metafrasi banner

outtakes = παραλειπόμενα

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μιλάμε για τα κομμάτια μιας ταινίας που κόβονται στο μοντάζ, π.χ. επειδή ο ηθοποιός έκανε λάθος και ξανάρχισε τη σκηνή. Μετά, τα βάζουν συνήθως στο DVD.

Στο answers.com βλέπω
outtake = περίσσευμα από το τελικό μοντάζ
A section or scene, as of a movie, that is filmed but not used in the final version.


Δική μου ερώτηση: θα είναι λάθος ή εντελώς χάλια να το ονομάσω "ρετάλια", μέσα σε εισαγωγικά; Προφανές το σκεπτικό μου, αφού πρόκειται για υπότιτλο.
 
Last edited:
"Ουρές" = τα κομμάτια που προηγούνται ή έπονται του ωφέλιμου κομματιού του πλάνου. Μπορείς να τα πεις και λάθος λήψεις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Bonjour!
Δηλαδή, αν πω "ουρές", θα καταλάβουν οι θεατές; Γιατί εγώ ομολογουμένως δεν το έχω ξανακούσει.
 
Αν δεν κάνω λάθος, οι ουρές είναι η χρονική επέκταση ενός πλάνου προς τα μπρος και προς τα πίσω ούτως ώστε να είναι πιο εύκολη η διαδικασία του μοντάζ. Με άλλα λόγια, επειδή μπορεί με το κόψε-ράψε να χαθούν καρέ που χρειάζονται, γυρίζουν μερικά επιπλέον δευτερόλεπτα φιλμ μπροστά και πίσω για να υπάρχουν περιθώρια.
(Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε...)

Τα outtakes δεν είναι πάντα "ρετάλια" ή λάθη. Μπορεί να είναι σκηνές που κόπηκαν για λόγους μοντάζ, κατόπιν απαίτησης του στούντιο, κλπ. Βλέπε http://en.wikipedia.org/wiki/Outtake:
An outtake can be a take or scene, as of a movie, or a television program, that is filmed but not used in the final cut, usually for "pacing" reasons. Some of these are humorous mistakes (commonly known to American audiences as bloopers). An outtake may also be a complete version of a recording that is dropped in favour of another version.

Υπόψη ότι ο όρος χρησιμοποιείται και στη μουσική βιομηχανία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αν πεις τα «κομμένα» ή οι «κομμένες σκηνές»;
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τα παραπάνω, το πιο σύντομο που θεωρώ ότι θα καταλάβει και ο αναγνώστης/θεατής είναι «τα κομμένα στο μοντάζ». Το «κομμένες σκηνές» (χωρίς το μοντάζ, δίπλα ή στα συμφραζόμενα) δίνει ίσως την εντύπωση ότι έγινε λογοκρισία.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ ωραία τα "παραλειπόμενα"!
Γιατί έχω φυλάξει το "κομμένες σκηνές" για το deleted scenes.
 
Top