Είναι εύκολη η σχολή της Αγγλικής φιλολογίας;

SBE

¥
Να προσθέσω ότι εγώ είμαι σε αυτούς που δεν θα κατασταλάξουν ποτέ.
Έχω κάνει σπουδές σε άσχετους μεταξύ τους κλάδους και έχω εργαστεί σε ακόμα πιο άσχετες μεταξύ τους δουλειές. Όταν τα έκανα αυτά νόμιζα ότι είμαι μια αποτυχία, τώρα που έχω αρχίσει να μεγαλώνω βλέπω ότι τελικά όλα μπορούν να συνδεθούν και όλα είναι ωφέλιμα. Αρκεί να βρεις πώς συνδέονται. Και ναι, υπάρχουν εργοδότες που πληρώνουν αδρά αυτούς με τα βιογραφικά που μοιάζουν σαλάτα. Πολύ περισσότερο από αυτούς με το βιογραφικό - μονόδρομο.
 

Mperdemebos

New member
Ερώτηση σχετικά με ένα εγχείρημα που σκέφτομαι να κάνω

Καλησπέρα σας.

Είμαι 24 ετών και μετά από 4 χρόνια παραμονής στη σχολή του χημικού Αθήνας, αποφάσισα να πάρω διαγραφή. Ο λόγος είναι ότι δε μου άρεσε καθόλου τελικά το τμήμα και οι καθηγητές ήταν μερικώς έως παντελώς αδιάφοροι. Έτσι, μετά από τόσα χρόνια, αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλαδικές για να περάσω σε ένα άλλο τμήμα, έτσι ώστε να μπορέσω να σπουδάσω κάτι.

Αποφάσισα να μπω στο τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας Αθήνας.
Παρότι μπήκα στο site της σχολής, μου έχουν μείνει μερικές απορίες.

Θα ήθελα, αν έχετε φυσικά κι εσείς χρόνο και προθυμία, να μου απαντήσετε σε μερικές κρίσιμες για μένα ερωτήσεις:

1.Είναι εύκολο το τμήμα της Αγγλικής Φιλολογίας?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα??
2.Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα?? Γιατί στο χημικό ήταν τελείως για τα πανηγύρια.
3.Έχει καταργηθεί η μεταφραστική εργασία στη σχολή σας?? Χρειάζονται προαπαιτούμενες γνώσεις στο τμήμα ή αρχίζετε τα Αγγλικά από πολύ χαμηλό επίπεδο?? Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει το Proficiency. Στο παρελθόν, είχα πάρει μία μέθοδο εκμάθησης αγγλικών την οποία ξεφύλισα για λίγο και όταν την πρωτοείδα, μπορώ να πω ότι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και στη γραμματική και στο συντακτικό!!!
4.Πιστεύετε ότι αξίζει να ξαναδώσω πανελλήνιες για να γίνω φιλόλογος της Αγγλικής?? Βλέπετε, παρότι ήμουν από θετική κατεύθυνση, στα φιλολογικά ήμουν πάντα πολύ καλός και ειδικά στη γραμματική των αρχαίων, αλλά και στην έκθεση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου


Γεια σας,

Είμαι καινούριο μέλος και δεν γνωρίζω αν γράψω στο σωστό σημείο.
Ωστοσο,αν η ανάρτηση μου έπρεπε να βρίσκετε σε κάποια
άλλη κατηγορία παρακαλώ μετακινήσετε την.

Είμαι μαθητής της Γ Λυκείου (του χρόνου θα πάω γ Λυκείου )
Και θα ηθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις δυσκολίες που έχει
Η αγγλική φιλολογια ως σχολή για κάποιον με επίπεδο γνώσεων Α2+
Γνωρίζω ότι είναι χαμηλό για αγγλική φιλολογια αλλά πιστεύετε ότι θα μπορούσα
Με συστηματικό διάβασμα μέσα στην σχολή να ανταπεξέλθω
Και τελικά να καταφέρω να ολοκληρώσω την σχολή;
Φυσικά και είναι πρόθυμος να κάνω την προσπάθεια .

Ποια είναι η γνώση σας;
Περιμένω απαντήσεις σας.
 

Mperdemebos

New member
Μεταξύ των σπουδών σου από ποια αισθάνθηκες ότι σε ολοκλήρωνε
Περισσότερο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σου, Μπερδεμένε. Είναι πολύ πιθανό να μη φιλοξενούνται στο δικό μας φόρουμ σημερινοί φοιτητές της Αγγλικής Φιλολογίας. Θα πρέπει να βρεις κάποιο δικό τους εξειδικευμένο φόρουμ για να λύσεις τις απορίες σου.
 
Γεια σου, Μπερδεμένε. Είναι πολύ πιθανό να μη φιλοξενούνται στο δικό μας φόρουμ σημερινοί φοιτητές της Αγγλικής Φιλολογίας. Θα πρέπει να βρεις κάποιο δικό τους εξειδικευμένο φόρουμ για να λύσεις τις απορίες σου.

Εγώ πήρα πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας πριν από πολλά πολλά χρόνια, ενώ ήμουν ήδη πτυχιούχος του ΕΜΠ. Θα έλεγα ότι σίγουρα χρειάζεσαι καλά αγγλικά, δεν αρκεί το Α2. Από την άλλη, έχεις ένα χρόνο για να τα βελτιώσεις -κι αν μπορέσεις να περάσεις τις πανελλήνιες εξετάσεις, τότε σίγουρα θα μπορέσεις να βγάλεις και τη σχολή.
 
Top