Ασήμωσέ με, Μάτα!

Zazula

Administrator
Staff member
Μέρες του νήματος ετούτου είναι, οπότε ας το εμπλουτίσουμε λίγο με κάτι κλασικό:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα σε οποιαδήποτε άλλη χώρα τα τραγούδια ομαδοποιούνται με βάση το μέτρο, τις επιρροές κ.ο.κ. Στην Πορτογαλία ομαδοποιούνται με βάση την κλίμακα Holmes-Rahe! :eek:mg:
Πιάνω λοιπόν και βάζω να ακούσω ένα CD των Madredeus που είχα να το ακούσω καιρό. Ξεκινάει, O Pastor, καίγεται στ' ανοιχτά η βάρκα της φαντασίας, το όνειρό μου τελειώνει αργά, δεν ήθελα να ξυπνήσω, λίγο στενάχωρο αλλά όμορφο, εντάξει πάμε παρακάτω, Vem, σου ανήκω ως το τέλος της θάλασσας, σαν κι εσένα είμαι κι εγώ από το ίδιο φως, ωραίο, ρομαντικό, το επόμενο Oxalá, μακάρι να έρθει το καρναβάλι, μακάρι να πάνε όλα λιγότερο άσχημα.

Εντάξει, δίκιο είχε ο Ζαζ, λέω, θρήνος, ώσπου άξαφνα, Guitarra, Κιθάρα. Να ένα όμορφο τραγουδάκι, αρχίζει χαρούμενο: Όταν κελαηδάει η κιθάρα / στα χέρια ενός καλού κιθαρίστα / μαθαίνει η ίδια η κιθάρα / τον πάσα ένα να τραγουδάει. Τι ωραία!, σκέφτομαι σιγοτραγουδώντας ώσπου το ρεφρέν:
Το φέρετρό μου θέλω / να 'χει παράξενη μορφή / τη μορφή μιας καρδιάς, τη μορφή μιας κιθάρας. Εντάξει, παίδες, το τερματίσατε, βάζω Σακίρα να συνέλθω :rolleyes::D

Madredeus, Guitarra:

 

SBE

¥
Νομίζω έχω κι εγώ το ίδιο σιντί, αλλά ευτυχώς δεν καταλαβαίνω τα λόγια.
(Όχι πώς πάνε πίσω τα ελληνικά τραγούδια, μετρημένα στα δάχτυλα τα χαρωπά τραγούδια).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
(Όχι πώς πάνε πίσω τα ελληνικά τραγούδια, μετρημένα στα δάχτυλα τα χαρωπά τραγούδια).

Ριπλέι, στο ίδιο νήμα, από το ποστ #17:

Υπερβολές Ζαζ, υπερβολές. Έχεις προσέξει ποτέ τι ακούγεται σε ελληνικό γλέντι; Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι, ο χάρος βγήκε παγανιά, κλαίει η μάνα μου στο μνήμα, βρέχει φωτιά στη στράτα μου, όλα είναι ένα ψέμα, σαν την πικρή μου την κατάμαυρη ζωή, που έχει πάντα συννεφιά, κι από το αίμα πιο πικρό στο στόμα το φιλί σου κλπκλπ. Και δεν έπιασα καν τη νεότερη παραγωγή...

έως το #24, με μπόνους ένα τοπ 13.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σε μελαγχολική διάθεση σήμερα:


A andorinha da primavera, Madredeus
Andorinha de asa negra aonde vais ? | Πού πας, χελιδόνι, με τα μαύρα σου φτερά;
Que andas a voar tão alta | που πετάς τόσο ψηλά;
Leva-me ao céu contigo, vá | Άντε, πάρε με μαζί σου στον ουρανό
Qu' eu lá de cima digo adeus ao meu amor | για να πω από κει ψηλά στην αγάπη μου αντίο
Ó Andorinha | Χελιδόνι
da primavera | της άνοιξης!
Ai quem me dera | Μακάρι
também voar | να πετούσα κι εγώ
Que bom que era | Ωραία που θα 'ταν
Ó Andorinha | Χελιδόνι!
na primavera | την άνοιξη
também voar | να πετούσα κι εγώ!
 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συνεχίζω την υποχρεωτική πορτογαλοποίηση του νήματος, μιας και πήρα κάτι καλά νέα σήμερα :)


Έψαχνα να βρω κανένα χαρούμενο πορτογαλόφωνο τραγούδι, που να πηγαίνει με τη διάθεση, να βάλω εδώ. Φυσικά δεν βρήκα ούτε ένα για δείγμα αλλά δεν πειράζει, βάζω αυτό, τουλάχιστον είναι χαρούμενος ο ρυθμός.

