Βιβλία που τάχα διαβάσαμε

SBE

¥
Psifio, έλα να πάρεις και τα δικά μου!
Αλλά αφού υπάρχουν τόσοι εδώ μεσα με το πρόβλημα του χώρου και τη διάθεση να δώσουν τα βιβλία γιατί οι εν Ελλάδι δεν οργανώνουν ενα μικρό παζάρι βιβλίου στην επόμενη συνάντηση; Ή γιατι δεν κάνουν την επόμενη συνάντηση παζάρι βιβλίου; Ναι, ξέρω, δε θα έρθει κανενας, συνήθως έτσι λένε όλοι, αλλά έρχονται.
Παρεμπιπτόντως, αν κανένας ενδιαφέρεται για αγγλόφωνα βιβλία για τους ΑΗΠ (και γενικότερα), προσπαθώ να ξεφορτωθώ καμποσα, πρόσφατες εκδόσεις όλα.
 
Αλλά αφού υπάρχουν τόσοι εδώ μεσα με το πρόβλημα του χώρου και τη διάθεση να δώσουν τα βιβλία γιατί οι εν Ελλάδι δεν οργανώνουν ενα μικρό παζάρι βιβλίου στην επόμενη συνάντηση; Ή γιατι δεν κάνουν την επόμενη συνάντηση παζάρι βιβλίου; Ναι, ξέρω, δε θα έρθει κανενας, συνήθως έτσι λένε όλοι, αλλά έρχονται.

Αναλαμβάνεις την οργάνωση και τη διαφήμιση;
 

SBE

¥
Αν ήμουν στην Ελλάδα θα το αναλάμβανα, δεν είναι δύσκολο, το έχω κάνει, αλλά από απόσταση δε βολεύει.
Αλλά μιλάμε για μικρής κλίμακας ανταλλαγή, μεταξύ λεξιγλωσσων, δε χρειάζεται διαφήμιση μεγάλη, όσο για χώρο, όλο και κάποιος θα ξέρει κανένα μέρος που προσφέρεται- ένα μαγαζί μια Κυριακή νωρίς π.χ. που δεν έχει πελατεία; Καμιά σχολική αίθουσα; Κανένας με μεγάλο σπίτι;
 
Πρόσφατα κατέβηκα στο Μοναστηράκι με καλά 3 βιβλία σε ά-ψ-ο-γ-η κατάσταση και μου τα κοιτάζανε στα δόντια. Ένας δεν τα έπαιρνε γιατί τα 2 ήταν Αγγλικά, ενώ σε άλλο σχετικό κατάστημα του Μοναστηρακίου, στην ερώτησή μου αν δέχονται βιβλία (δωρεάν) η απάντηση ήταν "Μόνο άμα μάς κάνουνε!". Αισθάνθηκα τόσο ηλίθιος που μόνο που δεν τους έβρισα. Τα πέταξα στα σκουπίδια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οι άνθρωποι είναι έμποροι βιβλίων, κανένας δεν είπε ότι αγαπάνε τα βιβλία.
 
Στη Θεσσαλονίκη γνωρίζετε τίποτα ανάλογο;
Η βιβλιοθήκη (και μιλάμε από τοίχο σε τοίχο και από το πάτωμα ως το ταβάνι), από τις διπλές και τρίδιπλες σειρές στα ράφια, έχει αρχίσει και φτύνει βιβλία στα καλά καθούμενα. Εκεί που κάθεσαι ακούς ένα «γκντούπ», τρομάζεις, πας να δεις τι έγινε και βλέπεις το «Αυτό» του Στίβεν Κινγκ στη μέση του δωματίου.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Εκεί που κάθεσαι ακούς ένα «γκντούπ», τρομάζεις, πας να δεις τι έγινε και βλέπεις το «Αυτό» του Στίβεν Κινγκ στη μέση του δωματίου.

Για να τα χαρίσεις/ξεφορτωθείς, δεν ξέρω, αλλά γι' αυτό που περιγράφεις, μήπως σκέφτηκες τη λύση του εξορκισμού; :D
 
Για να τα χαρίσεις/ξεφορτωθείς, δεν ξέρω, αλλά γι' αυτό που περιγράφεις, μήπως σκέφτηκες τη λύση του εξορκισμού; :D

Χμμ... Λες να έχει τσαντιστεί από το ποιόν και όχι από το βάρος των βιβλίων που την έχουμε αναγκάσει να κουβαλά;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για να τα χαρίσεις/ξεφορτωθείς, δεν ξέρω, αλλά γι' αυτό που περιγράφεις, μήπως σκέφτηκες τη λύση του εξορκισμού; :D
 
Οι άνθρωποι είναι έμποροι βιβλίων, κανένας δεν είπε ότι αγαπάνε τα βιβλία.

Έμποροι παλιών και μεταχειρισμένων βιβλίων. Το λιγότερο που θα περίμενα είναι να τα δεχτούν και ό,τι δεν τους αρέσει να το πετάξουν. Δηλαδή, πρέπει να κάνουμε και παζάρια για το αυτονόητο; Αυτό δεν μου έχει ξανατύχει... :(
 

SBE

¥
Το πρόβλημα είναι ότι πιάνουν χώρο και άμα δεν έχεις χώρο λες όχι ευχαριστώ.
Πριν μερικά χρόνια πέθανε ένας καθηγητής γερμανικής φιλολογίας (του πανεπιστημίου, ντε!) και άφησε σε μια φίλη μου φοιτήτριά του 5000 βιβλία. Δεν της τα άφησε άμεσα, τα άφησε γενικώς και αορίστως στους φοιτητές του και ήταν η μόνη που δέχτηκε να τα πάρει. Προσπάθησε να δώσει σε βιβλιοθήκες (δεν παίρνουμε γερμανικά κλπκλπ), προσπάθησε να δώσει σε γνωστούς και φίλους και έφτιαξε νέα τριπλή βιβλιοθήκη και τα έβαλε. Κάνουν ωραίο ντεκόρ, αλλά δε νομίζω ότι προλαβαίνει να τα διαβάσει όλα.
 
Γειά σας,
Στην πόλη που μένω κάποιος Σύλλογος Γυναικών ζήτησε βιβλία για να σταλούν στις γυναικείες φυλακές της Θήβας, δέχονταν δε και ξενόγλωσσα, προφανώς για τις αλλοδαπές κρατούμενες. Εγώ ήδη ετοίμασα βιβλία για να τους δώσω αφού δεν είχα πού αλλού να τα χαρίσω και θα με πονούσε πολύ να τα πετάξω. Μήπως είναι και αυτό μία λύση, δηλαδή βιβλία για τους φυλακισμένους;
 
Μήπως είναι και αυτό μία λύση, δηλαδή βιβλία για τους φυλακισμένους;
Οπωσδήποτε! Βρήκα αυτό, νομίζω μαζεύει γι' αυτό το σκοπό και ο Σύλλογος Υπαλλήλων Βιβλίου και Χάρτου, κυρίως ξενόγλωσσα για αλλοδαπούς φυλακισμένους -αν ξέρει κανείς κάτι (γιατί εγώ βλακωδώς έσβησα το μήνυμα) ας προσθέσει λεπτομέρειες.
 

daeman

Administrator
Staff member

Ασχετοσύνης και απαξίας το ανάγνωσμα, πρόσχωμεν. Πάντα κάποιοι λοιδορούσαν ό,τι δεν διάβαζαν ή δεν κατανοούσαν.

Αλλά τι να περιμένεις από curly Sue; Το πολύ πολύ να στρίψει αυτάρεσκα τις μπούκλες. Τρίχες δηλαδή.
 
Top