Εν τούτω, Νίκοι και Νίκες

Elsa

¥
Χρόνια πολλά, σε όλες και όλους... κεφάτα, αισιόδοξα και αγωνιστικά! :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Πολλές ευχές από καρδιάς για όλους τους εορτάζοντες και εορτάζουσες. Χαμόγελο και καλή διάθεση, ένα λουλουδάκι και μια ρακή στην υγειά σας!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χρόνια πολλά και καλά, στους 4 Νίκους της Λεξιλογίας, και σε όλους τους υπόλοιπους εορτάζοντες και εορτάζουσες!
 
:)Χρόνια πάρα πολλά κι εξαιρετικά ευτυχισμένα και δημιουργικά σε Nickel, Sarant, σύντεκνο μοδεράτορα κι όλους τους εορτάζοντες και όλες τις εορτάζουσες της Λεξιλογίας!:clap::clap::clap:
 

nickel

Administrator
Staff member
Σας ευχαριστούμε όλους για τις ευχές σας, αντευχόμαστε υγεία και γερές αντοχές και, παρά την κρίση, ένα λικεράκι και μια σοκολατίτσα θα τα βγάλουμε.


 
DSC00749.jpg

Βonsai-Birmingham Botanical Gardens

Στους εορτάζοντες του φόρουμ εύχομαι υγεία.
Στον αγαπητό Νίκο Λ. μακροζωία και αέναη ευρηματικότητα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Krampus

Krampus is a mythical creature recognized in Alpine countries. According to legend, Krampus accompanies St. Nicholas during the Christmas season, warning and punishing bad children, in contrast to St. Nicholas, who gives gifts to good children.

In the Alpine regions, Krampus is represented by a demon-like creature. Traditionally young men dress up as the Krampus in Austria, southern Bavaria and South Tyrol during the first week of December, particularly on the evening of 5 December, and roam the streets frightening children with rusty chains and bells.

In the aftermath of the 1934 Austrian Civil War, the Krampus tradition was prohibited by the Dollfuss regime under the the Fatherland Front (Vaterländische Front) and the Christian Social Party but the tradition returned after the end of World War II.

Οι άγριες φωτό, στο βικιάρθρο. Εδώ, κατευθείαν από τις τσέπες μικρών και μεγάλων:



Όπως βλέπετε επίσης, ο άγιος είναι Νικόλαος, επίσκοπος, όχι Santa Claus αμερικάνικος... :-)
 

Attachments

  • Nicolo-Krampus.jpg
    Nicolo-Krampus.jpg
    93.2 KB · Views: 187

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ολόθερμες ευχές για τη γιορτή των Νίκων της Λεξιλογίας!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, σε ιμέλι κάποια φίλη άρχισε σωστά τις ευχές της: «Να είσαι πάντα γερός, αδύνατος...». Καλό και το «δυνατός», αλλά να μην ξεχνάμε και το «αδύνατος».
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα!

Το πρώτο πράγμα που διάβασα σήμερα, η μαντινάδα που μου 'πεψε ένας φίλος:
Χρόνια πολλά δε θα σου πω μην και κακογεράσεις
μα όσα σου βγαίνουνε να ζεις, καλά να τα περάσεις

Και η απάντησή μου:
Πες μου τα συ πολλά μαθές κι εγώ να τα χορτάσω
και πλια πολλά και πλια καλά κατέχω να συβάσω


Χρόνια πολλά, πολλά καλά σ' όλους τους Νικολήδες
τις Νίκες και τα μάτια σας να 'χετε, μερακλήδες
 
Προς όλους τους αγαπητούς Νίκους της Λεξιλογίας

Νίκο μου,
εύχομαι να νικάς στις φουρτούνες και τις μάχες της ζωής, να νικάς τους φόβους και τις αδυναμίες σου...
Να νικιέσαι μόνο απ' την αγάπη και να προχωράς με αυτήν! Χρόνια δυνατά!

Φιλιά σε όλους :)

 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Οι Νίκοι σάς ματαξαναευχαριστούμε όλους.

Ευχαριστώ και τον Ολυμπιακό για το θρίλερ που κατάφεραν να ζήσουμε, ακόμα και άνθρωποι που δεν ασχολούμαστε και πολύ με το ποδόσφαιρο.
 
Top