το πήραμε είδηση; Πού, βρε Χέλλε; Πες μας το κι εμάς να χαρούμε λίγο που κοντεύουμε να πάθουμε κατάθλιψη.

Αν και δεν ήταν αυτό το πνεύμα της ανάρτησής μου, αν με αφήσεις να το σκεφτώ θα βρω 18άρια.
 
Έχω δουλειά και δεν μπορώ να χάνω χρόνο με τις στρεψοδικίες σου. Τα λογικά άλματα από το «Ευρωπαίοι» με τον τρόπο που το εννοώ εκεί που το γράφω, στον λαϊκισμό του Bild που θέλεις να συζητήσεις εσύ είναι για να μας τρως την ώρα. Έχει πιο σοβαρά σχόλια το νήμα, μην το απαυτώνεις.

Τώρα που μπορώ, ας επεκταθώ λίγο. Ποιος έφερε την Bild στην συζήτηση; Εγώ; Είπα εγώ ότι θέλω να συζητήσω για την Bild; Ποιοι είναι οι Ευρωπαίοι στους οποίους αναφέρεσαι εσύ, παρεμπιπτόντως;
 
Non placet tui sententia. Volo commovebo ut alibi destruat, promovendi un disputatione fructifera.


Συγγνώμη, παρασύρθηκα. Ήθελα να πω: "ευτυχώς, τώρα δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο για ώριμες συζητήσεις".
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι, αυτοί λένε "δεν θα δώσουμε λεφτά στον τεμπέλη Έλληνα από τον μόχθο του Χ Ευρωπαίου εργάτη".

Αυτοί οι λαϊκισμοί απευθύνονται στο κοινό της bild.

Όταν λέω ότι θέλουμε φροντιστήριο για να γίνουμε Ευρωπαίοι, εννοώ ότι δεν θα πηγαίνουμε στις διαπραγματεύσεις επισείοντας την απειλή του Grexit. Χρησιμοποίησα το «Ευρωπαίοι» σαν κάποιο ιδανικό που έχουμε στο νου μας, όχι σαν το κοινό της bild.

Μπορείς να συνεχίσεις τη συζήτηση εδώ.
 
Δεν υπάρχει αυτό το ιδανικό, ούτε στην πολιτική ούτε στις μάζες. Το κοινό της Bild και της κάθε Bild δεν υπάρχει εξαιτίας της Bild. Το αντίθετο, η Bild υπάρχει εξαιτίας του κοινού. Αλλά δεν καταλαβαίνω την επίκληση μιας ιδεατής κατάστασης όταν κάνεις συγκρίσεις. Γιατί και καλά εμείς χρειαζόμαστε αυτήν την ιδεατή "ευρωπαϊκότητα" άμα δεν την έχουν και οι άλλοι; Τι αναρωτιώσουν; Πότε θα γίνουμε κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση ενός ιδεατού προτύπου; Αν αυτό είναι ένα ζήτημα που θεωρείς σημαντικό, γιατί το θεωρείς σημαντικό για τους Έλληνες; Σε τι χρειάζονται οι Έλληνες περισσότερο την "ευρωπαϊκότητα" από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους και γιατί θεωρείς μειονέκτημά μας ότι δεν το έχουμε; Όλα τα 'χε η Μαριωρή και της έλειπε ο φερετζές; Το πρόβλημά μας είναι πώς θα γίνουμε ιδεατοί Ευρωπαίοι;

Παρεμπιπτόντως, η αφορμή για το σχόλιό μου δεν ήταν τα εμετικά δημοσιεύματα της Bild αλλά διάφορες δηλώσεις πολιτικών προσώπων των κρατών της ΕΕ.
 
Α, για να μην το ξεχάσω, δεν υπάρχει καμμιά συζήτηση για να συνεχίσω. Έγραψα κάτι, δεν σου άρεσε, το λογόκρινες. Απλά κι ωραία.
 
Υπάρχουν και χειρότερα σενάρια απ' αυτά που γράφεις. Μπορεί η κυβέρνηση να έχει τυπώσει όχι δραχμές αλλά ευρώ. Αυτό είναι η πραγματικά δυσοίωνη προοπτική.







