Άκαπνη ανακοίνωση για προσωπική και όχι μόνο χρήση

Elsa

¥
Αυτό που παρατήρησα εγώ πολύ έντονα μετά τη διακοπή του καπνίσματος είναι ότι ο καφές με πιάνει πολύ πιο εύκολα πλέον. Πριν έπινα κάπου τέσσερις μεγάλες κούπες σκέτο γαλλικό καφέ (όλη τη μέρα) και τώρα με τη μία είμαι στο τσακ ν’ αρχίσω να τρέμω. Λίγο ακόμα να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και θα κόψω και τον καφέ. Θα το γυρίσω στο τσάι του βουνού.

Κατ' αρχήν, θερμά συγχαρητήρια, όχι μόνο για το κατόρθωμα άλλα και για το θετικό πνεύμα που δείχνεις! Εγώ όταν ήμουν στη θέση σου δάγκωνα άνθρωπο...

Για τον καφέ, θα σε παραπέμψω και πάλι στον Joel Spitzer του site Whyquit:

Anyone who feels jittery after a few days of a quit should examine his or her caffeine consumption levels. Many find that they cannot tolerate caffeine consumption at prequit levels. If you are experiencing a jittery feeling you may want to experiment with reducing quantity or strength of caffeinated drinks or products. If you are not having these difficulties it probably is not important to alter anything now.

There is an interaction between nicotine and caffeine, just as there is an interaction with nicotine and alcohol. We discuss it here often how when people drink alcohol it causes them to lose nicotine at an accelerated pace thus resulting in heavier smoking while drinking. As I said, there is a similar situation with nicotine and caffeine--similar with one huge difference. Alcohol makes you lose nicotine, thus is responsible for smoking more when drinking.

Nicotine on the other hand interferes with the body's ability to absorb and utilize caffeine, often resulting in a person who is used to or needs to be maintaining a certain caffeine level requiring more of the products to maintain their minimum needed level. When they quit smoking and consume the same amount, that old quantity will now basically overdose them. In the case where they even increase quantity, they can experience a real overdose effect with the corresponding anxiety and sleep altering effects.

So be careful with caffeine if symptoms are going longer than a few days. It is not saying you need to get rid of it all together, just keep it in doses that don't cause unwanted effects. Your general state will likely be calmer and a feeling of overall well being that you should be able to maintain for the rest of your life as long as you always remember to keep yourself from over stimulating substances and always remember to never take another puff!


Εγώ έκανα ό,τι και συ, είπα να το πάω μαλακά και δεν έκοψα τον καφέ. Απλώς άρχισα να τον αραιώνω σταδιακά, ώστε να πίνω τα ίδια φλυτζάνια που είχα συνηθίσει αλλά να παίρνω λιγότερη καφεΐνη. Με αυτό το κόλπο έκοψα εντελώς και τη ζάχαρη στον (γαλλικό) καφέ. ;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα, Αλεξάνδρα!
Περιμένω να περάσουν δυο μέρες ακόμα για να γιορτάσω τον ένα μήνα χωρίς τσιγάρο. Θα έχω κερδίσει το πρώτο μου στοίχημα και θα επιβραβεύσω τον εαυτό μου με μια καινούρια συσκευή Blackberry. Είδες τι ωραία στοιχήματα βάζω;
Σοβαρά πάντως, μετά τις είκοσι μέρες πάνω-κάτω η κατάσταση είναι όχι απλώς καλή, είναι ιδανική. Λες και δεν κάπνισες ποτέ. Αρκεί να το θέλεις και να το βλέπεις θετικά.
Το επόμενό μου στοίχημα είναι οι τρεις μήνες. Δεν σας λέω από τώρα με τι θα ανταμείψω τον εαυτό μου. Θα σας το πω αν τα καταφέρω.

Δεν βάζεις κι άλλα ορόσημα (π.χ. στις 40 μέρες, στους δύο μήνες), να ανταμείβεις πιο συχνά τον εαυτό σου μέχρι να νιώσεις εντελώς απεξαρτημένη; Ένα καλό κερασάκι στην προσπάθεια το δικαιούσαι. Δεν είναι και λίγο αυτό που κάνεις!
Σοβαρά, χωρίς φατσούλες και λαδιές. Παίρνω θάρρος κι εγώ.
 


Hip hip hurray! 'Εκλεισα ένα μήνα άκαπνη! Πάω ν' ανοίξω μια σαμπάνια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member


Hip hip hurray! 'Εκλεισα ένα μήνα άκαπνη! Πάω ν' ανοίξω μια σαμπάνια.
Συγχαρητήρια!!! Να τους χιλιάσεις (τους μήνες -- η ευχή πάει πολύ μακριά).
 
