Εισαγωγικά και τελεία σε διάλογο

ichnilatis

New member
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν πρέπει οπωσδήποτε να βάλουμε το ρήμα "είπε", "έλεγε" ή ό,τι άλλο μέσα στην πρόταση, τι είναι καλύτερο να κάνουμε; Να το βάλουμε εκτός; Οι παύλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να είναι πιο εμφανές;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ συνήθως ακολουθώ τη στίξη του πρώτου παραδείγματος:
«Το ξέρεις», είπε, «ότι δεν μας έχουν καλέσει».

Θα μπορούσα επίσης να γράψω:
Είπε: «Το ξέρεις ότι δεν μας έχουν καλέσει».
«Το ξέρεις ότι δεν μας έχουν καλέσει», είπε.

Αν για κάποιο λόγο ήμουν υποχρεωμένος να βάλω ένα μόνο σετ εισαγωγικών και το «είπε» στη μέση, τι θα έκανα;
Ίσως ακολουθούσα τη λύση με τις παύλες, «Το ξέρεις –είπε– ότι δεν μας έχουν καλέσει», ίσως θα έβαζα παρένθεση, «Το ξέρεις (είπε) ότι δεν μας έχουν καλέσει». Και στη συνέχεια θα υπέβαλλα παραίτηση. :-)
 

ichnilatis

New member
Και πάλι ευχαριστώ... αλλά με την παραίτηση με μπερδέψατε... :confused:

Σημαίνει ότι προσωπικά δεν δέχεστε τα τελευταία παραδείγματα; Δεν είναι δηλαδή και τόσο δόκιμα; Καλά οι παρενθέσεις ούτε και σε μένα αρέσουν. Οι παύλες όμως δεν είναι δόκιμες;
 

nickel

Administrator
Staff member
Την παραίτηση την αναφέρω σε σχέση με το «ήμουν υποχρεωμένος» — αν δηλαδή με υποχρέωνε κάποιος επιμελητής να εφαρμόζω πράγματα που θεωρώ λανθασμένα. Και ανέφερα προηγουμένως «κανένας επιμελητής δεν θα δεχτεί να μείνουν μέσα στα εισαγωγικά κάποια λόγια που δεν ανήκουν στον ευθύ λόγο». Το «είπε», ακόμα κι αν μπει μέσα σε παύλες ή παρένθεση, μένει μέσα στα εισαγωγικά. Και ό,τι είναι μέσα στα εισαγωγικά πρέπει να είναι μέρος αυτών ακριβώς που ειπώθηκαν. Αν είμαι εγώ επιμελητής και μου γράψεις
«Το ξέρεις –είπε– ότι δεν μας έχουν καλέσει».
θα το διορθώσω σε:
«Το ξέρεις», είπε, «ότι δεν μας έχουν καλέσει».
 

ichnilatis

New member
Έχω καλύφθεί από τις απαντήσεις σας, απλώς επιτρέψτε μου μία συμπλήρωση, για να γίνω πιο συγκεκριμένος.
Το κείμενο που με απασχολεί δεν πρόκειται για διάλογο ή απλή παράθεση των λόγων κάποιου. Είναι ένα κείμενο στο οποιό, στη ροή του λόγου, παρατίθενται τα λόγια κάποιου άλλου με τρόπο που να συμπληρώνουν το νόημα των λόγων του γράφοντος. Οπότε δεν ταιριάζει πάντα να μπει το «έλεγε ο τάδε» ή «γράφει ο τάδε» εκτός του ευθέος λόγου.
π.χ. Η γιαγιά μάς προέτρεπε συνεχώς να δοξάζουμε τον Θεό «διότι –έλεγε– πάντοτε μας βοηθάει»...
 

nickel

Administrator
Staff member
π.χ. Η γιαγιά μάς προέτρεπε συνεχώς να δοξάζουμε τον Θεό «διότι –έλεγε– πάντοτε μας βοηθάει»...
Το συγκεκριμένο θα το έγραφα:
Η γιαγιά μάς προέτρεπε συνεχώς να δοξάζουμε τον Θεό διότι, έλεγε, «πάντοτε μας βοηθάει»...
Σε παρόμοιες περιπτώσεις το άλλο κόλπο είναι:
Η γιαγιά μάς προέτρεπε συνεχώς να δοξάζουμε τον Θεό «διότι πάντοτε μας βοηθάει», όπως έλεγε.
 

ichnilatis

New member
Αυτό μπορεί να γίνει όμως και όταν η πρόταση εντός των εισαγωγικών είναι αρκετά εκτεταμένη;
Εδώ έφερα ένα πολύ απλό παράδειγμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τις ισορροπίες και τη σωστή ροή αποφασίζουμε κατά περίπτωση.
 

