Eurovision 2021

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή έχω πολλή δουλειά αυτόν τον καιρό, δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να γράψει δυο λόγια για τη Eurovision, την πρώτη διοργάνωση που έχει μαζέψει τόσον κόσμο μέσα σε έναν χώρο.

Άκουσα τα τραγούδια στους ημιτελικούς (εκλεκτή παρέα όταν κάνεις ορισμένες δουλειές, αν και ακόμα καλύτερες είναι οι συναυλίες του Glastonbury στην Ertflix) και ξεχώρισα μερικά που θα μπορούσα να ακούσω αρκετές φορές. Όμως το γαλλικό νομίζω ότι θα μπορούσα να το ακούσω τις περισσότερες. Voilà!

 

Zazula

Administrator
Staff member
Χοχο, κι εσύ επομένως ομόπνοος με το μισό του σπιτιού εδώ, που ήδη μου 'χει πάρει τ' αυτιά με το συγκεκριμένο! :LOL:
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα περίμενα να είναι με την Ιταλία! (που θα σου 'παιρνε τα αφτιά χειρότερα...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τελικά επαληθεύτηκαν τα προγνωστικά των γραφείων στοιχημάτων για την πρωτιά της Ιταλίας. Ευχάριστο είναι που δυο από τις Big Five κατάφεραν να βρεθούν στην κορυφή, που σημαίνει ότι έδωσαν λίγη σημασία παραπάνω στη διοργάνωση. Αντιθέτως, οι Βρετανοί ξεπέρασαν κάθε προηγούμενη στόχευση για τον πάτο της βαθμολογίας. Η Ελλάδα πήγε (ανέλπιστα για μένα) καλά. Το καλύτερο σχόλιο που άκουσα αφορούσε την εμφάνιση της Ισλανδίας: «Ήταν σαν μέλη αίρεσης που περίμενες να αυτοκτονήσουν ομαδικά στο τέλος». Η διοργάνωση είχε πολύ χρώμα και πολύ φως, καλή μουσική ποικιλία και θρίλερ στη βαθμολογία. Έχει πλάκα που παρακολουθούμε τη βαθμολογία με ενδιαφέρον κοινωνιολογικό και γεωπολιτικό, πολύ πιο έντονο από το μουσικό ενδιαφέρον για τα τραγούδια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν τα 26 τραγούδια του τελικού ήταν σ' ένα στικάκι που 'παιζε στο αυτοκίνητο ενώ οδηγούσα, τελικά σε σχετικώς λίγα απ' αυτά θα πατούσα FF να πάει η ροή στο επόμενο· και σίγουρα ένα απ' αυτά θα ήταν το γαλλικό (αν ήμουν μόνος στο αυτοκίνητο, that is), ένα το αγγλικό, ένα το βελγικό κι ένα το γερμανικό. Το ελβετικό δεν θα το έκανα FF, θα το έσβηνα επιτόπου εντελώς απ' το στικάκι, και μετά θα ενθάρρυνα γλυκά και στοργικά τα τσιπάκια του να ξεχάσουν αυτό που 'χαν υποστεί — η ναυτία απ' το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν ανείπωτη. Το ολλανδικό εντελώς Lion King, θα τ' άφηνα ίσως να παίζει κάνα μισάλεπτο ενώ θα 'κανα γκριμάτσες του Μουφάσα για να ξεπιαστούν οι μύες του προσώπου μου. Το πορτογαλικό μπορεί να 'παιζε ολόκληρο κάνα δυο φορές, αλλά θα 'τρωγε κι αρκετά FF κι εκείνο στις λούπες του στικακιού. Κατά τα λοιπά, ήδη υπάρχει στο λάπτοπ μου μια πεντακόμματη πλεϊλίστ που παίζει λούπα ασταμάτητα, με την ιεράρχησή μου απ' το 1ο προς το 5ο στις προτιμήσεις μου (Φινλανδία - Ουκρανία - Σαν Μαρίνο - Αζερμπαϊτζάν - Ρωσία):
 

SBE

¥
Για το Ελβετικό συμφωνώ με τον Ζαζ. Για τα άλλα, μην ξεχνάμε ότι βλέπουμε ζωντανό θέαμα, δεν ειναι μόνο το τραγούδι αλλά κι όλη η ερμηνεία κι οι Ιταλοί είχαν πολύ καλή ερμηνεία. Η διαφορά μεγάλη με την επανάληψη αφού πήραν το βραβείο, που απλώς το εκτέλεσαν.
Για το γαλλικό, μια άλλη ερμηνεύτρια με περισσότερες δυνατότητες, θα τα είχε παέι πολύ καλύτερα.
Κατά τα άλλα, many birds were harmed in the making of this show. Οι μισοι φοράγανε πούπουλα, από λίγο μέχρι ολοκληρη στρουθοκάμηλο.
Σε γενικές γραμμές, χρόνια είχαμε να δουμε μαζεμένα τόσα τραγούδια που ακούγονται.
Κοινωνιολογικό- σημειολογικό σχόλιο: οι πατριαρχικές κοινωνίες μας φλόμωσαν στις ημίγυμνες με τα κρόσια, με αποκορύφωμα το Αζερμπαιτζάν, που δεν έκαναν έστω μια προσπάθεια να παρουσιάσουν τα οπισθια των καλλιτέχνιδων ως μέρος του θεάματος, ήταν τελείως χύμα. Ενώ απο τους Ιταλούς η μοναδική γυναίκα στο συγκρότημα ήταν ντυμένη κανονικά κι οι άντρες ημίγυμνοι (και ολο το συγκρότημα χτενισμένο στην εντέλεια).
Το BBC ούτε ενα ρουχο δεν του πλήρωσε για να μην εμφανιστεί ο κακομοίρης με το πέτσινο ημίπαλτο. Ηταν τοσο εμφανής η αδιαφορία που ευτυχώς δεν ακουστηκαν στο ΗΒ τόσο πολύ τα καθιερωμένα we was robbed, ούτε είπε κανείς απ΄όσο ξέρω ότι τους τιμωρούν για το Μπρέξιτ. Αυτό που με ενόχλησε ήταν η αγγλίδα παρουσιάστρια της βαθμολογίας, η οποια είναι ηθοποιός (δεν έχω ιδέα σε τί έχει παιξει, εγώ την ξέρω μόνο σαν μαιντανό στη κριτική επιτροπή σε όλα τα μουσικά ρηάλιτι). Είπε καλησμπερα στα Γαλλικά και τα Ολλανδικά και πρόσθεσε "αυτό σημαίνει καλησπέρα στα γαλλικά και τα ολλανδικά, αλλά δεν ξέρω ποιό είναι σε ποιά γλώσσα".
Μετάφραση για το διεθνές κοινό: εμείς εδώ στην Αγγλία δεν καταδεχόμαστε να μαθουμε τις παρακατιανές γλώσσες σας.
Μετάφραση σε δευτερο επιπεδο για το βρετανικό κοινό: συγχωρέστε με που μιλησα ξένες γλώσσες, δεν κανω την έξυπνη, δεν ξέρω περισσότερα από εσάς που με βλεπετε από το σπιτι.
 
Top