Γιατροί συμβεβλημένοι με τον ΟΑΕΕ (ή ξεχάστε το παλιό σύστημα επιλογής γιατρών)

Το ζήτημα της επίσκεψης νομίζω παντα ήταν ζήτημα. Από την άλλη, δε νομίζω το 200 επισκέψεις το μήνα να το σκέφτηκαν τυχαία, άλλωστε μου φαίνεται αρκετά μεγάλο νούμερο. Πόσοι γιατροί έχουν δέκα πελάτες την ημερα, κάθε μέρα; Όχι και τόσοι πολλοί. Και όλοι από το ίδιο ταμείο;
Συμφωνώ μαζί σου με τα παραπάνω σε ό,τι αφορά σχεδόν όλες τις ειδικότητες - πλην παθολόγων. Εκεί τα 200 ραντεβού φεύγουν για πλάκα. Έχω βρεθεί σε φάση να περιμένουν στον προθάλαμο 30 άτομα. (ΝΑΙ, τριάντα). Τα οποία ανανεωνόντουσαν, φυσικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το ζήτημα της επίσκεψης νομίζω παντα ήταν ζήτημα. Από την άλλη, δε νομίζω το 200 επισκέψεις το μήνα να το σκέφτηκαν τυχαία, άλλωστε μου φαίνεται αρκετά μεγάλο νούμερο. Πόσοι γιατροί έχουν δέκα πελάτες την ημερα, κάθε μέρα; Όχι και τόσοι πολλοί. Και όλοι από το ίδιο ταμείο;
Συμφωνώ με τον Κόμη, εγώ έχω πετύχει 20 άτομα στην αναμονή. Οι παθολόγοι, ιδίως τις εποχές που κυκλοφορούν ιοί γρίπης, γαστρεντερίτιδας κτλ είναι φίσκα.
Αυτό έχει ενδιαφέρον αλλά είναι εκτός θέματος, οπότε απλώς θα αναρωτηθώ γιατί χρειάζεται κανείς ΜΚΟ όταν μπορεί να εξεταστεί είτε δωρεάν έιτε προς πεντε ευρώ στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων. Τα φάρμακα είναι άλλη υπόθεση, και ελπίζω να μην πει κανείς τίποτα περί γενόσημων κλπ γιατί ο γιατρός της ΜΚΟ δεν σου δίνει το πιο φανταιζί φάρμακο που κυκλοφορεί, το φτηνότερο που κάνει για την περίπτωσή σου σου δίνει.
Δεν ξέρω τι γίνεται αν πας χωρίς ραντεβού, μάλλον τσακώνεσαι με κάποιον για να σε αφήσει να μπεις πριν από αυτόν, ή κάνεις χαριτωμενιές στο γιατρό μπας και σε λυπηθεί, αν κρίνω από το ΙΚΑ. Ωστόσο, κάποιες ειδικότητες στα νοσοκομεία (οι παθολόγοι, π.χ.) έχουν αναμονή κάνα δίμηνο, αν θέλεις να κλείσεις ραντεβού.
 
Δεν ξέρω τι γίνεται αν πας χωρίς ραντεβού, μάλλον τσακώνεσαι με κάποιον για να σε αφήσει να μπεις πριν από αυτόν, ή κάνεις χαριτωμενιές στο γιατρό μπας και σε λυπηθεί, αν κρίνω από το ΙΚΑ. Ωστόσο, κάποιες ειδικότητες στα νοσοκομεία (οι παθολόγοι, π.χ.) έχουν αναμονή κάνα δίμηνο, αν θέλεις να κλείσεις ραντεβού.

Απ' ό,τι κατάλαβα, ραντεβού σημαίνει "δεν πληρώνεις επίσκεψη". Κατά τα άλλα, τη μέρα που έχεις κλείσει το ραντεβού σου πας και η εξυπηρέτηση γίνεται "on a first come-first served basis" - δηλαδή, εμφανίστηκα εγώ στο ξεκούδουνο στις 17:00 και η κυρία με το ραντεβού στις 17:05 = μπαίνω πρώτος εγώ.* Ως ένα σημείο λογικό, αν λάβουμε υπόψη ότι οι γιατροί αυτοί δεν είναι συμβεβλημένοι αποκλειστικά με τον ΕΟτέτοιον, αλλά έχουν, π.χ. και ΝΑΤ, που μέχρι στιγμής δεν εντάσσεται στον φορέα, αλλά εμφανίζεται φάντης μπαστούνι τζάμπα με βάση το παλιό σύστημα.