Zazula

Administrator
Staff member
«Το ξέρεις», είπε, «ότι δεν μας έχουν καλέσει».
Προσωπικά το αφήνω ακομμάτιστο εάν δεν υπάρχει λόγος για κόμμα στην περίοδο του ευθέος λόγου.
«Το ξέρω» είπε «ότι δεν μας έχουν καλέσει».
«Το ξέρω» είπε, «αλλά δεν μας έχουν καλέσει».
Το ανοιγοκλείσιμο των εισαγωγικών υπερεπαρκεί κτγμ και δεν χρειάζεται ο παρενθετικός χαρακτήρας τού «είπε» να διευκρινιστεί περαιτέρω και με αμφίπλευρα κόμματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσωπικά το αφήνω ακομμάτιστο εάν δεν υπάρχει λόγος για κόμμα στην περίοδο του ευθέος λόγου.
Δεν είσαι ο μόνος, αλλά δεν έχω μεταφράσει τόση λογοτεχνία που να μου έχει δοθεί η ευκαιρία να πειραματιστώ και με τους δύο τρόπους. Όταν γράφω ο ίδιος, π.χ. ένα ανέκδοτο ή μια σύντομη αφήγηση, έχω δοκιμάσει και τα δύο συστήματα, χωρίς όμως να έχω καταλήξει σε σαφή προτίμηση.

Το σύστημά σου το ακομμάτιστο είναι αυτό που προτείνει η Ιορδανίδου στον Οδηγό, ενώ ο Γιαβρής στην Στίξη στη γραπτή επικοινωνία προτιμά το άλλο.
Όταν παραθέτουμε αυτολεξεί (με ή χωρίς εισαγωγικά) ένα κείμενο, το χωρίζουμε με οριοθετικό κόμμα από τη φράση ή την πρόταση που το σχολιάζει. Το ίδιο ισχύει και για αποσπάσματα διαλόγων – είτε κλείνονται σε εισαγωγικά είτε όχι.

Αν βλέπουμε σε μεταφράσεις το σύστημα με τα κόμματα πιο συχνά, προφανώς εκεί έχουμε επιρροή από την αγγλική πρακτική.
 
«Η μεγάλη κρυφή μου επιθυμία είναι να ήμουν ηθοποιός. Ίσως σε μια άλλη ζωή να γεννιόμουν ηθοποιός».

Στο προηγούμενο υπάρχει μία τελεία (της πρώτης πρότασης) μέσα σε εισαγωγικά.

Η δεύτερη είναι πιο σωστό να μπει μετά τα εισαγωγικά;

Ή, εφόσον είναι δύο προτάσεις που μπαίνουν και οι δύο σε εισαγωγικά, και η δεύτερη τελεία να μπει μέσα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ή, εφόσον είναι δύο προτάσεις που μπαίνουν και οι δύο σε εισαγωγικά, και η δεύτερη τελεία να μπει μέσα;
Το πιο λογικό, σε όλες τις περιπτώσεις, είναι να μπει η τελεία πριν να κλείσουν τα εισαγωγικά, όπως συμβαίνει και με τα άλλα σημεία στίξης ή σε άλλες γλώσσες. Το να μπαίνει η τελεία έξω από τα εισαγωγικά (ακόμα κι αν υπάρχουν άλλες τελείες μέσα στα εισαγωγικά) είναι μια παλιότερη συνήθεια που διατηρείται μέχρι σήμερα. Δεχόμαστε και τις δύο επιλογές, εφόσον τηρούνται με συνέπεια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεχόμαστε και τις δύο επιλογές, εφόσον τηρούνται με συνέπεια.
Όντως, η πασίγνωστη μεγάλη πλατφόρμα streaming έβαλε στο style guide της την παλιά εκδοχή, δηλαδή την τελεία πάντα έξω από τα εισαγωγικά.
 
