Γραμματοσειρές

nickel

Administrator
Staff member
Ομολογώ ότι δεν θυμάμαι τις παλιότερες συζητήσεις μου με ανθρώπους της τυπογραφίας, δεν θυμάμαι πώς το τόνιζαν. Σήμερα θα κοίταζα τα σύγχρονα λεξικά που έχουν το λήμμα και με βάση τις επιλογές του Δημητράκου και του Παπυρολεξικού το πιθανό είναι ότι θα επέλεγα το ακρεμόνες.
 

Zazula

Administrator
Staff member

.....
 

Attachments

  • akremon.JPG
    akremon.JPG
    16.2 KB · Views: 557

nickel

Administrator
Staff member
Όταν κατεβαίνει κι ο Κουμανούδης στο γήπεδο, με τις κεραίες...

Στο Παπυρολεξικό γράφει, στην ετυμολογία του λήμματος ακρεμών: «Η λ. [...] προήλθε πιθανώς αναλογικά κατά το πρότυπο τού ἀγρεμών*». Όπου αγρεμών είναι ο κυνηγός. Να προσθέσουμε λοιπόν την υποψία μου ότι αυτή η τάση για ακρέμονες επηρεάζεται από τους ατέρμονες — που το βρίσκω και δικαιολογημένο.
 

meidei

New member
Αγαπημένες γραμματοσειρές είναι η Gentium Plus και η Trebuchet MS.

Είναι γεμάτη η ελληνική μπλογκόσφαιρα από τονισμένα κεφαλαία.
Που είναι πολύ άσχημο, πράγματι.
Από την άλλη, εγώ θα προτιμούσα να τονίζαμε τα κεφαλαία -προαιρετικά- αλλά με τον τόνο όπως και στα λατινικά αλφάβητα: Á, É, Í κλπ. Τουλάχιστον στα χειρόγραφα αυτό κάνω, όταν έχω κάποια λέξη (κυρίως επώνυμα) με περίεργο τονισμό. Ο τόνος στο πλάι δεν είναι ούτε πρακτικός, ούτε αισθητικά ωραίος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η οικογένεια Gentium Basic έχει το πλεονέκτημα ότι περιέχει bold και bold italic.

Η τελευταία μου αγάπη είναι η οικογένεια Cambria, που δεν έχει πολυτονικό, αλλά είναι κουκλί και στα μαύρα της και στα πλάγιά της και στα πλαγιόμαυρά της.
 

pidyo

New member
Η οικογένεια Gentium Basic έχει το πλεονέκτημα ότι περιέχει bold και bold italic.
Προσοχή: η Basic έχει μεν bold, που μοιάζουν bold στην οθόνη, όμως δεν είναι τελείως bold και σε κανονική εκτύπωση (τυπογραφείου) εμφανίζονται ελάχιστα πιο μαύρα από τα κανονικά. Το πρόβλημα δεν υφίσταται με την Book Basic, που όμως δεν έχει ελληνικά πολυτονικά.
 

pidyo

New member
Ο εκδοτικός οίκος Brill αποφάσισε να πληρώσει τον σχεδιασμό μιας νέας γραμματοσειράς ειδικά για τις εκδόσεις του (και να τη διαθέσει ελεύθερα για μη εμπορική χρήση. Εντυπωσιακή πληρότητα σε χαρακτήρες και τεχνικά χαρακτηριστικά, πολλές φανφάρες κατά την παρουσίαση, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα με αφήνει αδιάφορο (στην καλύτερη των περιπτώσεων)
 

SBE

¥
Όπως βλέπω απο το δειγμα, τα ελληνικά είναι μια απο τα ίδια και θα φαίνονται και λίγο χοντρά σε μικτό κείμενο. Γιατί το όμικρον π.χ. είναι διαφορετικό από το λατινικό ο;
 

pidyo

New member
Όπως βλέπω απο το δειγμα, τα ελληνικά είναι μια απο τα ίδια και θα φαίνονται και λίγο χοντρά σε μικτό κείμενο. Γιατί το όμικρον π.χ. είναι διαφορετικό από το λατινικό ο;