*λάθος στους χρόνους. Βάλτε αόριστο. Έτσι έγινε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Απ' την άλλη βέβαια ούτε στο ΙΚΑ είναι καλύτερα: Τηλέφωνο στο 184 (ΣΖΥΥ) αρχές Σεπτέμβρη για ραντεβού με παθολόγο, το ραντεβού κλείστηκε για μέσα Οκτωβρίου, ο παθολόγος έγραψε εξετάσεις αίματος (γενική & βιοχημικές) οπότε χρειάστηκε κάποια από τις επόμενες μέρες να πάει ο ασφαλισμένος από τις 06:15 το πρωί στο τοπικό ΙΚΑ για να πάρει χαρτάκι φτιαγμένο απ' όσους περίμεναν έξω και να πάρει προτεραιότητα στην ουρά όταν θ' άνοιγε η Γραμματεία στις 07:00, η οποία έκλεισε το ραντεβού για τις 27/12 (ίδια ημερομηνία έδινε και για υπέρηχο — ήταν η πρώτη διαθέσιμη στα μέσα Οκτώβρη). Μόλις τέλειωσαν τα 25 άτομα που δέχονται ημερησίως (στην ουρά είχε δοθεί —πάντα απ' τα αυτοσχέδια χαρτάκια προτεραιότητας— μέχρι και νούμερο 64) η Γραμματεία σταμάτησε να δέχεται άλλους και τους είπε να έρθουν την επομένη, αλλά αυτήν τη φορά πιο ξημερώματα ώστε να καταφέρουν να πάρουν κάποιο απ' τα πρώτα 25 "χρυσά" νούμερα. Αυτή η ιστορία επαναλαμβάνεται καθημερινά στα ΙΚΑ αυτής της ανεκδιήγητης χώρας...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και σκέψου να έχει ο ασθενής κάτι από το οποίο κινδυνεύει η ζωή του...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ωραία. Ας προσθέσω και τη δική μου μαρτυρία. Ο δικός μου παθολόγος μού εξήγησε ότι όλες οι συμβάσεις που είχε (ΟΑΕΕ, Δημόσιο) έληξαν αυτόματα στις 31/12 και δεν έχουν υπογραφεί νέες με τον ΕΟΠΥΥ. Μου έγραψε την τρίμηνη επαναλαμβανόμενη που χρειαζόμουν, αλλά με αμοιβή "Δημοσίου" = 20 ευρώ (απόδειξη κλπ, όλα κανονικά). Ο γιατρός μου, μού είπε ότι μια τρίμηνη συνταγή προς 20 ευρώ είναι όσο μια σοκολάτα --και δεν έχει άδικο. Από την άλλη, δεν χρειάζεται και κάποια γνωμάτευση ή εξέταση (αν και, υποθέτω, ρωτάει τον ασφαλισμένο «πώς νιώθει κλπ», ανάλογα με την περίπτωση --και αν χρειάζεται, εξετάζει).

Ο φαρμακοποιός, στη συνέχεια, μου είπε ότι γίνεται το μπάχαλο, άλλοι γιατροί συνεχίζουν να κόβουν δωρεάν, άλλοι με 10 ευρώ, άλλοι με 20.

