Ελληνικές εφευρέσεις

nickel

Administrator
Staff member
LOL. Εδώ ρωτά ο Σάιμον («another term for speed cameras, which is taken from the name of the Greek who developed them») και απαντά κάποιος καλός κύριος, που λέει «The inventor, Maurice Gatsonides, was Dutch (but apparently with Greek ancestors)» και έρχεται άλλος ένας Λεξιλόγος και συμφωνεί...

Αυτοί εδώ:
http://www.rallye-info.com/carmodel.asp?car=102
δεν έχουν καμία αμφιβολία:
Greek Maurice Gatsonides was very much the first permanent works rally driver in the classic sense when he won the 1953 Rallye Monte Carlo for Ford, a rallye Ford already won in 1936.

Holland, where the Greek-born Gatsonides now resided, was the first country to give the Gatso device a trial in the late 1950s.
Έτσι το θέτει εδώ:
http://www.slate.com/id/2060918

Μα τι είναι αυτοί; Έλληνες συντάκτες στην Εσπερία; Ξένοι που βλέπουν κατάληξη και βγάζουν κι αυτοί αυθαίρετα συμπεράσματα; Ή απλώς έχουν πηγές που δεν έχουμε εμείς;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
1. Το έψαξα και δεν το βρήκα! Σαπό! Άλλο να μεταφράζεις ότι τις κάμερες Γκάτσο εφεύρε ο Μορίς Γκατσονίδης, ελληνικής καταγωγής, και άλλο ο Μόρις Γκατσόνιντες, ολλανδικής... ;) :):p
2. Νέο κουίζ: Ο διπλωμάτης πατέρας ελληνικής καταγωγής με ποντιακό επώνυμο σε ποιανού κράτους την Υψηλή Πύλη να είχε εκπαιδευτεί εκείνη την εποχή για να βρεθεί αντικυβερνήτης σε σουλτανάτο; :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν ο Θωμάς Γκατσονίδης (ή όπως αλλιώς λέγανε τον μπαμπά — τον βάφτισα έτσι επειδή ο γιος τού Μορίς είναι Tom) ήταν «Vice Governor of the Sultanate Surakarta», προηγήθηκε πάντως ο Γεράκης στην περιοχή.

Και η παρακάτω φωτογραφία έχει λεζάντα «1958 : Το Triumph TR3 του Μωρίς Γκατσονίδη στην Col de Turini». Εδώ.

 
Καλά, η ιστορία είναι απίστευτη -μου έρχεται να πάω (ηλεκτρονικώς) στη Σουρακάρτα να βρω τον μπαμπά Γκατσονίδη!
 
Η Σουρακάρτα ήταν σουλτανάτο μέσα στις Ολλανδικές Δυτικές Ινδίες, άρα αν ο πατήρ Γκατσονίδης ήταν υποκυβερνήτης, ήταν απλώς ανώτατος αξιωματούχος του ολλανδικού κράτους, έτσι δεν είναι;

Κατά τα άλλα, στην Αθλητική Ηχώ βρήκα τέσσερις αναφορές στον Γκ., στις τρεις από τις οποίες αναφέρεται ότι ήταν ελληνικής καταγωγής (στη μια μάλιστα, λέει Χαράς ευαγγέλια για τους Έλληνες! επειδή νίκησε σε ένα ράλι).

Ωστόσο, εδώ που τα λέμε, και πάλι δεν έχουμε 100% βεβαιότητα ότι ο μπαμπάς ήταν ελληνικής καταγωγής, μια και η πηγή μας είναι κάποιο αθλητικό σάιτ, που μπορεί απλώς να σκέφτηκαν ότι αφού είναι -ίντις είναι έλληνας. Αλλά το πιθανότερο να ήταν Έλληνας, αφού μάλιστα βρήκα και Έλληνα Γκατσονίδη.