Πρόκειται για ένα παραδοσιακό τραγούδι που συνήθως τραγουδιόταν στις αγροτικές εργασίες. Αυτή η διασκευή είναι από το δίσκο O Primeiro Canto της Dulce Pontes.


Se passeares no adro, ai Solidom Solidom | Αν περάσεις απ' την αυλή της εκκλησίας, αχ, Σολιντόμ
No dia do meu enterro, ai, ai, ai, ai, ai | Τη μέρα της κηδείας μου
Diz á terra que não coma, ai Solidom Solidom |Πες, Σολιντόμ, στη γη να μη φάει
As tranças ao meu cabelo, ai, ai, ai, ai, ai | τις κοτσίδες των μαλλιών μου

Ó bonequinha agora agora, ó bonequinha | Έι, κουκλίτσα, τώρα, κουκλίτσα
Ó bonequinha agora já | Τώρα να, κουκλίτσα
Se te apanhasse aqui sozinha, ó bonequinha | Αν σ'έπιανα μοναχή σου εδώ, κουκλίτσα
Dava-te um beijo na carinha | Θα σου 'δινα ένα φιλί στο προσωπάκι
Ó bonequinha, ó bonequinha | Κουκλίτσα, κουκλίτσα

A oliveira se queixa | Παραπονιέται η ελιά
Se queixa e tem razão | παραπονιέται κι έχει δίκιο
Que lhe comem a azeitona | ότι της τρώνε τον καρπό
Deitam-lhe a folha ao chão | και της πετούν τα φύλλα χάμω
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευτυχώς που μας μετέφρασες τα λόγια για να μην ξεγελαστούμε από τον χαρούμενο ρυθμό (αν και είναι βελτίωση, το θανατικό έρχεται στον δεύτερο στίχο).... :)


Και σε2 χιλιάδες congrats
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα είναι πολύ αστείο, τα παραδοσιακά και πιο σοβαρά, ούτως ειπείν, τραγούδια, είναι μες στη μαύρη μαυρίλα. Ένα λυγαριά, λυγαριά, εσένα έχω στην καρδιά για δείγμα δεν έχω δει μέχρι τώρα. Ακόμα και τα φάντο για πόνο και ολολυγμό μιλούν.

Πάντως, έχω υπέροχες αναμνήσεις από αυτό το τραγούδι: έπαιζε την ώρα που πλησιάζαμε τη μεσαιωνική πόλη Monsaraz το βράδυ, κι έβλεπες στο σκοτεινό τοπίο μια κορώνα πάνω στο βουνό.
 

SBE

¥
Άμα βγάλεις την πρώτη στροφή σου μένει μόνο το έυθυμο κομμάτι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παραπονιέται η ελιά ότι της τρώνε τον καρπό και της πετούν τα φύλλα χάμω. Μια σαφής καταγγελία εγωιστικής εκμετάλλευσης των πλουτοπαραγωγικών πηγών της φύσης χωρίς καμία οικολογική συνείδηση. Νομίζεις ότι δεν έχουμε μάθει να διαβάζουμε ανάμεσα στις γραμμές των Κοέληδων και των Σαραμαγκαίων;

Να μην ξεχάσω το λαδί χρωματάκι...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ουφ, μου θύμισες ότι έχω να τελειώσω ένα Σαραμάγκου και μ' έχει πιάσει η ψυχή μου... (στο γνωστό μοτίβο, τι θα μ' έπιανε δηλαδή; )
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι. Είναι ωραίο το βιβλίο, γράφει πολύ ωραία, αλλά βρε παιδί μου, ουφ! Είναι το Περί τυφλότητας, έχει γίνει και ταινία.
 
Top