Βαδίζοντας προσεκτικά στο Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας

nickel

Administrator
Staff member
"Η αλλαγή του νόμου με στόχο τη ρύθμιση του φαινομένου (ενν.της πορνείας) δεν μπορεί να γίνει χωρίς κοινωνική συναίνεση."
Εδώ γελάμε. Δηλαδή όλα τα οικονομικά μέτρα που έχει πάρει πρόσφατα η κυβέρνηση είχαν "κοινωνική συναίνεση", γιαυτό μπόρεσαν και τα πήραν, ενώ αυτό δεν μπορούν;
Μπαίνει ένα πολύ ευρύτερο ερώτημα: Καλύτερα να συζητάμε επ' άπειρον και να μη δίνουμε λύση ή να δίνουμε μια λύση κι ας μην είναι η καλύτερη, ιδιαίτερα αν βιαζόμαστε να δώσουμε λύση;

(Άσε πια το ερώτημα: καλύτερο το επ' άπειρον ή το επάπειρον;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ήξερα αν αυτό θα έπρεπε να το βάλω στο Your slip is showing ή στο Νήμα της κρίσης. Αλλά τελικά σκέφτηκα ότι πρέπει να μπει εδώ, μια και μοιάζει σαν μια λύση για το μεταναστευτικό, από τα χείλη του κ. Δημήτρη Καζάκη. Στο σενάριο όπου φεύγουμε από το ευρώ και περνάμε στη δραχμή, όσοι μετανάστευσαν εδώ για να μαζεύουν ευρώ και να τα στέλνουν πίσω στην πατρίδα τους, θα σηκωθούν να φύγουν. Γιατί; Δεν θα είναι μετατρέψιμη η δραχμή; Ή θα βρίσκεται σε συνεχή κουτρουβάλα;


Δηλώσεις Καζάκη για το μεταναστευτικό σε συνέντευξη στην Άρτα, στο monoplio.gr, 25/5/2011 (41:32)

Να σας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα. Αν φύγεις από το ευρώ και πας σε δραχμή, ποιος μετανάστης θα μείνει, πέστε μου. Ή αυτός που θα αφομοιωθεί πλήρως από την ελληνική κοινωνία και θα κάτσει να δουλέψει κι όλα αυτά τα πράγματα ή… Όλοι οι υπόλοιποι που απλά ήτανε μια χώρα ευκαιρίας για να στείλουν ευρώ στην πατρίδα τους για την οικογένειά τους που πεθαίνει πίσω στο Πακιστάν, στο Αφγανιστάν, οπουδήποτε αλλού, ή αυτός που χρησιμοποιούσε την Ελλάδα ως πύλη εισόδου, έτσι; Αυτός ο κόσμος θα σηκωθεί και θα φύγει. Τι νόημα έχει να μείνει στην Ελλάδα;


 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κατάλαβα. Μεγαλοφυές σχέδιο για τη λύση του μεταναστευτικού. Να κάνουμε την Ελλάδα τόσο τρισάθλια που δεν θα τη θέλουν ούτε αυτοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα!
 

nickel

Administrator
Staff member
"Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο θα μπορούσε να αποτελεί, μαζί με το γειτονικό Επιγραφικό Μουσείο, το Ακροπόλ και το Πολυτεχνείο, τον περιβάλλοντα χώρο και τον πεζόδρομο της Τοσίτσα, έναν ζωντανό πολιτιστικό πόλο για το κέντρο της Αθήνας, που θα άλλαζε τη φυσιογνωμία της ευρύτερης περιοχής. Αντί γι' αυτό, το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο "στραγγαλίζεται" οικονομικά και υπολειτουργεί, ο περιβάλλων χώρος του υποβαθμίζεται και η οδός Τοσίτσα έχει παραδοθεί συνειδητά στη διακίνηση ναρκωτικών", υπογράμμισε η πρόεδρος του συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων, Δέσποινα Κουτσούμπα, αποδίδοντας ευθύνες τόσο στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, όσο και στον δήμο Αθηναίων.
Από την Ε
 

SBE

¥
Για μια στιγμή, είπαμε ότι οι συνδικαλιστες εν Ελλάδι τα βάζουν όλα μαζί, αλλά ο "οικονομικός στραγγαλισμός" του Μουσείου τι σχεση έχει με το τι κυκλοφορεί στην περιοχή έξω από το Μουσείο; Οι διακινητές ναρκωτικών έλκονται ιδιαίτερα από τα μουσεία που έχουν οικονομικά προβλήματα και δυσκολεύονται να συντηρήσουν τα εκθέματά τους;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μάλλον εννοεί ότι ήταν στραβό το κλήμα (μειωμένα κονδύλια), το 'φαγε κι ο γάιδαρος (μείωση επισκεπτών λόγω υποβάθμισης της περιοχής).
 