Παρέμπ, στο αντιαποικιακό αντάρτικο της Σουρακάτρας πρωταγωνίστησε ο κομμουνιστής Ταν Μαλάκα, εθνικός ήρωας της Ινδονησίας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρέμπ, στο αντιαποικιακό αντάρτικο της Σουρακάτρας πρωταγωνίστησε ο κομμουνιστής Ταν Μαλάκα, εθνικός ήρωας της Ινδονησίας.
Σε λίγο θα μας πεις ότι και ο Vice Governor είναι ο κυβερνήτης των διαστροφών. :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η Σουρακάρτα ήταν σουλτανάτο μέσα στις Ολλανδικές Δυτικές Ινδίες, άρα αν ο πατήρ Γκατσονίδης ήταν υποκυβερνήτης, ήταν απλώς ανώτατος αξιωματούχος του ολλανδικού κράτους, έτσι δεν είναι;
Πάντως εμένα μου αρέσει το μυθιστόρημα ότι ήταν απεσταλμένος από την Υψηλή Πύλη και τα κατάφερε να δικτυωθεί εκεί, να πιάσει το πόστο και να παντρευτεί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από μια φίλη της Λεξιλογίας πήρα το επόμενο ιμέιλ:

Καλημέρα,

ονομάζομαι [...] και είδα στο μεταφραστικό forum Λεξιλογία ότι αναζητάτε πληροφορίες για ελληνικές εφευρέσεις. Ίσως βρείτε μερικές χρήσιμες πληροφορίες εδώ ή εδώ.

Καθημερινά επισκέπτομαι τη Λεξιλογία (είμαι μια από τις guests), ίσως κάποτε εγγραφώ κι εγώ..[... και] σκέφτηκα να σας βοηθήσω.

Καλό απόγευμα.

Ευχαριστώ την καλή φίλη εκ μέρους όλων όσων θα αξιοποιήσουν τις πληροφορίες που πρόσφερε στο φόρουμ και σε όλη την κοινότητά μας χωρίς καν να είναι ακόμη μέλος μας. Την προσκαλώ να μη διστάσει να κάνει αυτό το τυπικό βήμα της εγγραφής (που είναι εύκολο, δωρεάν, ανώδυνο, ανέφελο και χωρίς υποχρεώσεις -- και προσφέρει επιπλέον δυνατότητες και εργαλεία) και θα περιμένω να με ενημερώσει :) ποιο χρηστώνυμο θα χρησιμοποιεί για να αποδώσω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και αυτήν εδώ την ανάρτηση που ανέβασα εξ ονόματός της στις δικές της συνεισφορές.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο Μάικ Λαζαρίδης (Mike Lazaridis) είναι ο εφευρέτης του μπλάκμπερι.

(Δεν τον ήξερα προηγουμένως, τώρα τον έμαθα, από ένα ρεπορτάζ του Ταχυδρόμου).
Ενδιαφέρον!
Born in Istanbul, Turkey to ethnic Greek (specifically Pontic) parents, Lazaridis was five years old when his family moved to Canada in 1966 , settling in Windsor, Ontario. At age 12, he won a prize at the Windsor Public Library for reading every science book in the library.
 

seismic

New member
Γεια χαρά παιδιά, και ευτυχισμένο το 2011.
Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το φόρουμ, και γράφτηκα στο φόρουμ γιατί μου αρέσει το θέμα που έχετε ανοίξει.

Είμαι και εγώ εφευρέτης, με δύο διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας.

Αν αποδείξω ότι οι εφευρέσεις μου είναι σωστές, τότε πραγματικά είναι από τις πολύ μεγάλες.
Πρόκειται για αντισεισμικά συστήματα δομικών κατασκευών.

Μία πρόγευση http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040
Και άλλη μία http://www.antiseismic-systems.com/
 

Earion

Moderator
Staff member
ΑΡΙΣΤΟΒΟΥΛΟΣ ΠΕΤΖΕΤΑΚΙΣ Ο πολυμήχανος ιδρυτής

Η καινοτομία που εξασφάλισε στον χημικό μηχανικό Αριστόβουλο Πετζετάκι θέση στην ιστορία της παγκόσμιας βιομηχανίας και ανέτρεψε τα δεδομένα στη διεθνή αγορά πλαστικών ήταν η δημιουργία του νέου εύκαμπτου πλαστικού σωλήνα Heliflex, ο οποίος στα μέσα της δεκαετίας του 1960 αντικατέστησε τον σωλήνα ruber. Η εφεύρεση, μάλιστα, του νεαρού τότε Πετζετάκι είχε το πλεονέκτημα της γρήγορης και μαζικής παραγωγής, ανοίγοντας τον δρόμο για τη χρυσή εποχή της εταιρείας του η οποία απέκτησε γρήγορα θυγατρικές σε 22 χώρες και παράλληλα έδινε το δικαίωμα χρήσης της πατέντας σε κολοσσούς, όπως η Goodyear και η Pirelli.