Δεν βάζεις κι άλλα ορόσημα (π.χ. στις 40 μέρες, στους δύο μήνες), να ανταμείβεις πιο συχνά τον εαυτό σου μέχρι να νιώσεις εντελώς απεξαρτημένη; Ένα καλό κερασάκι στην προσπάθεια το δικαιούσαι. Δεν είναι και λίγο αυτό που κάνεις!
Σοβαρά, χωρίς φατσούλες και λαδιές. Παίρνω θάρρος κι εγώ.

Το σκέφτηκα, αλλά δεν με συμφέρει οικονομικά. Βάζω μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα για να γλιτώσω την πτώχευση.
Αν το αποφασίσεις, εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί και καλοί που θα σε υποστηρίξουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Κι εγώ μαζί, εννοείται
 
Συγχαρητήρια!!! Να τους χιλιάσεις (τους μήνες -- η ευχή πάει πολύ μακριά).

Ευχαριστώ πολύ, Αλεξάνδρα! Το πάω λάου-λάου όμως για να παίζω κάπως εκ του ασφαλούς. Επόμενος στόχος το τρίμηνο και μετά βλέπουμε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και πάλι μπράβο και γερά!

Και για να γεφυρώνουμε και τα νήματα, να μια ιδέα για καλόγουστα (παίζεται...) μελλοντικά δώρα στον εαυτό σου (είναι σβαρόφσκι):

 

daeman

Administrator
Staff member
Μπράβο κι από μένα!

Το σκέφτηκα, αλλά δεν με συμφέρει οικονομικά. Βάζω μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα για να γλιτώσω την πτώχευση.
Αν το αποφασίσεις, εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί και καλοί που θα σε υποστηρίξουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Κι εγώ μαζί, εννοείται

Σωστό το επιχείρημα, αλλά δεν εννοούσα κάθε τόσο blackberry και σαμπάνιες...:) Κάτι μικρό, ώστε να έχεις τη χαρά της επιβράβευσης και να σε αποσπά από τον πειρασμό. Κι ευχαριστώ για την προθυμία για υποστήριξη. Απομένει μόνο να το αποφασίσω συνειδητά και οριστικά.
 
Και πάλι μπράβο και γερά!

Και για να γεφυρώνουμε και τα νήματα, να μια ιδέα για καλόγουστα (παίζεται...) μελλοντικά δώρα στον εαυτό σου (είναι σβαρόφσκι)

Ευχαριστώ πολύ και για τις καλόγουστες (παίζεται...) σαγιονάρες, Χερ Ντοκτόρ!
 
Μπράβο κι από μένα!



Σωστό το επιχείρημα, αλλά δεν εννοούσα κάθε τόσο blackberry και σαμπάνιες...:) Κάτι μικρό, ώστε να έχεις τη χαρά της επιβράβευσης και να σε αποσπά από τον πειρασμό. Κι ευχαριστώ για την προθυμία για υποστήριξη. Απομένει μόνο να το αποφασίσω συνειδητά και οριστικά.

Σωστό κι εσένα το σκεπτικό σου, αλλά μόνο τα μεγάλα πιάνουν στην περίπτωσή μου. Τι εννοώ; Αυτό το Blackberry το ζαχαρώνω εδώ και πολλούς μήνες, αλλά δεν το έπαιρνα λόγω κόστους. (Σχεδόν πεντακόσια ευρώ για ένα τηλέφωνο; )
Όταν έκοψα το κάπνισμα, πάνω στις δυο-τρεις μέρες, μου είχε στρίψει εντελώς. Σχεδόν σκαρφάλωνα στους τοίχους, που λένε και οι Αγγλοσάξονες.
Το τι γλυκά, τι ρούχα, τι λογισμικά τσίλικα, τι ταξίδια είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου για να μην καπνίσω εγώ μόνο το ξέρω. Το μόνο δούλεψε ήταν το τηλέφωνο: «Αν τα καταφέρεις να μην καπνίσεις για ένα μήνα τότε θα πας να σκάσεις την πεντακοσάρα και θα πάρεις το Blackberry». And here I am, fellas!
Άσε που τώρα θα μου κοστίσει 100 ευρώ λιγότερα. Τόσα είναι τα λεφτά που εξοικονόμησα μη καπνίζοντας μέχρι σήμερα.
Ακριβώς όπως το λες: Συνειδητά και οριστικά. Όλα τα υπόλοιπα από εκεί και μετά είναι εύκολα!
 

