Γκουγκλοαναζήτηση

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάντως έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι φταίει ο γούγλης, γι' αυτό και πέρασα στην πάπια. Αν την κρατήσω, βέβαια, θα προκύψουν ζητήματα ορολογικής φύσης, αλλά θα τα παπιώσω όταν έρθει η ώρα τους.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αν έφταιγε ο γκούγκλης, θα είχαμε πολλοί το πρόβλημα. Σ' εμένα κανένα, παρά τα 2 Mbps της σύνδεσης και με τουλάχιστον 15 καρτέλες ανοιχτές στην Όπερα ανά πάσα στιγμή. Μόνο με τα βιντεάκια ζορίζεται, αλλά είναι λογικό με τέτοια προϊστορική ταχύτητα που έχω εδώ, χωρίς να υπάρχει διαθέσιμη μεγαλύτερη και χωρίς καμία τέτοια προοπτική, τησαποκεντρωσηστοφελεκιμουμέσα. Χωρίς ν' αδειάζω την κας, μόνο όταν το θυμάμαι αραιά και πού.

Α, ναι, το ψητό ξέχασα: παρέχονται συμβουλές λεξιαναζήτησης (έναντι κας, βεβαίως). Άψογος εξυπηρέτησις, ταχύτης, εχεμύθεια, σουξέ γκαραντί. Τιμαί προσιταί. De la grand cité.
 
Δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν ανοίγω καρτέλα Γούγλη και κάνω αναζήτηση, ούτε όταν γκουγκλίζω μέσα από τα search add-ons. Έχω όταν (προσπαθώ να) κάνω αναζήτηση μέσα από το γκουγκλόκουτο της Λεξιλογίας.
Συμβουλές λεξιαναζήτησης έναντι cache, Δαεμάνε;
 

daeman

Administrator
Staff member
Nope. Cash. OK, for you, some Johnny Cash would do. Αλλά όσο το συζητάμε ανεβαίνει το κασέ.

Πες μου ένα παράδειγμα, αν σέλεις, μήπως μπορέσω να το ξεκασέψω, να το φανερώσω, να σου πω και τρόπο να βρίσκεις τα κασεμένα. Εκτός από κασκαρίκες, κάνω και ξεκασαρίσματα, Σέμη. Όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω. Με τη βούλα. Τίποτα δεν Χάνεκε, ούτε στη χωματερή.

[...]
Μην πατάς στο Lexilogia search όσο υπάρχει. (Έπαψε να υπάρχει! :clap: )

Μα γιατί; :( Εμένα μου δούλευε, έστω όποτε δεν με δούλευε.

Ε, χωρίς αυτό, μόνο με την καστομιά του γκούγκλη που ναι μεν βρίσκει πολλά (π.χ. 644 difference βρήκε στη Λεξιλογία), αλλά εμφανίζει μόνο δέκα δεκάδες ευρημάτων, άρα 100 (και με διπλότυπα μέσα, γιατί ψάχνει και στα Archives), καλύτερα αναζήτηση στον γκούγκλη: "example term" site:lexilogia.gr, που και τα δείχνει όλα και δίνει κατευθείαν το ποστ από τα κασαρισμένα του.
 
Πείτε μου τώρα κι εμένα, γιατί ψάχνει και στα Archives και πού αυτά διαφέρουν από τα κανονικά νήματα --και θα είμαι πλήρως ικανοποιημένος από την αναζήτησή μας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα Archives είναι πολύ χρήσιμα αν θες να ψάξεις με μέρος URL.
 
Ε, χωρίς αυτό, μόνο με την καστομιά του γκούγκλη που ναι μεν βρίσκει πολλά (π.χ. 644 difference βρήκε στη Λεξιλογία), αλλά εμφανίζει μόνο δέκα δεκάδες ευρημάτων, άρα 100 (και με διπλότυπα μέσα, γιατί ψάχνει και στα Archives), καλύτερα αναζήτηση στον γκούγκλη: "example term" site:lexilogia.gr, που και τα δείχνει όλα και δίνει κατευθείαν το ποστ από τα κασαρισμένα του.
Τα Archives είναι πολύ χρήσιμα αν θες να ψάξεις με μέρος URL.
Από τα μυστήρια του Γούγλη και τα μυστήρια της Λεξιλογίας, εγώ προτιμώ τα μυστήρια των Παρισίων. Ίσως να συμφωνεί και ο Μαρίνος μαζί μου.
 
Top