Δυσλειτουργία στο MS Word

kfoolmoon

New member
Καλησπέρα, σήμερα άνοιξα ένα κείμενο που δουλεύω εδώ και καιρό στο Word (2007) και ανακάλυψα πως με κάποιον μαγικό τρόπο, αρκετές λέξεις είχαν αντικατασταθεί με την λέξη "της". Οι λέξεις που αντικαταστάθηκαν έτσι από μόνες τους ήταν "μας", "τις", "στις", "τους", "στους", αλλά και "όμως", "όπως", "ίδιος", "επίσης" και άλλες ακόμα. Σε καμία περίπτωση δεν έκανα κάποιο autocorrect ή μαζική αντικατάσταση.

Αυτό είχε ξανασυμβεί και παλιότερα. Οι λέξεις που είχαν αντικατασταθεί ήταν λίγο-πολύ οι ίδιες, μα δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχαν αντικατασταθεί με το "της" ή κάτι άλλο. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Γνωρίζετε μήπως πώς λύνεται αυτό το πρόβλημα;

Edit: Συγγνώμη αν αυτό έπρεπε να το ποστάρω κάπου αλλού, δεν βρήκα πιο κατάλληλο forum.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέρω, νομίζω, για τι μιλάς. Πρόκειται είτε για κάποιον ιό (μη ανιχνεύσιμο με τα γνωστά εργαλεία) είτε για κάποιο εσωτερικό πρόβλημα. Αλλά υποψιάζομαι ότι πρόκειται για το πρώτο. Η αντικατάσταση γίνεται σε μερικά σημεία πίσω από το σημείο όπου γράφεις. Είναι φαινομενικά αυθαίρετη αλλά εικάζω ότι έχεις τη δική της λογική. Με έχει αναγκάσει να κάνω πολλές δουλειές με το Track changes ενεργοποιημένο ούτως ώστε, μόλις αντιληφθώ ότι έχει γίνει η αυθαίρετη αλλαγή, να αρχίσω τα Control-Z για ακύρωση των αλλαγών μέχρι να φτάσει να σβήσει το τελευταίο γράμμα που είχα πατήσει (και προκάλεσε την ενεργοποίηση των αντικαταστάσεων). Αν σου συμβεί σε κείμενο όπου δεν έχεις Track changes ενεργοποιημένο και δεν το πάρεις χαμπάρι, θα σου κάνει πολλές ζημιές.

Έχω ρωτήσει σε φόρουμ της Microsoft και κανένας δεν πρότεινε αποτελεσματική λύση. Μπορείς αν θες να προσθέσεις κι εσύ εκεί την εμπειρία σου, μήπως συγκινηθεί κάποιος. Και τα ξαναλέμε. :oops:
 

kfoolmoon

New member
Ναι, για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Ενεργοποίησα το Track changes, αν και δεν είμα σίγουρος πώς θα βοηθήσει αν, φερειπείν, γίνουν πάλι τέτοιες αλλαγές κι εγώ σώσω το κείμενο χωρίς να το προσέξω. Το Ctrl Z τι κάνει για σένα; Στο Word 2007 δεν μοιάζει να κάνει τίποτα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κανονικά, το Control-Z είναι ο συνδυασμός πλήκτρων για το Undo, για την ακύρωση της τελευταίας ενέργειας. Αν έχουν γίνει αυθαίρετες προσθήκες από το πρόγραμμα τη στιγμή που πατάς κάποιο πλήκτρο που εκκινεί τη διαδικασία, με Control-Z ακυρώνεις μία μία τις αυθαίρετες προσθήκες. Αν το κάνεις έτσι όταν, ο μη γένοιτο, ξανασυμβεί το κακό, θα καταλάβεις πώς λειτουργεί. Αλλιώς θα πρέπει να βρεις πώς γίνεται το Undo στο σύστημα εργασίας σου.
 

kfoolmoon

New member
Θα σβήσει βέβαια το κείμενο που θα έχω τυχόν προσθέσει, αν καταλαβαίνω σωστά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα σβήσει βέβαια το κείμενο που θα έχω τυχόν προσθέσει, αν καταλαβαίνω σωστά.
Σβήνει τις αυθαίρετες προσθήκες και το ένα τελευταίο γράμμα που πάτησες, έγραψα.
Από την άλλη, αν δεν το πάρεις χαμπάρι αμέσως, θα μπορείς να εντοπίσεις τις προσθήκες μόνο αν είχες Track changes. Αν όχι, την έβαψες.
 
Κανονικά, το Control-Z είναι ο συνδυασμός πλήκτρων για το Undo, για την ακύρωση της τελευταίας ενέργειας. Αν έχουν γίνει αυθαίρετες προσθήκες από το πρόγραμμα τη στιγμή που πατάς κάποιο πλήκτρο που εκκινεί τη διαδικασία, με Control-Z ακυρώνεις μία μία τις αυθαίρετες προσθήκες. Αν το κάνεις έτσι όταν, ο μη γένοιτο, ξανασυμβεί το κακό, θα καταλάβεις πώς λειτουργεί. Αλλιώς θα πρέπει να βρεις πώς γίνεται το Undo στο σύστημα εργασίας σου.
Έχω την εντύπωση ότι στις τελευταίες εκδόσεις του Office έχουν αλλάξει οι συντομεύσεις… Θυμάμαι προσπαθούσα να τις χρησιμοποιήσω και δεν γινόταν τίποτα.

Για να μην τα πολυλογώ, τις ξανάβαλα χειροκίνητα και δεν έμαθα ποτέ τις καινούργιες. Ε μα…
 
Top