mots synnomes

Louisa

New member
Καλημέρα σας. Πρώτη φορά υποβάλλω ερώτηση και δεν είμαι σίγουρη ότι κάνω τα σωστά βήματα.
Μήπως ξέρετε πώς μεταφράζετε το "mots synnomes" κατ' αντιδιαστολή με το autonomes;
Σας ευχαριστώ
Λουίζα
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σου, Λουΐζα, καλωσήρθες.

Διάβασα αυτό:
[...] ou, comme avec Benveniste, entre les mots autonomes «fonctionnant comme constituants de phrases» et les mots synnomes «qui ne peuvent entrer dans les phrases que joints à d'autres mots» (Problèmes de linguistique générale, 1966, 124).

Φτιάχνει δική του λέξη ο Benveniste, για την ακρίβεια αξιοποιεί αρχαία λέξη, που δεν έχει σχέση με τη σύγχρονη σημασία τού σύννομος. Το σύννομος στα αρχαία, με σημασία αντίθετη από τον αυτόνομο, περιέγραφε ζώα που βοσκούσαν παρέα, σε αγέλες, ή άτομα που ζουν ή ζευγαρώνουν με άλλους. Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να διατηρήσουμε τη λέξη του γιατί είναι... σύννομη, απαραίτητη παρέα, για το αυτόνομος.
 

Earion

Moderator
Staff member
Υπάρχει όμως και το σημερινό επίθετο σύννομος, αυτός που ακολουθεί, που συμμορφώνεται με το νόμο. Καμία σχέση με αυτό που εννοούσε ο Μπενβενίστε. Ο οποίος, με όλο το σέβας, πήγε κι έμπλεξε με το αυτόνομος, χωρίς να παίρνει υπόψη του ότι το δίπολο είναι αυτόνομος- ετερόνομος. Εγώ θα πρότεινα απλούστατα ένα: μη αυτόνομος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ακόμα και στα γαλλικά ο όρος είναι σπανιότατος. Πιστεύω ότι πρέπει να γίνει σεβαστή η επιλογή του της αρχαιοελληνικής λέξης και, σε υποσημείωση ενδεχομένως, να γίνεται σαφές ότι δεν πρόκειται για τη δεύτερη σημασία που διασώζεται μέχρι σήμερα.

Οι δύο σημασίες στο LSJ:
http://stephanus.tlg.uci.edu/lsj/#eid=103613&context=search


ΥΓ. Αν δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει σεβαστή η επιλογή του Μπενβενίστ, συμφωνώ ότι το «μη αυτόνομος» είναι η πιο απλή λύση.
 

Louisa

New member
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και παρακαλώ να μου συγχωρήσετε την αργοπορία. Μετακόμιζα και δεν είχα ούτε τηλέφωνο, ούτε ίντερνετ. Η χαρά μου για τις απαντήσεις σας δεν περιγράφεται. Και φοβάμαι ότι θα σας εκμεταλλευτώ και άλλες φορές....
 
Top