Μια από τα ίδια ίσως φαίνονται επειδή ομολογημένα χρησιμοποιείται ως βάση σχεδιασμού η Baskerville. Πιο χοντρά δεν νομίζω να φαίνονται (καλύτερα τα εκτιμά κανείς αυτά σε εκτεταμένο δείγμα).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εμένα, πάντως, τα ελληνικά μού φαίνονται πανέμορφα (στο εκτεταμένο δείγμα).
 

SBE

¥
Λυπάμαι, αλλά εμένα στο εκτεταμένο δείγμα με μικτό κείμενο μου φαίνεται σα να έχουν αλλάξει γραμματοσειρά για τα ελληνικά. Και αυτό δε μου αρέσει αισθητικά, άσχετα από το πώς είναι τα ελληνικά από μόνα τους.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, έτσι επέλεξαν, άλλη μορφή για τα ελληνικά και ξενίζει.
Από την άλλη, συμφωνώ με τον δόκτορα για το ελληνικό δείγμα από μόνο του: Ἀγαθόν γε μὴν ἐκεῖνο καὶ οὐκ ἀπόβλητον. (σελ. 8)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όμορφα τα ελληνικά, τύπου Bodoni, αλλά εντελώς άσχετα με τα υπόλοιπα. Και, επίσης, δεν είδα Bold & Bold-Italic.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λυπάμαι, αλλά εμένα στο εκτεταμένο δείγμα με μικτό κείμενο μου φαίνεται σα να έχουν αλλάξει γραμματοσειρά για τα ελληνικά. Και αυτό δε μου αρέσει αισθητικά, άσχετα από το πώς είναι τα ελληνικά από μόνα τους.
Όσο γι' αυτό, έχεις δίκιο.
 

pidyo

New member
[Δεν ήξερα πού αλλού να το βάλω, αν ανήκει αλλού ας μετακινηθεί.]

Το ΜΙΕΤ οργανώνει έκθεση με θέμα το περίφημο τυπογραφείο των αδελφών Ταρουσόπουλου, με φωτογραφίες και βιβλία, από τις 23/2 έως τις 20/4. Εγκαίνια στις 23/2, 7 μ.μ., στο βιβλιοπωλείο του ΜΙΕΤ.
 

pidyo

New member
Τα παλιά τα χρόνια παρακολουθούσα τα πάντα για τις (ψηφιακές) γραμματοσειρές, αλλά είναι πολύς καιρός πια που δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις.

Ψάχνω για γραμματοσειρά της οικογένειας Didot (Baskerville, Bodoni κλπ.) για έντυπη χρήση (το τονίζω αυτό γιατί πολλές γραμματοσειρές που δείχνουν καλές στην οθόνη και στην απλή εκτύπωση δεν έχουν καμιά σχέση σε κανονικό μελάνωμα), με πλήρη σειρά πολυτονικών, Unicode προφανώς, ελεύθερης χρήσης. Εκτός από την GFS Didot του Κατσουλίδη και την νέα γραμματοσειρά του Brill, ανωτέρω, ξέρετε κάποιαν;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα. Όχι, δεν ξέρω καινούργια, με όλες τις προδιαγραφές που έβαλες και δεν ήταν λίγες. Ρίξε μια ματιά κι εδώ, αλλά δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάτι πρόσφατο: http://www.polytoniko.org/fonts.php
 
Άσχετο, αλλά στο δείγμα κειμένου που συνοδεύει όλες τις γραμματοσειρές και κάθε παραλλαγή της καθεμιάς, και που κατά συνέπεια εμφανίζεται εκατοντάδες φορές στη σελίδα, οι πολυτονιάτες έχουν καταφέρει να γράψουν το "όσο" με ψιλή! :devil:
 
Top