Δαι μουσικές (daeman's tunes)

daeman

Administrator
Staff member
To πασίγνωστο και αθάνατο all-time classic του Astor, υπέροχο σε όποια εκδοχή κι αν βγει (η πρώτη διασκευή του με την Grace Jones ακουγόταν στην ταινία του Ρομάν Πολάνσκι "Frantic")

Και στο Tango Lesson. :)
Libertango (Astor Piazzolla) - Yo Yo Ma​
 

daeman

Administrator
Staff member
Hole In My Shoe - Traffic

John Barleycorn Must Die - Traffic
Ανάμεσα στο 1900 και στο 1910, ο Cecil Sharp συγκέντρωσε έναν αριθμό από παραδοσιακά τραγούδια με το John Barleycorn ανάμεσά τους. Το τραγούδι έχει γνωρίσει πολλές διασκευές από τις περιοχές του Oxfordshire, του Sussex, του Hampshire, του Surrey και του Somerset, και όλες συνολικά πρέπει να είναι 100 - 140 διασκευές. Η νεώτερη που γνωρίζουμε είναι του 1465 την εποχή του Βασιλιά James του 1ου και βρίσκεται στην συλλογή του Pepoysian που τύπωσε σε ασπρόμαυρη έκδοση ο H. Gorson (1607-1641). Το όλο θέμα αφορά την προσπάθεια του ανθρώπου να φτιάξει αλκοολούχα ποτά από σπόρους δημητριακών...

Στίχοι και ανάλυση εδώ, απ' όπου προέρχεται και το παραπάνω απόσπασμα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ο πόνος είν' αβάσταχτος,
αγκάθι στο πλευρό μου,
που δεν προβάλλεις να σε δω,
γλυκό μελαχρινό μου. :p

Thorn In My Side - Eurythmics
 

daeman

Administrator
Staff member
Είχε καθυστερήσει :)
Ελπίζω να το απολαύσεις!
:cool:tsioutsiou:cool:

Αυτό το βινύλιο δεν το έχω. Χρυσό έχω κάνει έναν φίλο να μου το δώσει, να κάνει παρέα με το Happy Trails, αλλά μπα.
Μια και μου θύμισες τον Τσιπολίνα με τον Νικ δε Γκρικ (τι Γκρικ; αυτός έγραψε το Born in Chicago :D)

Who Do You Love - Cobra - Mona (1980) Cipollina-Gravenites Band​
 

daeman

Administrator
Staff member
Το έχει κρεμάσει αναρτήσει :rolleyes: ο Ζαζ εδώ, αλλά μου ταιριάζει με το προηγούμενο και...

Bohemian Like You - Dandy Warhols​
 

daeman

Administrator
Staff member
Walkin' On The Sun - Smash Mouth
Twenty-five years ago they spoke out and they broke out of recession...
 
Top