SBE

¥
Άμα χρειάζεται διερμηνέας για να καταλάβουμε τι λέει η πρόεδρος των αρχαιολόγων, Αλεξάνδρα μου, ανησυχώ πολύ για το επιπεδο των αρχαιολογικών σχολών μας.
 

daeman

Administrator
Staff member
Για μια στιγμή, είπαμε ότι οι συνδικαλιστες εν Ελλάδι τα βάζουν όλα μαζί, αλλά ο "οικονομικός στραγγαλισμός" του Μουσείου τι σχεση έχει με το τι κυκλοφορεί στην περιοχή έξω από το Μουσείο; Οι διακινητές ναρκωτικών έλκονται ιδιαίτερα από τα μουσεία που έχουν οικονομικά προβλήματα και δυσκολεύονται να συντηρήσουν τα εκθέματά τους;

Συγγνώμη, αλλά έχω μια απορία: πού υποστήριξε ότι συνδέονται ή από πού φαίνεται ότι η πρόεδρος του συλλόγου τα συνδέει αυτά τα δυο; Δηλαδή αν εγώ πω π.χ. ότι "θα μπορούσα να είχα γίνει πιλότος μαχητικών αεροσκαφών, αλλά έχω μυωπία, δεν μου αρέσει η στρατιωτική πειθαρχία και προτίμησα τη χημεία", συνδέονται αυτά τα τρία;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εμένα μου φαίνεται ότι τα συνδέει --αν δεν ήθελε να τα συνδέσει, γιατί να τα αναφέρει;
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι εμένα μου φαίνεται ότι τα συνδέει --αν δεν ήθελε να τα συνδέσει, γιατί να τα αναφέρει;

Χωρίς καμιά διάθεση να μπω στην ουσία του άρθρου, συζητώ μόνο τη σύνταξη της πρότασης: επειδή κατά τη γνώμη της είναι λόγοι για τους οποίους το Αρχαιολογικό (μαζί με μπλαμπλαμπλα) δεν αποτελεί "έναν ζωντανό πολιτιστικό πόλο για το κέντρο της Αθήνας".
Με τη λογική που λες, δόχτορα, κι εγώ δεν θα μπορούσα να πω αυτό που έγραψα παραπάνω, αλλά θα έπρεπε να χωρίσω το ασύνδετο σχήμα σε τρεις ξεχωριστές προτάσεις, για να μη σκεφτεί κανείς ότι τα συνδέω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή αν εγώ πω π.χ. ότι "θα μπορούσα να είχα γίνει πιλότος μαχητικών αεροσκαφών, αλλά έχω μυωπία, δεν μου αρέσει η στρατιωτική πειθαρχία και προτίμησα τη χημεία", συνδέονται αυτά τα τρία;

Μα εγώ σε αυτή την πρόταση (που δεν την βλέπω ασύνδετη) βλέπω τέσσερις δηλώσεις:

1) Θα μπορούσες να έχεις γίνει πιλότος μαχητικών αεροσκαφών και
2α) Έχεις μυωπία
2β) Δεν σου αρέσει η στρατιωτική πειθαρχία
2γ) Προτιμάς τη χημεία

Τα (2α) και (2β) σαφώς συνδέονται με το (1) και η σύνδεση με το (2γ) είναι εύλογη: Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει χημεία, προφανώς η Ικάρων δεν είναι η σωστή επιλογή.

(Με άλλα λόγια, εγώ καταλαβαίνω ότι τα συνδέεις.)
 

daeman

Administrator
Staff member
Όπα, στάσου λίγο να διευκρινίσω κάτι. Το θέμα είναι αν τα συνδέω μεταξύ τους με σχέση αιτίου-αιτιατού, όχι αν τα συνδέω με την αρχική δήλωση για την οποία τα χρησιμοποιώ σαν αίτια (με την οποία προφανώς τα συνδέω). Δηλαδή εγώ εδώ βλέπω μία υποθετική δήλωση (άντε και την υπονοούμενη αντιθετική της) και στη συνέχεια τους λόγους για τους οποίους δεν πραγματοποιήθηκε, άρα το σκεπτικό που γράφεις διαμορφώνεται ως εξής:

Α. Θα μπορούσα να είχα γίνει πιλότος μαχητικών αεροσκαφών,

Β. αλλά (δεν έγινα, διότι):

1. Έχω μυωπία
2. Δεν μου αρέσει η στρατιωτική πειθαρχία
3. Προτίμησα τη χημεία
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάτι δεν καταλαβαίνω... :(

Εννοείς ότι οι Β1, Β2, Β3 είναι ασύνδετες μεταξύ τους; Προφανώς. Η σύνδεση προκύπτει από την αναφορά τους στο περιβάλλον που δημιουργεί η δήλωση Α.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μα αυτό δεν προκάλεσε όλη αυτή τη συζήτηση, από πού στη διατύπωση του άρθρου προκύπτει ότι ο οικονομικός στραγγαλισμός συνδέεται με τη διακίνηση ναρκωτικών έξω από το Μουσείο, πέρα από το ότι αναφέρθηκαν στην ίδια πρόταση σαν ξεχωριστοί, διακριτοί λόγοι μαρασμού του Μουσείου και γι' αυτούς (ίσως και άλλους που δεν αναφέρονται) τους λόγους δεν αποτελεί το Αρχαιολογικό "έναν ζωντανό πολιτιστικό πόλο για το κέντρο της Αθήνας", ενώ θεωρητικά θα μπορούσε;