Elsa

¥
Μπράβο σου, βρε Κατερίνα! Άντε, και στον επόμενο στόχο, με την ίδια ορμή! :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ, τελικά, το έκοψα μάλλον εύκολα, όπως και πριν από κάπου οκτώ χρόνια (τότε για κάνα δίμηνο το πολύ). Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο στο να αντισταθώ στο τσιγάρο σε δύσκολες στιγμές, όσο το να ξεφύγω από τη στιγμή που σχεδόν αφηρημένος, σε κάποια παρέα, θα απλώσω το χέρι, θα ανάψω και θα καπνίσω ένα τσιγάρο επειδή δεν θα θεωρώ πια ότι είναι κίνδυνος. Την περασμένη φορά αντιλήφθηκα ότι αυτό είναι μεγάλο λάθος και αυτό το καμπανάκι χτυπώ: το να θεωρήσεις ότι ξεπέρασες το πρόβλημα και να (ξανα)κάνεις το λάθος που έκανες όταν κάπνισες το πρώτο σου τσιγάρο.

Μας εύχομαι να βρίσκουμε όλο και πιο ευχάριστες και ανώδυνες αμαρτίες.
 

Elsa

¥
Είπες μεγάλη κουβέντα... Μου έχει τύχει να ξυπνήσω έντρομη, γιατί είδα όνειρο οτι "άπλωσα το χέρι, άναψα και κάπνισα ένα τσιγάρο"... και ήδη στο όνειρο, σκεφτόμουν τι κρίμα που είναι να πετάω τόσο κόπο που έκανα στα σκουπίδια και να γυρίζω πίσω...
Το είχα κόψει και εγώ παλιότερα για 5 χρόνια περίπου, και το ξανάρχισα έτσι, με ένα μόνο τσιγάρο... Άτιμο πράμα! :mad:
 
Σήμερα κλείνω δύο μήνες άκαπνη. Δεν το γιορτάζω και πολύ γιατί ο επόμενος μεγάλος στόχος μου είναι, ως γνωστόν, οι τρεις μήνες.
Πάντως μου φαίνεται απίστευτο το ότι δεν έχω καπνίσει 1230 τσιγάρα. Πραγματικά αστρονομικό μου φαίνεται το νούμερο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν είμαι καπνίστρια και δεν έχω ένα τσιγάρο για να το μετρήσω, αλλά νομίζω το μήκος ενός συνηθισμένου τσιγάρου είναι περίπου 10 cm. Επομένως, αν έφτιαχνες μ' αυτά τα τσιγάρα μια αλυσίδα, θα είχε μήκος 123 μέτρα, σωστά;
 
Δεν είμαι καπνίστρια και δεν έχω ένα τσιγάρο για να το μετρήσω, αλλά νομίζω το μήκος ενός συνηθισμένου τσιγάρου είναι περίπου 10 cm. Επομένως, αν έφτιαχνες μ' αυτά τα τσιγάρα μια αλυσίδα, θα είχε μήκος 123 μέτρα, σωστά;

Μόλις μέτρησα ένα Άσσο φίλτρο. Είναι κάπου 8,5 εκατοστά μαζί με το φίλτρο και κάπου 6 εκατοστά μόνο το άσπρο μέρος (χωρίς το φίλτρο).
Κάπου 104 μέτρα θα ήταν η αλυσίδα μου αν κάπνιζα Άσσο, λοιπόν (μαζί με τα φίλτρα).
Τα στριφτά δεν ξέρω τι μήκος έχουν. Όσο ένα χαρτάκι υποθέτω...
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπράβο, Κατερίνα! Και στα δύο χρόνια εύχομαι.

Κοινά χαρτάκια στριφτού: 7 εκ. μήκος. Άρα 86,1 μ.
Όσο μια βόλτα στο πλησιέστερο περίπτερο, για... τσιγάρα! λέει ο δαίμων μέσα μου:eek:. Τον φιμώνω αμέσως και συνεχίζω τη δουλειά...:(
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την εμψύχωση!!
Σοβαρά, το συγκεκριμένο νήμα με βοήθησε πολύ τις πρώτες (μαρτυρικές) μέρες. Γι' αυτό σας ευχαριστώ διπλά!

Άρα 86,1 μ.
Όσο μια βόλτα στο πλησιέστερο περίπτερο, για... τσιγάρα! λέει ο δαίμων μέσα μου:eek:. Τον φιμώνω αμέσως και συνεχίζω τη δουλειά...:(

Να τον φιμώσεις για καλό και για κακό. Αν και πλέον δεν έχω κανένα σύμπτωμα στέρησης, το μυαλό μου μού κάνει κάτι κόλπα ορισμένες φορές...Για παράδειγμα, πριν από μερικές μέρες, λίγο μετά το μεσημεριανό, έπιασα τον εαυτό μου να ψάχνει τον καπνό. Έτσι, ασυναίσθητα!
Οπότε, όπως λέει η Έλσα και ο Προφέσορ, είναι άτιμο πράμα η νικοτίνη και πρέπει να έχεις συνεχώς το νου σου.
 
Top