Track changes: Formatted και ο σχετικός εκνευρισμός

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό θα πρέπει να το έχετε ζήσει και να το έχετε λύσει. Αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο να ψάξετε να βρείτε λύση για χάρη μου — θα έπρεπε να κάτσω να τη βρω μόνος μου (πράγμα που δεν αποκλείεται να κάνω αργότερα).

Έχω Word του 2003. Παίρνω για διόρθωση ένα αρχείο που έχει και αγγλικό πρωτότυπο και ελληνική μετάφραση. Πρέπει να διορθώσω τη μετάφραση και να μπορεί να δει ο Α ή ο Β τις διορθώσεις που έχω επιφέρει. Για να δει εύκολα ο άλλος τις διορθώσεις, ενεργοποιώ στα Εργαλεία την Παρακολούθηση αλλαγών (Tools > Track changes). Καθημερινές καταστάσεις, σύμφωνοι;

Εκεί λοιπόν που στο δεξί περιθώριο εμφανίζονται μόνο οι διαγραφές που κάνεις, ξαφνικά πετάγονται και δέκα αλλαγές με τον χαρακτηρισμό Formatted: Greek ή Formatted: English (U.S.). Στα Εργαλεία > Επιλογές > Παρακολούθηση αλλαγών (Tools > Options > Track Changes) στο Formatting υπάρχει (none).

Δεν ξέρω αν αυτή η ιδιοτροπία έχει σχέση με τη γλώσσα που επιλέγεται για τον ορθογραφικό έλεγχο. Η προσθήκη όλων αυτών των μπαλονιών που απλώς λένε Formatted κ.λπ. τρώει χώρο και αποσπά την προσοχή από τις σοβαρές διορθώσεις.

Ως τώρα κάθομαι απλώς και τις «σβήνω» με Accept Format Change.

Το ερώτημα το φαντάζεστε: Ξέρετε κάτι που να μπορώ να κάνω πριν ενεργοποιήσω το Track Changes και αρχίσω τη διόρθωση που να μη βάζει το πρόγραμμα στον πειρασμό να δοκιμάσει τα νεύρα μου;

Αν δεν ξέρετε, θα με βάλετε στον πειρασμό να το ανακαλύψω μόνος μου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συμπάσχω :) Είναι πολύ πολύ πολύ εκνευριστικό. Λοιπόν:

Στο Word 2003: επιλέγεις View > Toolbars > Reviewing > Show. Εκεί, αφήνεις τσεκαρισμένο μόνο το Formatting. Μετά, πατάς στο drop-down μενού του εικονιδίου Accept Change (με το μπλε βελάκι), και επιλέγεις Accept All Changes Shown (όχι το Accept All Changes in Document). [Εδώ μπορεί κάτι να μην το θυμάμαι καλά, οπότε ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν σε μπερδέψω].

Στο Word 2007 και στο Word 2010: πηγαίνεις στην καρτέλα Review και επιλέγεις Show Markup. Εκεί ξετικάρεις τις επιλογές comments/ink/insertions and deletions και αφήνεις τικαρισμένο μόνο το Formatting. Μετά, στην ίδια καρτέλα (Review) πηγαίνεις στο Accept και επιλέγεις Accept all changes shown. Έτσι, γίνονται αποδεκτές όλες οι αλλαγές που αφορούν τη μορφοποίηση. Μετά, ξαναπηγαίνεις Review -> Show Markup και ξανατικάρεις τα comments/ink/insertions and deletions.


Edit: με το παραπάνω που περιγράφω μπορείς απλώς να κάνεις αποδεκτές όλες τις αλλαγές στη μορφοποίηση, για να μην τις κάνεις accept μία μία, και να αφήσεις μόνο τις υπόλοιπες. Μάλλον δεν κατάλαβα τι ρώτησες, αλλά το αφήνω γιατί μπορεί να το χρειαστεί κανείς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νιώθω τόσο μα τόσο σοφότερος. Ναι, Παλ, αυτό ρωτούσα, που απάντησες. Αν είχα προσέξει ότι πάνω από το Accept All Changes in Document υπάρχει Accept All Changes Shown, θα είχα ψυλλιαστεί. Στο Word 2003 για να ακριβολογούμε, αφού φροντίσεις να φαίνονται όλες οι αλλαγές (αλλιώς δεν βλέπεις καμία και δεν ξέρεις ότι υπάρχουν), πηγαίνεις στο Show (αριστερά από τα διάφορα εικονίδια του Accept) και επιλέγεις τι θα φαίνεται. Με έσωσες, με έμμεσο έστω τρόπο. Διότι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την ιδιοτροπία του Word. Αλλά με αυτό μπορώ να ζήσω. Με το προηγούμενο είχα μια δυσκολία.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νίκελ, το να μην φαίνονται οι αλλαγές διαμόρφωσης επιτυγχάνεται και με τον τρόπο που σου έγραψα (με καθολική εφαρμογή). Αλλά ποια είναι η ιδιοτροπία τού Word; Παρακολουθεί όλες τις αλλαγές, κι επιτρέπει να εμφανίζεις μόνον αυτές που σε ενδιαφέρουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω ήδη γράψει, από το #1, ότι δεν πιάνει το κόλπο που αναφέρεις. Αυτό που πιάνει είναι το Show > Formatting (Unchecked). Δεν υπάρχει ιδιοτροπία ακριβώς, απλώς εγώ του κάνω αλλαγίτσα ένα γράμμα και αυτό αλλάζει κάτι (τη γλώσσα μάλλον) σε ολόκληρη την πρόταση με τόσα μπαλονάκια Formatted όσα είναι οι λέξεις της πρότασης. Πειράζεις ένα γραμματάκι και γεμίζει το δεξί περιθώριο μπαλονάκια. Ε, παίζουν τα νεύρα σου, δεν παίζουν; Ιδίως μέχρι πριν από είκοσι λεπτά που δεν ήξερα τι να κάνω...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ααα, δεν ξέρω γιατί δεν είχα δει εξαρχής ότι δεν έπιανε ο κλασικός τρόπος, σόρι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτό πράγματι είναι εκνευριστικό, ιδίως όταν (όπως εγώ) έχεις την πετριά προτιμάς να δουλεύεις σε αγγλικά UK αν δεν υπάρχουν ρητές οδηγίες περί του αντιθέτου (:D) ενώ το κείμενο έχει γραφτεί σε US.

Από την άλλη, γιατί δεν δουλεύει αυτό που λες και που λέει κι ο Ζάζουλας από κάτω; Μήπως το Word αναγνωρίζει ως αλλαγές στη μορφοποίηση όλα τα άλλα εκτός από την αλλαγή της γλώσσας;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και μια άλλη ιδέα, για να ησυχάσεις όταν παρατηρείς τέτοιου τύπου πρόβλημα:

Ανοίγεις το έγγραφο, κλείνεις την παρακολούθηση αλλαγών, αλλάζεις σε όλο το έγγραφο τη γλώσσα, αποθηκεύεις, ενεργοποιείς παρακολούθηση και συνεχίζεις σφυρίζοντας αμέριμνα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από εκεί που δεν είχα λύση, έχω τώρα τρεις να διαλέξω. Όχι, δεν παραπονιέμαι. :)
 
Top