Mod: από εδώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ελληγεννή, αν θέλεις να συνεχίσεις να τρολάρεις, τουλάχιστον μη γράφεις τρίχες. Αρκετά πια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα τι άλλο θα γράψεις πια, ρε Χέλλε; Λυπήσου μας λίγο, κάπου.
 
Πάτε καλά; Αν έχετε νεύρα να κάνετε pause και να επιστρέψετε με ψυχραιμία. Αρκετά με την καραμέλα περί τρόλινγκ. Όλα έχουν τα όριά τους. Όποιος δεν καταλαβαίνει τι γράφω ας ρωτήσει.
 

bernardina

Moderator
Ευχαριστώ, δόκτορα.

Ελληγενή, είσαι ένας από τους (ελάχιστους) λόγους που με έκαναν να μην πατάω το πόδι μου στη Λεξιλογία εδώ και καιρό. Θα σεβαστώ το χώρο του φόρουμ και δεν θα εκφράσω με δικά μου λόγια την άποψή μου για σένα προσωπικά και για τους ομοίους σου.
 
Συμπέρασμα: Το τρόλινγκ πολλοί εμίσησαν, τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς ουδείς.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι, Στάθη, το συμπέρασμα είναι ότι έχει και η υπομονή τα όριά της.
 
Ευχαριστώ, δόκτορα.

Ελληγενή, είσαι ένας από τους (ελάχιστους) λόγους που με έκαναν να μην πατάω το πόδι μου στη Λεξιλογία εδώ και καιρό. Θα σεβαστώ το χώρο του φόρουμ και δεν θα εκφράσω με δικά μου λόγια την άποψή μου για σένα προσωπικά και για τους ομοίους σου.

Πάλι καλά δηλαδή που δεν είπες τίποτα. Εν τω μεταξύ αυτό που λες είναι κεραυνός εν αιθρία. Υπάρχουν και πμ γι' αυτά. Ποιος ξέρει τι ακριβώς διαστρεβλωμένες απόψεις έχεις σχηματίσει από μόνη σου και για ποιους λόγους. Ποιος ξέρει ποιους θεωρείς ομοίους μου...
 
Όχι, Στάθη, το συμπέρασμα είναι ότι έχει και η υπομονή τα όριά της.

Τα όρια της υπομονής σου είναι ένα τεχνικό σχόλιο που έκανα; Τεχνικής φύσης είναι το σχόλιο. Τεχνικής. Είναι φανερό ότι είστε συναισθηματικά φορτισμένοι. Ούτε εσείς θα ψηφίσετε με βάση την λογική. Είναι καταφανές ότι θα ψηφίσετε με βάση το συναίσθημα, άσχετα το τι θα ψηφίσετε. Το κείμενο του Δόκτορα ήταν συναισθηματικά φορτισμένο. Καταλαβαίνω την ένταση, αλλά συνιστώ ψυχραιμία.

Η δική μου ψυχρή λογική επιβάλλει να ψηφίσω ΝΑΙ, το έχω πει κι άλλες φορές. Αυτό δεν σημαίνει πως όποιος ψηφίζει ΝΑΙ το κάνει με κριτήριο την ψυχρή λογική.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ό,τι να 'ναι. Από το «η κυβέρνηση θα κόψει ευρώ» στο «είστε συναισθηματικά φορτισμένοι». Προσωπικά, είμαι συναισθηματικά κουρασμένη από το ατελείωτο τρολάρισμά σου σε όλα τα νήματα - μέχρι και για το πώς να γεννάμε τα παιδιά μας μας έχεις πει. Δεν σε αντέχω άλλο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ωραία, εξήγησέ μας λοιπόν, Ελληγεννή, για να καταλάβει και ο Στάθης ότι το «τρίχες» δεν ήταν προσωπικός αλλά ποιοτικός χαρακτηρισμός, πώς μπορεί να τυπώσει μια κυβέρνηση επιπλέον χαρτονόμισμα του ευρώ εν αγνοία των υπόλοιπων εταίρων.
 
Top