'Εχεις έναν αναπτήρα; ή έχεις κανέναν αναπτήρα;

maraki

New member
Μπορεί και να έχει απαντηθεί στο φόρουμ αυτή η απορία, χαζή ίσως, αλλά εγώ εδώ και μισή ώρα σπάω το κεφάλι μου για να βρώ ποιο από τα δύο θα θεωρούσα πιο "σωστό": 'Εχεις έναν αναπτήρα; ή έχεις κανέναν αναπτήρα;

Αν και αβίαστα μου βγαίνει το πρώτο, δεν θεωρώ καθόλου λάθος το δεύτερο.
:s
Εσείς τι λέτε;
 
Υπάρχει και μια τρίτη, απλούστερη και συνηθέστερη εκδοχή: έχεις αναπτήρα; Η δεύτερη εκδοχή υπαινίσσεται μάλλον κάτι ευτελές που βρίσκεται σε ποσότητα δεξιά κι αριστερά ή δείχνει οικειότητα μεταξύ των ομιλητών. Η πρώτη εκδοχή έχει επεκταθεί πολύ, σχετικά πρόσφατα, υπό την επίδραση των ξένων γλωσσών. Αυτό το "έναν" δεν παύει ωστόσο να παραπέμπει ώς έναν βαθμό στο αριθμητικό (έναν και όχι δύο ή τρεις). Οπωσδήποτε καμία από τις τρεις εκδοχές δεν είναι "λάθος".
 

daeman

Administrator
Staff member
Άλλα παραδείγματα:

Έχεις φωτιά; Έχεις μια φωτιά; Έχεις μία φωτιά; Έχεις καμιά φωτιά; Από κάπου σε ξέρω, πώς σε λένε;

Έχεις τσιγάρο; Έχεις ένα τσιγάρο; Έχεις κανένα / κάνα τσιγάρο; Έχεις τσιγάρα; Τι μάρκα;

Έχεις τασάκι; Έχεις ένα τασάκι; Έχεις κανένα / κάνα τασάκι;

Έχεις ώρα; Έχεις μία ώρα; Έχεις καμιά ώρα;

Έχεις γυναίκα; Έχεις μια γυναίκα; Έχεις μία γυναίκα; Μόνο; Έχεις καμιά γυναίκα;
Έχεις άντρα; Έχεις έναν άντρα; Μόνο; Έχεις κανέναν άντρα;

Έχεις ευρώ; Έχεις ένα ευρώ; Έχεις κανένα / κάνα ευρώ; Έχεις ευρά;
Έχεις φράγκο; Γαλλικό; Έχεις ένα φράγκο; Έχεις κανένα / κάνα φράγκο; Έχεις φράγκα; Διάβαινε.
Έχεις μία δραχμή; Έχεις μια δραχμή; Έχεις καμιά δραχμή; Έχεις δραχμή; Ας πρόσεχες.
Έχεις χιλιάρικο; Έχεις ένα χιλιάρικο; Έχεις κανένα / κάνα χιλιάρικο; Δεν έχεις; Φτου!

Έχει κανείς σπίρτα; ;)
 
Το "Έχεις μια φωτιά;" γιατί το διέγραψε ο Δαεμάνος; Νομίζω λέγεται κι αυτό. Θυμάμαι έναν Ζακυθινό έφ. λοχία στο στρατό "Ποίος έχει μία φωτία;"
 

nickel

Administrator
Staff member
Διέγραψε το «Έχεις μία φωτιά» (αν και ίσως αυτό ήθελες να ρωτήσεις κι εσύ και ξέχασες τον τόνο). Το διέγραψε ίσως για να αφαιρέσει το αριθμητικό από τις επιλογές, επειδή πιστεύει κι αυτός ότι το «Έχεις μία φωτιά;» δίνει έμφαση στην αριθμητική διάσταση («όχι δύο»). Η αλήθεια είναι ότι πολλοί λένε «μια» και γράφουν «μία», οπότε τρέχα γύρευε (άσε που θα περάσει και ο Ζαζ και θα μας κάνει και το σχετικό κήρυγμα).

Κάνας αναπτήρας σού βρίσκεται;
 
Τότε ήταν αβλεψία μου. Νόμιζα ότι διαγράφει γενικώς το "μια". Ο Ζακυθινός, βέβαια, είναι αντιΖαζ, γιατί όλα τα λέει "μία" (τουλάχιστον εκείνος ο συγκεκριμένος).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Ζαζ μού λέει να μην είμαι τυπολάτρης και να μην πιστεύω στη διατήρηση μιας τόσο λεπτής διαφοράς (συνιζημένο αόριστο, δισύλλαβο αριθμητικό). Μου επιτρέπει, ωστόσο, να το κάνω στα δικά μου γραπτά.

Με την ευκαιρία:
Κανένα αναπτηράκι σάς βρίσκεται;
Κάνα αναπτηράκι σάς βρίσκεται;
Καναναπτηράκι (Καν' αναπτηράκι) σάς βρίσκεται;
 
Top