Αναπόφευκτα ανοίγει πάλι η συζήτηση για τη θανατική ποινή

Nameless

New member
Ούρμπαν (που λέει ο λόγος) λέτζεντ ακούγεται. Κανένα όνομα να το ψάξουμε έχεις; Γιατί αν ισχύει 1) είναι γαμάτο 2) θα έχει και άρθρο το cracked.com για αυτό, και θα έχει πλάκα.
 
Πάντως, νομίζω πως το να απειλείς τους δράστες με την ποινή του θανάτου αποτελεί ισχυρό αντικίνητρο στο να ομολογήσουν.

Και εν πάση περιπτώσει, νομίζω πως στις παραπάνω περιπτώσεις που αναφέρετε, Κώστα και Αλεξάνδρα, το θέμα είναι να διαπιστωθεί κατά πόσο έχει διαπραχθεί το έγκλημα, όχι το πώς θα τιμωρηθούν οι δράστες.

Παιδί μου, για πλάκα το 'γραψα!
 

bernardina

Moderator
Αιτήματα από το τριαράκι (24 τ.μ.) του Μπρέιβικ. (in.gr)
Κώστα, το διάβασα πρωί πρωί και συγκρατήθηκα με πολύ μεγάλο κόπο να μη σχολιάσω. Σ' ευχαριστώ που το ποστάρισες, με έβγαλες από το δίλημμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι να του πεις του παρανοϊκού; Ότι τα 77 θύματά του δεν έχουν τη δυνατότητα να παραπονεθούν για τον τόπο που τα έστειλε να αναπαυθούν; Και μετά διαφωνούμε μεταξύ μας για το αν η ποινή πρέπει να έχει τιμωρητικό ή αναμορφωτικό χαρακτήρα.
 

SBE

¥
Βρε παιδιά, απλά πράματα: τέλειωσε η δίκη, πέρασε λίγος καιρός, τώρα ο κατάδικος είτε αισθάνεται έλλειψη της δημοσιότητας και προσπαθεί να την αποκτήσει πάλι είτε τώρα έχει αρχίσει να καταλαβαίνει ότι αυτό ήταν και στο εξής θα είναι μέσα. Θεωρώ πιο λογικό το δεύτερο, και υποψιάζομαι ότι δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος βαρυποινίτης που περνάει αυτό το στάδιο. Και μάλλον το ξέρουν αυτό όλοι όσοι ασχολούνται με φυλακισμένους. Οπότε θόρυβος για το τίποτα.
 
Αιτήματα από το τριαράκι (24 τ.μ.) του Μπρέιβικ. (in.gr)
Κώστα, το διάβασα πρωί πρωί και συγκρατήθηκα με πολύ μεγάλο κόπο να μη σχολιάσω. Σ' ευχαριστώ που το ποστάρισες, με έβγαλες από το δίλημμα.


24 τ.μ., δηλαδή περίπου όσο χώρο παίρνεις με 1000-1500 λίρες στο κέντρο του Λονδίνου.
 

SBE

¥
24 τ.μ., δηλαδή περίπου όσο χώρο παίρνεις με 1000-1500 λίρες στο κέντρο του Λονδίνου.

Ελπίζω να μην σημαίνει αυτό "αγοράζεις", γιατί κρατηστε μου δέκα.
 
Εγώ θα ευχόμουν να σήμαινε αγοράζεις (και να το ήξερα μόνο εγώ), αλλά εννοώ ενοίκιο, όπως βέβαια ξέρεις.
 

bernardina

Moderator
Ευτυχώς αυτός πρόλαβε και πέθανε. Δυστυχώς όχι τόσο νωρίς όσο θα έπρεπε.

Αυτός που Δυο μέρες πριν πεθάνει εξομολογήθηκε στον γιο του ότι είχε δει την Μαντλίν δυο φορές μετά την εξαφάνιση της χωρίς να έχει ο ίδιος ανάμειξη στην υπόθεση. Όπως λέει εδώ

Προσέξτε τον ευφημισμό. Είχε "δει".
Έρμο κοριτσάκι. Έρμοι γονείς...
 
Κάλλιο η μάνα του φονιά παρά του σκοτωμένου (κρητική παροιμία;)
 

SBE

¥
Υπερβολές. Αυτή η φάτσα με λίγη φροντίδα, κούρεμα, πλύσιμο και έναν καλό οδοντίατρο, θα μπορούσε άνετα να εμπνέει εμπιστοσύνη. Φέρνει λίγο προς έναν ηθοποιό, δεν θυμάμαι το όνομά του...
Από την άλλη εγώ, που δεν έχω ποτέ καταδικαστεί για τίποτα, κι άλλοι σαν εμένα, δείχνουμε σαν εγκληματίες. Είμαστε εγκληματίες;

Όσο για την περίπτωση της μικρής, διαβάζω και δεν καταλαβαίνω και χρειάστηκε να βρω την είδηση στα αγγλικά (πώς καταντήσαμε).
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Φέρνει λίγο προς έναν ηθοποιό, δεν θυμάμαι το όνομά του... [...]

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτόν, εμένα πάντως μου θυμίζει τον Μπιλ Νάι στο Underworld,
πριν και μετά το ρετούς:

underworld.jpg 11826999_gal.jpg

Τυχαία στο Underworld; Δεν νομίζω.
 

Cadmian

New member
Κάλλιο η μάνα του φονιά παρά του σκοτωμένου (κρητική παροιμία;)

Μανιάτικη. Εγώ την ξέρω «κάλλιο η μάνα του φονιά παρά του μακαρίτη».
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ομογενής απέδειξε την αθωότητα του μετά από 16 χρόνια άδικης προφυλάκισης.
Ο τίτλος είναι λάθος, εννοείται. Η προφυλάκιση, ή ορθότερα «προσωρινή κράτηση», αφορά φυλάκιση πριν τη δίκη. Αυτός καταδικάστηκε για εμπρησμό και τριπλή δολοφονία - ο εισαγγελέας είχε προτείνει τη θανατική ποινή.
 
Top