Έχω την αίσθηση ότι αυτή τη στιγμή γίνεται ένα μεγάλο πείραμα, που θα κρατήσει μερικούς μήνες. Το πού θα κατασταλάξει, ένας Θεός το ξέρει. Αυτό το σύστημα αναμφίβολα θα πιέσει τους ιδιώτες γιατρούς και τα 50άρια, 80άρια ή ξέρω γω πόσο -άρια χρέωναν την επίσκεψη, χωρίς απόδειξη. Επίσης, θα δείξει τις ανοχές του κόσμου. Τέλος, θα αποκαλύψει τι τελικά αγοράζουν τα κερατιάτικα που πληρώνουμε για ασφάλιση κάθε μήνα. Ας πούμε, στην κλάση μου, ο κλάδος ασθενείας είναι 95 ευρώ το μήνα. Τι υπηρεσίες αγοράζει κανείς με αυτά; (Και πόσα αντίστοιχα ποσά έχω καταβάλει τόσα χρόνια χωρίς να κάνω χρήση των υπηρεσιών αυτών; )
 
Ας πούμε, στην κλάση μου, ο κλάδος ασθενείας είναι 95 ευρώ το μήνα. Τι υπηρεσίες αγοράζει κανείς με αυτά; (Και πόσα αντίστοιχα ποσά έχω καταβάλει τόσα χρόνια χωρίς να κάνω χρήση των υπηρεσιών αυτών; )

Θα οδηγηθείς στην τρέλα με τέτοια ερωτήματα...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κλήσεις στα 14884 και 14900
Αλλάζει τη Δευτέρα ο αριθμός 184 του ΕΟΠΥΥ για τα ραντεβού με γιατρούς
 
Συμφωνώ μαζί σου με τα παραπάνω σε ό,τι αφορά σχεδόν όλες τις ειδικότητες - πλην παθολόγων. Εκεί τα 200 ραντεβού φεύγουν για πλάκα. .
Στον πνευμονολόγο που πάω, έχουν μοιράσει τα 200 σε 4 μερίδες των 50, μία για κάθε εβδομάδα, και βλέπει 50 άτομα την εβδομάδα, με σειρά προτεραιότητας (δηλαδή όστις πρόλαβε, τον ιατρόν είδε). Περιττό να πω ότι Τρίτη μεσημέρι έχει ήδη συμπληρώσει τα 50 άτομα της εβδομάδας. Αν αρρωστήσεις Τετάρτη, την έκατσες κανονικά (δηλαδή απλώς πληρώνεις το 20ευρό σου, ή το 10ευρό σου αν θες απλώς μια συνταγή).

Αντίστοιχες καταστάσεις υπήρχαν ήδη από παλιά στον γαστρεντερολόγο. Μην μου λέτε λοιπόν ότι εντάξει οι άλλες ειδικότητες - καθόλου εντάξει.

Δεν ξέρω πώς τα υπολόγισαν τα 200 ραντεβού, αλλά μιλάμε για μεγάλη μιζέρια. Στον Καναδά έχει δωρεάν περίθαλψη για όλους - και εννοούμε όλους μα όλους, και τον μετανάστη, και τον τουρίστα, για όλους τους ανθρώπους λέμε. Κι εδώ δεν μπορούμε να δώσουμε περίθαλψη σε αυτούς που πλήρωναν τόσα χρόνια τις υπέρογκες εισφορές τους κι έχουν κάθε δικαίωμα να την απαιτούν;

Έλεος.
 

Elsa

¥
Κλήσεις στα 14884 και 14900
Αλλάζει τη Δευτέρα ο αριθμός 184 του ΕΟΠΥΥ για τα ραντεβού με γιατρούς

Ουκ έρχεται μόνη, η αλλαγή του αριθμού, αλλά θα κοστίζει και περίπου 40 φορές ακριβότερα! Έβλεπα χτες τη σχετική διαφήμιση και δεν πίστευα στα μάτια μου, 1€ περίπου ανά λεπτό, είναι τρελοί ή πάνε να τρελάνουν εμάς; :eek:
 

SBE

¥
Στον Καναδά έχει δωρεάν περίθαλψη για όλους - και εννοούμε όλους μα όλους, και τον μετανάστη, και τον τουρίστα, για όλους τους ανθρώπους λέμε.

Όχι ακριβώς. Στην επαρχία της Αλμπέρτας πρέπει να έχεις κλείσει εξάμηνο διαμονής εντός της επαρχίας. Που σημαίνει ότι οι τουρίστες, οι πρόσφατοι μετανάστες (περιλαμβανομένων και των Καναδών εσωτερικών μεταναστών) εξαιρούνται. Οι άλλες επαρχίες έχουν επίσης η καθεμία τα δικά της μέτρα.
 
Top