Hypernavigation στο atilf

Στα λήμματα του atilf (π.χ. σ' αυτό) υπάρχει πια πάνω-πάνω αριστερά το σύμβολο Η (=Hypernavigation), όπου άμα το πατήσεις σε πληροφορεί ότι όλες οι λέξεις μιας σελίδας είναι υπερσύνδεσμοι, κι ότι τους ενεργοποιείς είτε διπλοκλικάροντας πάνω σε όποια λέξη επιθυμείς είτε φωτίζοντας τη λέξη με σκρολάρισμα από τ' αριστερά προς τα δεξιά και αφήνοντας το κουμπί του ποντικιού. Εμένα δεν μου δουλεύει ούτε η μία μέθοδος ούτε η άλλη. Εσάς;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ούτε σε μένα (Chrome 22).

ΥΓ Άλλαξα και το encoding μου ώστε να φαίνονται σωστά όλοι οι γαλλικοί χαρακτήρες, αλλά και πάλι τπτ.
 

pidyo

New member
Όχι, ούτε σε Firefox ούτε σε Chrome. Επειδή συνήθως το tlf το χρησιμοποιώ από τις γρήγορες αναζητήσεις του firefox και από εκεί δεν βγάζει καν το σύμβολο H, υποψιάζομαι πως πρόκειται για λειτουργία που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη.

Edit: Κάτι περίεργο συμβαίνει. Τώρα που το ξαναδοκίμασα, δουλεύει στο Chrome, όχι όμως στον Firefox.

Edit2: Για την ακρίβεια, δουλεύει στο Chrome, όχι όμως στην εκδοχή με το σύμβολο H, αλλά αν αντιγράψω το url του «σκέτου» αποτελέσματος από τη γρήγορη αναζήτηση του Firefox και το περάσω στο Chrome. Στο λινκ του αρχικού παραδείγματος του Κώστα δεν λειτουργεί ούτε στον Chrome.
 
Έχω Firefox, ξέχασα να το πω. Το έβαλα όμως στον Explorer και δουλεύει, και με τις δύο μεθόδους (διπλό κλικ και σκρολάρισμα). Πάντως το Help του atilf δεν έκανε διάκριση μεταξύ φυλλομετρητών. Τέλος πάντων...

Edit: [Το έβαλα όμως στον Explorer και δουλεύει] και μάλιστα χωρίς ειδικούς γαλλικούς χαρακτήρες.
 
Top