Merging tables in Word 2007

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω τρεις πίνακες που έχουν από μία στήλη ο καθένας και τον ίδιο αριθμό σειρών. Θέλω να τους ενώσω σε έναν πίνακα με τρεις στήλες (και τον ίδιο αριθμό σειρών). Όσες σχετικές οδηγίες έχω βρει μέχρι τώρα μιλάνε για ένωση πινάκων που ο ένας κολλάει πάνω ή κάτω από τον άλλον, όχι δίπλα. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα το κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δοκίμασε πρώτα το εξής:

(α) Πρόσθεσε δύο στήλες κενές (με τον ίδιο αριθμό σειρών) στα δεξιά της στήλης του πίνακα που θέλεις να κρατήσεις ως αριστερή στήλη.
(β) Αντιγράφεις όλα τα κελιά της μεσαίας στήλης (πρόσεξε, όχι ολόκληρο τον πίνακα, τα κελιά) και τα κολλάς πάνω στην κενή μεσαία στήλη.

Αν λειτούργησε σωστά, κάνε το και με τον τρίτο πίνακα.
Αν όχι, πες τι έγινε να αλλάξω οδηγίες. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν δεν κάνω λάθος*, γίνεται πιο απλά. Δηλαδή, δεν χρειάζεται να δημιουργήσουμε από πριν τις κενές στήλες.

Πηγαίνουμε στον δεύτερο πίνακα, επιλέγουμε τη στήλη (ή τις στήλες, αν θέλουμε να μεταφέρουμε περισσότερες) —κάνοντας κλικ στην κορυφή της στήλης ή με το Select—, κάνουμε Copy (Control-C) και πηγαίνουμε στον πρώτο πίνακα, στο σημείο που θέλουμε να κολλήσει η πάνω αριστερή γωνία του δεύτερου πίνακα, σε μια ανύπαρκτη στήλη που είναι η «αναμονή» για προσθήκες (κάτι σαν τις αναμονές των πολυώροφων κατοικιών) και κάνουμε Paste (Control-V) εκεί. Επαναλαμβάνουμε για όποια άλλη στήλη θέλουμε να μεταφέρουμε.

(* Δεν κάνω λάθος, το έχω κάνει δεκάδες φορές. Απλώς δεν ξέρω αν περιγράφουμε τα ίδια πράγματα.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ξαναδές τώρα τις (απόλυτα σωστές) οδηγίες που έδωσες και τις οδηγίες που έδωσα και πες ποιο είναι πιο απλό.:twit:
Παρεμπ, όλα αυτά τα «αόρατα» γίνονται ορατά αν δουλεύετε στο Word έχοντας ορατούς τους κρυφούς χαρακτήρες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το «δικό μου» είναι πιο απλό, επειδή έχω κάνει και το «δικό σου».

Εργονομικά:
Δημιουργία κενών στηλών: κίνηση που δεν χρειάζεται να κάνεις στη δική μου λύση.
Επιλογή κελιών: κίνηση που στη δική μου λύση γίνεται με ένα κλικ στην κορυφή της στήλης.

Δύο κινήσεις λιγότερες είναι η δική μου λύση. Μην κρίνεις από τη φλύαρη περιγραφή!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η «δική σου» μέθοδος είναι σαφώς καλύτερη (πιο power user) και αυτή που επίσης ακολουθώ προσωπικά.
Η «δική μου» μέθοδος (που ναι, απαιτεί ένα βήμα περισσότερο) είναι πιο απλή όταν δεν ξέρεις τι ρυθμίσεις έχει ο χρήστης στο σύστημα, αλλά και πόση εξοικείωση έχει στον χειρισμό πινάκων.

Παρεμπ, δεν έχει σταματήσει να με εκπλήσσει το ποσοστό των ανθρώπων που δεν ξέρουν να εκμεταλλευτούν στοιχειώδεις δυνατότητες του Word (δεν εννοώ εσένα, Alexandra :)). Αυτές τις μέρες πέρασε από τα χέρια μου αμερικανικό έγγραφο όπου ο συντάκτης, αγνοώντας τις δυνατότητες όχι μόνο των πινάκων αλλά και των εσοχών και των προεξοχών, ακόμη και των στηλοθετών, είχε στήσει το κείμενό του χρησιμοποιώντας αόρατα κενά πλαίσια για να σπρώχνει το κείμενο εκεί που το ήθελε...
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτές τις μέρες πέρασε από τα χέρια μου αμερικανικό έγγραφο όπου ο συντάκτης, αγνοώντας τις δυνατότητες όχι μόνο των πινάκων αλλά και των εσοχών και των προεξοχών, ακόμη και των στηλοθετών, είχε στήσει το κείμενό του χρησιμοποιώντας αόρατα κενά πλαίσια για να σπρώχνει το κείμενο εκεί που το ήθελε...

Χρησιμοποιώ τους πίνακες και στις πιο στοιχειώδεις ανάγκες. Δηλαδή, συχνότατα, αν θέλω να πετύχω το παρακάτω:

........ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ........................................................................... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

είναι πολύ πιθανό να προτιμήσω να χρησιμοποιήσω πίνακα αντί για tabs.

Από την άλλη, η πρακτική των κενών διαστημάτων μέχρι να πάει το κείμενο εκεί που θέλεις είναι αυτή που προτιμάει ο πολύς κόσμος.

Βέβαια, επειδή η επιμέλεια ενός κειμένου ξεκινά με τη μετατροπή όλων των διπλών κενών σε μονά, κάθε κομμάτι του κειμένου που έχει τοποθετηθεί με πολλά κενά χάνει τη θέση του. Και μετά βλαστημάω...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα βλέπω και των δυο σας και κάνω ρελάνς με Αποκοπή (Ctrl+X) στην περιγραφή τού #4 — ακόμη λιγότερες κινήσεις, καθότι δεν έχεις μετά να σβήσεις τπτ. :)
 
Top