Yahoo vs Gmail

Εμένα πάντως με βόλεψαν και τα 3 χωρίς καθυστερήσεις... Μόνο το 2ο gmail καμιά φορά μού κάνει νερά στο πρόγραμμα του OSX, αλλά θα φταίει η πλεονεξία μου (όπως τα αρώματα και τα mail, από 2-3 στο καθένα, έτσι για να υπάρχουν:D).

Μήπως είναι olympic mail και όχι yahoo; :rolleyes: (αχ, αστειάκια...)
 
Τελευταία το Yahoo μου φέρνει πολλά spam στο inbox, χώρια από εκείνα που πηγαίνουν κατευθείαν στο spam folder. Το έχετε και άλλοι χρήστες του Yahoo αυτό το πρόβλημα; Το Gmail από την άλλη δεν μου φέρνει απολύτως κανένα spam, ούτε στο spam folder.
 

andy

New member
Νομίζω πως είναι θέμα χρήσης. Εγώ που χρησιμοποιώ το Gmail για επικοινωνία, για δουλειά, για ηλεκτρονικές αγορές, για εγγραφή σε διάφορα site και για όλα, λαμβάνω κάθε μέρα καμιά 50αριά μηνύματα spam. Το δε yahoo που το έχω σχεδόν σε αχρηστία είναι πεντακάθαρο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ακριβώς. Επειδή το έχεις σε αχρηστία είναι πεντακάθαρο. Δεν το δίνεις πουθενά. Όποιο email δίνεις στις σελίδες που επισκέπτεσαι, αυτό θα βομβαρδίζεται.

Υπάρχει ένας τρόπος να το αποφύγεις αυτό, αλλά είναι χρονοβόρος και κουραστικός. Βρίσκεις έναν πάροχο δωρεάν email που δεν έχει πολύ χρονοβόρες διαδικασίες για να καταχωρίσεις μια καινούρια διεύθυνση - π.χ. το in.gr. Όταν επισκέπτεσαι μια σελίδα, για να δώσεις το email σου (για να σου στείλουν π.χ. έναν κωδικό), φτιάχνεις μια καινούρια διεύθυνση. Φροντίζεις μάλιστα να βάλεις μέσα στο id σου και κάτι χαρακτηριστικό που ταυτίζει αυτή τη διεύθυνση με τον συγκεκριμένο χώρο. Έτσι θα ξέρεις από πού σου ήρθαν τα χιλιάδες σπαμ. Και μετά, δεν ξαναχρησιμοποιείς ποτέ αυτή τη διεύθυνση. Την τσεκάρεις μόνο μια-δυο φορές, για να διαπιστώσεις αν ο συγκεκριμένος χώρος "πούλησε" τα στοιχεία σου, ώστε να μπορείς να κάνεις και καμιά καταγγελία αν θέλεις.
 

curry

New member
Μέχρι τώρα, το gmail μού φαίνεται πολύ πιο αξιόπιστο συγκριτικά με το yahoo, γι' αυτό και το χρησιμοποιώ για τις δουλειές μου. Κάποτε, αυτό νόμιζα και για το yahoo όταν το γύρισα από το hotmail, που είχε τα προβλήματα που παρουσιάζει τελευταία το y. Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί την ιστορία με τα χαμένα mail - σας έχει τύχει και σας το καχύποπτο υφάκι "μα πώς γίνεται να το έλαβαν όλοι και όχι εσύ;"
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο Gmail πού και πού στέλνει στα σπαμ κανονικά μηνύματα. Και επειδή δεν το ανοίγω απευθείας, αλλά μέσα από το Outlook Express, δεν τα έβλεπα. Μέχρι που το διαπίστωσα, και τώρα μπαίνω κάθε λίγες μέρες για να δω μήπως μού έφαγε η μαρμάγκα κάτι που δεν έπρεπε.
 
Gmail και ξερό ψωμί!!! Έχω λογαριασμό και στο hotmail. Προώθηση προσωπικού mail από το Outlook στο Hotmail, ώρες.... ακόμη το περιμένω εδώ και 3+ βδομάδες!!! Προώθηση προσωπικού mail από το Outlook στο Gmail, ώρες 2 δευτερόλεπτα!!! Όταν παραλάβω το mail στο hotmail θα ενημερώσω!!!!
 
Top