Για μια στιγμή, είπαμε ότι οι συνδικαλιστες εν Ελλάδι τα βάζουν όλα μαζί, αλλά ο "οικονομικός στραγγαλισμός" του Μουσείου τι σχεση έχει με το τι κυκλοφορεί στην περιοχή έξω από το Μουσείο; Οι διακινητές ναρκωτικών έλκονται ιδιαίτερα από τα μουσεία που έχουν οικονομικά προβλήματα και δυσκολεύονται να συντηρήσουν τα εκθέματά τους;

Δηλαδή αν πω: "Πάω στη λαϊκή, διότι θέλω να αγοράσω κεράσια, πατάτες και το ρώσικο κατσαριδοκτόνο που λέει εκεί ο π2", συνδέω τα κεράσια, τις πατάτες και το κατσαριδοκτόνο μεταξύ τους με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, πέρα από το ότι θα είναι τα ψώνια της ημέρας;

Τεσπά, ό,τι είχα να πω το είπα, δεν χρειάζεται άλλο παίδεμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είμαι πολύ κουρασμένος για να σας παρακολουθήσω, αλλά εγώ διαβάζω:
Αντί γι' αυτό, (α) το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο "στραγγαλίζεται" οικονομικά και υπολειτουργεί, (β) ο περιβάλλων χώρος του υποβαθμίζεται και (γ) η οδός Τοσίτσα έχει παραδοθεί συνειδητά στη διακίνηση ναρκωτικών"...
Τρία ξεχωριστά και όχι κατ' ανάγκην αλληλένδετα πράγματα: το καθένα μπορεί να ισχύσει ανεξάρτητα από τα άλλα και από μόνο του να αποτρέψει την κανονική λειτουργία του μουσείου. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συμφωνήσουμε με τη συνέχεια της δήλωσης: «σταδιακή προσπάθεια, τα δημόσια Μουσεία να απαξιωθούν στη συνείδηση της ελληνικής κοινωνίας, ώστε να γίνει πιο εύκολα αποδεκτή η αλλαγή νομικού καθεστώτος, η ιδιωτικοποίηση ορισμένων λειτουργιών τους, ακόμη και η απόλυση εργαζομένων από αυτά». Μπορεί να συμβαίνουν αυτά στο κέντρο της Αθήνας ή στο μουσείο επειδή το κράτος θέλει να το δώσει στους πλούσιους φίλους του ή επειδή το κράτος έχει αποτύχει να κάνει κάτι για το κέντρο ή το μουσείο και το μόνο που έχει μείνει είναι να το δώσει στους ιδιώτες να το κάνουν κάτι. Εμένα δεν μ' ενδιαφέρει να πάρω θέση στην ερμηνεία, με ενδιαφέρει κάτι να γίνει.
 

Earion

Moderator
Staff member
Νέα από τη λαϊκή αγορά της οδού Καλλιδρομίου. Η λουλουδού στην άκρη της λαϊκής, γωνία Καλλιδρομίου και Χαριλάου Τρικούπη, που είχε τραυματιστεί σοβαρά στο παράπλευρο επεισόδιο της επίθεσης στο αστυνομικό τμήμα των Εξαρχείων (βλ. εδώ και εδώ) διέφυγε τον κίνδυνο, συνήλθε από τις βλάβες στο αναπνευστικό της σύστημα (υπερβολική εισπνοή τοξικών αερίων), αλλά δεν έσωσε το δεξί της χέρι, το οποίο εξακολουθεί να μην είναι λειτουργικό και μετά την εκτεταμένη πλαστική επέμβαση που του έγινε. Πήρε εξιτήριο πριν λίγες μέρες.
 

Earion

Moderator
Staff member
ΕΠΤΑ ΜΕΡΕΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΤΟΣΙΤΣΑ
1-7 Οκτώβρη

Οι εργαζόμενοι παίρνουμε την κατάσταση στα χέρια μας
Δίνουμε ζωή στον πεζόδρομο της Τοσίτσα με πολιτιστικές δράσεις
Ο πολιτισμός δεν καταργείται, δεν συγχωνεύεται,
δεν μπαίνει σε εφεδρεία

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΩΝ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΥΠΠΟΤ (ΑΤΤΙΚΗΣ-ΣΤΕΡΕΑΣ & ΝΗΣΩΝ)
Συμμετέχουν:
Πολιτιστικός Οργανισμός Δήμου Αθηναίων, Εθνικό Θέατρο, Εθνική Λυρική Σκηνή, Αρχιτεκτονική Σχολή ΕΜΠ

Πλήρες πρόγραμμα των εκδηλώσεων του επταημέρου, εδώ.​
 

Attachments

  • Πρόγραμμα εκδηλώ&#963.doc
    45 KB · Views: 173

nickel

Administrator
Staff member
Στο τέλος, να δείτε που θα δικαιωθεί ο Σαββόπουλος για τις προτάσεις που έκανε για τα ξερονήσια...
 
Top