Αν βρεθεί επιμελητής να σας "μαλώσει" γιατί δεν τη βάζετε μέσα ή γιατί δεν τη βάζετε απόξω, να μου πείτε να τον μαλώσω με τη σειρά μου;-)
 
Το πιο λογικό, σε όλες τις περιπτώσεις, είναι να μπει η τελεία πριν να κλείσουν τα εισαγωγικά, όπως συμβαίνει και με τα άλλα σημεία στίξης ή σε άλλες γλώσσες. Το να μπαίνει η τελεία έξω από τα εισαγωγικά (ακόμα κι αν υπάρχουν άλλες τελείες μέσα στα εισαγωγικά) είναι μια παλιότερη συνήθεια που διατηρείται μέχρι σήμερα. Δεχόμαστε και τις δύο επιλογές, εφόσον τηρούνται με συνέπεια.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

Στο βιβλίο του «Η Στίξη στη Γραπτή Επικοινωνία», ο Άρης Γιαβρής υπερασπίζεται την τελεία έξω από τα εισαγωγικά (εφόσον δεν προηγούνται αυτών αποσιωπητικά, θαυμαστικό ή ερωτηματικό, οπότε κρίνει ότι πρέπει να απουσιάζει τελείως).

Η δική μου απορία ήταν στην περίπτωση που δεν υπάρχει μία πρόταση αλλά πολλές.

Γιατί τότε όλες οι υπόλοιπες τελείες των προτάσεων είναι μέσα στα εισαγωγικά και μόνο η τελευταία εκτός αυτών!
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί τότε όλες οι υπόλοιπες τελείες των προτάσεων είναι μέσα στα εισαγωγικά και μόνο η τελευταία εκτός αυτών!
Όπως ήδη ανέφερα, το μεταγενέστερο σύστημα, μάλλον επιρροή μεταφράσεων από τα αγγλικά, είναι πιο ορθολογικό, βάζοντας την τελεία μέσα στα εισαγωγικά, όπως ακριβώς βάζει και τα άλλα σημεία στίξης. Οπότε, αν σας ενοχλεί το ζήτημα με τις πολλές περιόδους και τις πολλές τελείες μέσα στα εισαγωγικά, δεν μένει παρά να εφαρμόσετε κι εσείς το σύστημα με την τελεία από μέσα, και να αδιαφορήσετε για τη ρυθμιστικότητα του Γιαβρή.
 
Όπως ήδη ανέφερα, το μεταγενέστερο σύστημα, μάλλον επιρροή μεταφράσεων από τα αγγλικά, είναι πιο ορθολογικό, βάζοντας την τελεία μέσα στα εισαγωγικά, όπως ακριβώς βάζει και τα άλλα σημεία στίξης. Οπότε, αν σας ενοχλεί το ζήτημα με τις πολλές περιόδους και τις πολλές τελείες μέσα στα εισαγωγικά, δεν μένει παρά να εφαρμόσετε κι εσείς το σύστημα με την τελεία από μέσα, και να αδιαφορήσετε για τη ρυθμιστικότητα του Γιαβρή.

Από ό,τι καταλαβαίνω, δεν υπάρχει ένας χρυσός κανόνας. Υπάρχουν δύο απόψεις. Όπως σε πολλά άλλα που προβληματίζουν έναν συντάκτη!
 

nickel

Administrator
Staff member
Από ό,τι καταλαβαίνω, δεν υπάρχει ένας χρυσός κανόνας. Υπάρχουν δύο απόψεις. Όπως σε πολλά άλλα που προβληματίζουν έναν συντάκτη!
Ακριβώς. Για την ακρίβεια, το συγκεκριμένο ζήτημα έχει τρεις απόψεις, δεδομένου ότι πριν και από τα εισαγωγικά είχαμε (και εξακολουθούμε να έχουμε) διαλόγους χωρίς εισαγωγικά.

 
Ακριβώς. Για την ακρίβεια, το συγκεκριμένο ζήτημα έχει τρεις απόψεις, δεδομένου ότι πριν και από τα εισαγωγικά είχαμε (και εξακολουθούμε να έχουμε) διαλόγους χωρίς εισαγωγικά.


Για να είμαι ειλικρινής, η δική μου απορία δεν αφορούσε διαλόγους.

Αλλά την αναπαραγωγή μιας δήλωσης με πολλές προτάσεις.

Και ο προβληματισμός αφορούσε την τελευταία τελεία!

Αν θα μπει μέσα στα εισαγωγικά όπως οι υπόλοιπες ή έξω από αυτά!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν θα μπει μέσα στα εισαγωγικά όπως οι υπόλοιπες ή έξω από αυτά!
Σωστός κι αυτός ο προβληματισμός. Σε παρόμοιες περιπτώσεις η απάντησή μου είναι: Μάθετε αν ο επιμελητής έχει αμετακίνητη άποψη πάνω στο θέμα. :-)
 
Top