metafrasi banner

solid post

crystal

Moderator
Καλημέρα! Από πίνακα τεχνικών χαρακτηριστικών ενός τζετ σκι:

Terminal: Solid post.

Έχετε καμιά ιδέα;
 

crystal

Moderator
Δεν νομίζω, Αλεξάνδρα...
Από το φορμάτ του πίνακα, υποθέτω πως το terminal είναι του σπινθηριστή. Δηλαδή:

Spark Plug: [.....]
Gap: [.....]
Terminal: Solid Post


έντιτ: Δεν μπορώ να κρατήσω την μορφοποίηση! Εννοώ πως το gap και το terminal είναι τραβηγμένα προς τα δεξιά, όπως κάνουμε με τις υποενότητες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να το, το βρήκα:




Excessive vibration of the engine may lead to abnormal wear of the terminal nut. As a result, the cover may come off the plug. For vehicles whose engines vibrate more than others, such as watercraft and snowmobiles, solid post terminal plugs with excellent vibration resistance and wear resistance are recommended.

Περιγράφει πώς είναι φτιαγμένο το μπουζί για να αντέχει στους κραδασμούς. Τώρα ας έρθει και κανένας πιο ειδικός στα μηχανολογικά.
 

crystal

Moderator
έντιτ μετά το έντιτ της Αλεξάνδρας: περιμένουμε τον ειδικό, λοιπόν!
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Χωρίς να τολμώ να δηλώσω ειδικός, θα μπορούσα να πω «συμπαγής ακροδέκτης» αν ήταν επεξήγηση σε σχέδιο, ενώ εδώ που έχουμε να ακροβατήσουμε με την κατηγοριοποίηση (οπότε δεν μπορούμε να ξαναπούμε ακροδέκτης), προτείνω «ακροδέκτης: συμπαγής στυλίσκος» κι ακούω γνώμες. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι, όχι, δεν ήρθε ο ειδικός. Απλώς μια πληροφορία να προσθέσω:

These are 'solid post' spark plugs. There is no unscrewable terminal cap. Please do not buy these plugs if your HT caps require the plug tops to be unscrewed.

Post, σύμφωνα με ένα λεξικό μου, είναι και ο ακροδέκτης. Terminal cap είναι το κάλυμμα του ακροδέκτη. Δηλαδή, αυτά τα μπουζί έχουν σταθερό ακροδέκτη, συμπαγή, ένα με το μπουζί, που δεν ξεβιδώνει, και άρα δεν φεύγει με τους κραδασμούς.

Ρε, με πρόλαβε ο Ζαζ!
 

crystal

Moderator
Συμπαγής στυλίσκος, λοιπόν. Σας ευχαριστώ όλους!
(By the way, το 'μπουζί' έγινε 'σπινθηριστής' λόγω οδηγιών πελάτη, όχι για το κέφι μου.)
 
Top