metafrasi banner

omnibus reconciliation bill

Alexandra

Super Moderator
Staff member
reconciliation bill
In the United States Congress, reconciliation bill is a bill containing changes in law recommended pursuant to reconciliation instructions in a budget resolution. If the instructions pertain to only one committee in a chamber, that committee reports the reconciliation bill. If the instructions pertain to more than one committee, the Budget Committee reports an omnibus reconciliation bill, but it may not make substantive changes in the recommendations of the other committees.
 
To IATE δίνει πολλά ενδιαφέροντα συναφή πράγματα για το omnibus. Για το reconciliation, αν βρω τίποτα...
 
O Χρυσοβιτσιώτης για το reconciliation δίνει συμβιβασμός, συμφιλίωση διευθέτηση, συμφωνία λογαριασμών. Χωρίς πολύ ψάξιμο καταλήγω σε κάτι του στυλ: Γενικό νομοσχέδιο (νόμος) συμφιλίωσης (συμφωνίας), Γενικός ρυθμιστικός νόμος... Μια ιδέα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν νομίζω ότι το P&L reconciliation, που αποδόθηκε ως "συμφωνία κερδών και ζημιών" μπορεί να χρησιμεύσει για την απόδοση του reconciliation bill, που μιλάει για νομοσχέδια και επιτροπές του Κογκρέσου που αφορούν τον προύπολογισμό.
Ψάχνω, αν υπάρχει, κάποιον όρο σε parliament-speak.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γεια σε όλους!
Χωρίς να έχω υπόψη μου κάποια επίσημη απόδοση, που μάλλον δεν υπάρχει, θα πρότεινα «καθολικό τροποποιητικό νομοσχέδιο διευθέτησης».
 
A RECONCILIATION BILL makes the changes in law required to meet pre-set spending and revenue levels. The bill arises when a prior budget resolution passed by the House and Senate calls for it. The budget committee packages the bills produced by all the other committees into one omnibus bill.

Οπότε με βάση αυτά που καταλαβαίνω, δεν έχει μεγάλη διαφορά από αυτά που λέει ο Χρυσοβιτσιώτης ή το ΠροΖ. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακριβές Ευρωπαϊκό ή Ελληνικό αντίστοιχο.

Κάτι συναφές εδώ.

Και μερικές ιδέες ακόμα:
Γενικός/Συνολικός Νόμος Ρύθμισης Ασυμφωνιών Προϋπολογισμού.
Γενικός/Συνολικός Νόμος Ρύθμισης Προβλέψεων Προϋπολογισμού.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μα το Proz λέει «συμφωνία κερδών και ζημιών», καμία σχέση με νομοσχέδια (αν όντως το bill είναι νομοσχέδιο, γιατί εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οκ, νόμιζα ότι υπήρχε γενικότερη σύμπνοια ως προς τη «διευθέτηση»...
 
Κι αυτό μπορεί να παίζει... Ψάχνω να βρω τι αντίστοιχο μπορεί να υπάρχει στα Ελληνικά δεδομένα.

Κι αυτό το ξεκαθαρίζει ακόμα περισσότερο:
reconciliation instruction - A provision in a budget resolution directing one or more committees to report (or submit to the Budget Committee) legislation changing existing law in order to bring spending, revenues, or the debt-limit into conformity with the budget resolution. The instructions specify the committees to which they apply, indicate the appropriate dollar changes to be achieved, and usually provide a deadline by which the legislation is to be reported or submitted.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό που γίνεται είναι να «συμφωνούν» (όπως με την οικονομική σημασία) τη νομοθεσία με τις προβλέψεις του προϋπολογισμού. Αυτή τη «συμφωνία» ποτέ δεν τη χώνεψα, επειδή δεν έχει την απαραίτητη μεταβατική έννοια όταν χρειάζεται. Μια ερμηνευτική απόδοση θα ήταν [ακολουθεί μακρινάρι]:
συγκεντρωτικό νομοσχέδιο ευθυγράμμισης της νομοθεσίας με τον προϋπολογισμό
 
Νομοσχέδιο ή νόμος;

Υ.Γ. Κι επίσης, δεν ξέρω αν αυτό που ευθυγραμμίζεται είναι η νομοθεσία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον νομοσχέδιο, γιατί ο ορισμός της Αλεξάνδρας μιλά για προτεινόμενες αλλαγές.
Και ένας ορισμός από εδώ: http://www.thefreedictionary.com/bill
a. A draft of a proposed law presented for approval to a legislative body.
b. The law enacted from such a draft
 

nickel

Administrator
Staff member
reconciliation bill
In the United States Congress, reconciliation bill is a bill containing changes in law recommended
pursuant to reconciliation instructions in a budget resolution.
«Νομοσχέδιο», διότι έχουμε changes in law recommended.
«Νομοθεσία» διότι μπορεί να αφορά πολλούς νόμους, οπότε αποφεύγεται η ασάφεια του «του νόμου».
Θα μπορούσαμε να πούμε σε άλλη περίπτωση «νομοθετική ευθυγράμμιση», αλλά όχι εδώ που ακολουθεί το «με τον προϋπολογισμό». (Αν μπει έτσι, ερμηνευτικά. Διότι, κατά λέξη, είναι «συγκεντρωτικό νομοσχέδιο συμφωνίας», μπλιαχ.)
 
Ναι, μόνο που οι προτεινόμενες αλλαγές (recommended) αναφέρεται στα reconciliation instructions. Τουλάχιστον, έτσι το ερμηνεύω εγώ. Λογικά, πρέπει να είναι νόμος και όχι νομοσχέδιο. Αν δεις και τον δεύτερο ορισμό που έδωσα παραπάνω, τότε μάλλον μιλάμε για νόμο. (A RECONCILIATION BILL makes the changes in law required to meet pre-set spending and revenue levels. The bill arises when a prior budget resolution passed by the House and Senate calls for it. The budget committee packages the bills produced by all the other committees into one omnibus bill.)

Όσον αφορά τη νομοθεσία, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν νομίζω ότι ευθυγραμμίζεται η νομοθεσία, απλά γίνονται σε νομοθετικό επίπεδο οι αλλαγές/ρυθμίσεις που απαιτούνται για την τήρηση (των προβλέψεων) του προϋπολογισμού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα, δεν ήθελα να το κάνω θέμα, αλλά bill είναι κατά κανόνα το νομοσχέδιο.
 
Top