Διάρκεια + σύνταξη

Evyenia

New member
Γεια σας και από εμένα! Ποιο από τα δύο είναι σωστό και γιατί; Έχει διάρκεια δύο εβδομάδες ή έχει διάρκεια δύο εβδομάδων;
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σου, Ευγενία, καλωσήρθες!

Στη δημοτική, και τα δύο είναι σωστά.
Όπως λέει και το παράδειγμα στο λεξικό της Ακαδημίας:
Το μάθημα έχει διάρκεια 45 λεπτά/λεπτών.
 

Earion

Moderator
Staff member
Εγώ θα τολμήσω να αντιμιλήσω στο λεξικό της Ακαδημίας. Το μάθημα έχει διάρκεια 45 λεπτά, και το σεμινάριο έχει διάρκεια δύο εβδομάδες.
 
Προσωπικά, την αιτιατική τη συσχετίζω περισσότερο με ρήματα: «το μάθημα διαρκεί/κρατάει 45 λεπτά», ή «η διάρκεια του μαθήματος είναι 45 λεπτά». Μου έρχεται δηλαδή πιο φυσική η γενική με το «έχει διάρκεια», αν και βέβαια είναι και τα δύο σωστά.
 

m_a_a_

Active member
Μεταξύ σοβαρού κι αστείου, σχετικού και άσχετου, φθοράς και αφθαρσίας, δεν νομίζω να λέει κανείς "ενός τσιγάρου δρόμος"...

«το μάθημα διαρκεί 45 λεπτά»
Το μάθημα έχει διάρκεια 45 λεπτά
Ή και: Η διάρκεια του.μαθηματος είναι 45 λεπτά.

Needless to say ίσως, αλλά η μόνη περίπτωση όπου μου βγαίνει φυσικά η γενική είναι διατυπώσεις του στιλ μάθημα διάρκειας 45 λεπτών.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πήγα στον Εθνικό Θησαυρό Ελληνικής Γλώσσας και έκανα μια αναζήτηση για "διάρκεια * εβδομάδες" και ανακάλυψα ότι δεν περιέχει τέτοια παραδείγματα.
Βρήκε μερικά στην αναζήτηση για "διάρκεια * εβδομάδων" και για κάποια απ' αυτά (σαν τα παρακάτω) ήταν μονόδρομος:

...ακόμη πιο σκληρά μέτρα, για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, στη διάρκεια των εβδομάδων που έρχονται μέχρι τις 7 Ιανουαρίου...
...ή να αναπτυχθεί αργά κατά τη διάρκεια εβδομάδων ή μηνών...
Στη διάρκεια μερικών εβδομάδων είδαμε δημοκρατικά κράτη...

 

Zazula

Administrator
Staff member
Η σύγκριση ευρημάτων στο "με διάρκεια * εβδομάδες" vs "με διάρκεια * εβδομάδων" ευνοεί μεν την πρώτη διατύπωση, αλλά κανένα τους δεν είναι σπάνιο.
 
Top