metafrasi banner

tentpole film

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Tent Pole [Film]
A tentpole film is one in which the franchise or characters have enough appeal to become a blockbuster or great success. So much so in fact to cover the studio's flops of that season. As a tentpole holds up a tent, a tentpole film holds up a studios lineup.
 
Γεια σου, Αλεξάνδρα!
Το είχα συναντήσει κι εγώ σ' ένα making-of και το απέδωσα σίκουελ για να ξεμπερδεύω, καθώς δεν βρήκα αντιστοιχία στα ελληνικά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν είναι να καταλήξουμε στο σίκουελ, τότε φρονώ το μπλοκμπάστερ είναι προτιμότερο (ενδεχομένως και με επιθετικό προσδιορισμό τού τύπου "σαρωτικό", "ιδιαίτερα επιτυχημένο" κ.τ.ό.).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ταινία-ορθοστάτης (αν ακολουθήσουμε τον κανόνα του «λευκού περιλαίμιου»).
Ταινία-δεκανίκι αν το φέρουμε στα δικά μας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν μπορώ να το πω έτσι, όμως. Στο κείμενό μου έχει την οικονομική διάσταση του tentpole film. Είναι η υπερπαραγωγή με τεράστια κέρδη που μπορεί να ξελασπώσει τις αποτυχίες του στούντιο για όλη τη σεζόν.

Και όταν πρόκειται για τηλεόραση, ονομάζουν tentpole programming την τακτική να βάζουν πριν και μετά από μια εκπομπή τεράστιας ακροαματικότητας κάτι άγνωστο, το οποίο θα επωφεληθεί.
Tent pole programing is a form of television programming, in which the programmers bank on a well-known series having so much audience appeal that they can place two unknown series on either side, and it is the strength of the central program that will bring the others along to victory.
 
Αν και δεν νομίζω να ταιριάζει στο ύφος του κειμένου, ρίχνω μια ιδέα: ταινία-κράχτης;
 

curry

New member
Ταινία-σωσίβιο; Ομοίως δεν ξέρω αν κολλάει, αλλά είπα να το κοτσάρω...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βασική, κεντρική ταινία. Ταινία-βάση (που στηρίζει σαν το pole).
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν μας φτάνανε τα άλλα παλούκια, έχουμε κι αυτό τώρα.
 
Top