Ο Αριστόβουλος Πετζετάκις γεννήθηκε στις αρχές του 1920 στην Αμοργό, νησί στο οποίο έκανε πολλές δωρεές. Ο πατέρας του είχε στο Μοσχάτο μία μικρή βιοτεχνία που έφτιαχνε μικρά ελαστικά τοπ και όταν την ανέλαβε ο Αριστόβουλος, ήταν έτοιμος να κάνει το μεγάλο άλμα. Το 1960 ίδρυσε την Α. Γ. Πετζετάκις, μετεξέλιξη της μονάδας του πατέρα του, που σύντομα τον έκανε πάμπλουτο. Τα περιοδικά της εποχής τον παρουσίαζαν ως τον μοναδικό επιχειρηματία που κατάφερε σε μικρό χρονικό διάστημα να γίνει τόσο πλούσιος. Ο Αριστόβουλος Πετζετάκις ήταν και καλό αφεντικό. Γνώριζε όλους τους εργαζομένους με τα μικρά τους ονόματα και είχε βαφτίσει πολλά παιδιά τους. Συνήθως «επιφύλασσε» έξτρα μπόνους στο προσωπικό του, το οποίο θεωρούνταν το πιο καλοπληρωμένο της εποχής εκείνης.


ΤΑ ΝΕΑ 19.11.2011, με αφορμή θλιβερό γεγονός της επικαιρότητας.
 

SBE

¥
Δυστυχώς δε μας λέει αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο. Πώς έγινε η εφεύρεση; Σε ποιά εργαστήρια; Με τι συνθήκες;

Από την άλλη, μια κλασσική περίπτωση επιχειρηματία- εφευρέτη, είδος που το χρειάζεται η Ελλάδα αλλά δεν το έχει. Ίσως μεταξύ άλλων γιατί δεν υπάρχει στα πολυτεχνεία αυτό το πνεύμα της εφεύρεσης που την εκμεταλλεύεσαι εμπορικά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δυστυχώς δε μας λέει αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο. Πώς έγινε η εφεύρεση; Σε ποιά εργαστηρια; Με τι συνθήκες;
Αυτό τι ακριβώς διαφορά κάνει; Κι αυτό το λέω επειδή πάρα πολλές καινοτομίες και εφευρέσεις ξεκίνησαν από πολύ ταπεινές αρχές, χωρίς εξωτικά εργαστήρια κι εξοπλισμό.
 

SBE

¥
Είναι αυτό που ΜΕ ενδιαφέρει περισόστερο, όπως είπα στο μήνυμά μου.
Γιατί με ενδιαφέρει; Δεν ξέρω, ίσως λόγω επαγγέλματος, ίσως λόγω διαστροφής.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι βρε, το είδα το «με»· το μήνυμά μου δεν αποσκοπούσε στο να απαξιώσει την ερώτησή σου, αλλά να ανακαλύψει τη λογική της. Από ενδιαφέρον. :)
 

SBE

¥
Η λογική είναι: όχι μόνο να ξέρω τι ανακάλυψε ποιος αλλά και πώς το ανακάλυψε για να δω αν μπορούν να αναπαραχθούν οι συνθήκες. Και συνήθως είναι ενδιαφέρουσα ιστορία. Και καμιά φορά απομυθοποιεί το ότι χρειάζεται να είσαι κάτι το ιδιαίτερο ή να έχεις μεγάλα εργαστήρια.

Είπαμε, ψώνιο μας η εκμετάλλευση της πανεπιστημιακής έρευνας
Εγώ με βλέπω έτσι: :angel:
Υποθέτω η Πανσπουδαστική (αν υπάρχει ακόμα) θα με βλέπει κάπως έτσι :devil:
 
Top