metafrasi banner

signature plate

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα!
Μεταφράζω ένα καταστατικό στο οποίο αναφέρεται με ποιο τρόπο μπορούν να υπογράφουν οι αρμόδιοι που έχουν την εξουσία να δεσμεύουν την εταιρεία. Αναφέρονται διάφοροι τρόποι, μεταξύ των οποίων και η υπογραφή μέσω φαξ, καθώς και αυτό του τίτλου, το οποίο ψάχνω αλλά μου βγάζει κάτι αηδιαστικά πιάτα που τα κάνεις δώρο υπογεγραμμένα σε γάμους και άλλες συναφείς κοινωνικές εκδηλώσεις.

Από ό,τι καταλαβαίνω, είναι κάτι σαν «μήτρα υπογραφής», το έχει ξαναδεί κανείς;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μήπως είναι μια απλή σφραγίδα με την υπογραφή τους;
Δεν βάζεις μια ολόκληρη πρόταση να το ψάξουμε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν μπορώ να βάλω το δικό μου, αλλά θα βάλω ένα που είναι σχεδόν ίδιο:

[...] sign, by manual or facsimile signature (including any signature
made with or generated by a signature plate, any similar device, or a computer),
any and all other orders for the payment of money, including
orders or directions in informal or letter form, against any funds at any time
standing to the credit of the Corporation in any account with the Bank [...]

Από εδώ.

Όταν απαντήσουμε αυτό, θα ήθελα και βοήθεια με αυτό το at any time
standing to
 
Signature Plate - This is the metal template that has your signature engraved into it. The machine uses this template to stamp your signature onto documents. A signature form will be sent upon purchase to be submitted to the manufacturer. This form will be used to create your customized signature plate. See picture on the right.

http://www.machineadvantage.com/buyers_guide_6.html
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Άρα σφραγίδα με υπογραφή όπως λέει η Αλεξάνδρα;

Μπράβο, Αμβρόσιε! Μα πώς κατάφερες να το βρεις μέσα σε τόσα πιατάκια και πιατελίτσες;;;
 
Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι, αλλά εδώ, κάνει αναφορά σε πλάκα υπογραφής.

Άρα σφραγίδα με υπογραφή όπως λέει η Αλεξάνδρα;

Μπράβο, Αμβρόσιε! Μα πώς κατάφερες να το βρεις μέσα σε τόσα πιατάκια και πιατελίτσες;;;

Έβαλα στο Google και λέξεις τύπου documents κλπ και πάλι δύσκολα!
:-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το plate είναι το κλισέ ή κλισεδάκι, με ό,τι κι αν έχει επάνω του. Το λένε και πλάκα, αλλά δεν το έχω ακούσει. Στα καθωσπρεπίστικα, «με τυπογραφική μήτρα αναπαραγωγής» ή «με τυπογραφική πλάκα». Δεν χρειάζεται να προσθέσεις «φέρουσα την υπογραφή», αφού για την υπογραφή μιλάς και πλέον στα ελληνικά είναι σαφές, δεν είναι σαν το πολύσημο αγγλικό να θέλει και το signature. Κλισέ είναι, κατά κάποιον τρόπο, και το λαστιχένιο που κολλάνε πάνω στις σφραγίδες, αλλά εδώ υπονοεί και τις υπογραφές που μπαίνουν έτοιμες πάνω σε επιστολές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα είπα; Δεν είπα. Καλημέρα, λοιπόν.

against any funds at any time standing to the credit of the Corporation in any account with the Bank

Δεν ξέρω να το πω με λόγιες λέξεις και διατυπώσεις. Σημαίνει, πάντως, «από κεφάλαια οποιουδήποτε λογαριασμού της Εταιρείας στην Τράπεζα ο οποίος παρουσιάζει θετικό υπόλοιπο».
 
Top