metafrasi banner

Γυναίκες ηθοποιοί: Ethel Levey et al

eva27

New member
Καλησπέρα σας! Τις γνωρίζετε αυτές τις ηθοποιούς παλιάς εποχής; Έκανα σωστά τη μεταγραφή; "Γκέρτι Μίλλαρ, τη Λίλυ Έλση, τη Φύλλις Ντερ, την Έθελ Λέβυ, την Γκλάντυς Κούπερ και την Τζουν".
:huh:

Επίσης, μήπως ξέρει κανείς πώς προφέρεται ακριβώς το μέρος όπου σύχναζαν αστέρες της εποχής της Μέριλιν, Μπόγκαρτ κ.λπ. Σιρό; "Cocktails at Ciro's" :)
 

SBE

¥
Το μαγαζί σίγουρα Σίρος.
Η Τζουν ποια είναι; Η Τζουν Άλισον;
Δε μας δίνεις και το πρωτότυπο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ θα σου τα γράψω απλά: Γκέρτι Μίλαρ, Λίλι Έλσι, Φίλις Ντέαρ, Έθελ Λίβι, Γκλάντις Κούπερ και η αξιαγάπητη Τζουν (που δεν ξέρω ποια είναι, αλλά και ο συγγραφέας είτε δεν θυμάται είτε θα το πει αργότερα — είτε το έχει ήδη πει).

Αν θέλεις να τα γράψεις με πιο περίπλοκους τρόπους, καλή τύχη.
 

SBE

¥
ΟΚ, με μπέρδεψε ο Σίρος και νόμιζα ότι πρόκειται για χολυγουντιανές ηθοποιούς που λογικά θα τις βρίσκαμε σε κάποιο πρόγραμμα κάποιας ταινίας που παίχτηκε στην Ελλάδα. Όμως πρόκειται για ηθοποιούς- τραγουδίστριες της αγγλικής οπερέτας των αρχών του 20ου αιώνα και η πρόταση του Νίκελ όντως αποφεύγει τις κακοτοπιές (αρχικά είχα σκεφτεί Durr και Levy, ηταν Dare και Levey).
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τη Λίβι, μάλιστα, που ήταν Αμερικάνα, έχουμε τις παρακάτω πληροφορίες ως προς τη σχέση της με την Αγγλία να συνοδεύουν το γιουτιουμπάκι:

Ethel Levey (1880-1955), the American actress and singer, recently divorced from George M. Cohan, burst like a hurricane onto the stage at the London Hippodrome on 23 December 1912 in the aptly named revue, Hullo, Ragtime! With songs like 'How Do You Do, Miss Ragtime?' delivered in her signature foghorn voice, Miss Levey literally jolted Londoners out of their seats. She returned triumphantly to the same theatre on 23 December 1913 for its next production, Hullo, Tango! in which she sang 'My Tango Girl' (recorded for the HMV label (03376) on 8 March 1914), and the song for which Sophie Tucker will always be remembered, 'Some of These Days.'

 

eva27

New member
Εγώ θα σου τα γράψω απλά: Γκέρτι Μίλαρ, Λίλι Έλσι, Φίλις Ντέαρ, Έθελ Λίβι, Γκλάντις Κούπερ και η αξιαγάπητη Τζουν (που δεν ξέρω ποια είναι, αλλά και ο συγγραφέας είτε δεν θυμάται είτε θα το πει αργότερα — είτε το έχει ήδη πει).

Αν θέλεις να τα γράψεις με πιο περίπλοκους τρόπους, καλή τύχη.

Και το μαγαζί σίγουρα Σίρος, ε; Άρα,πήγανε στου Σίρο. Ευχαριστώ και πάλι! Η απλή μεταγραφή η πιο σίγουρη. :)
 
Top