Eurovision 2011

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό που λες δεν το ήξερα. Γιατί είδα ότι έριξαν πολλά λεφτά οι Γερμανοί, ιδιαίτερα στη μετατροπή του σταδίου. Θα βγάλουν αυτά τα λεφτά με τα τηλεφωνήματα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όπως δήλωσε ο διευθυντής της γερμανικής τηλεόρασης, το σόου κόστισε 12 εκατομμύρια στους φορολογούμενους...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλή Κυριακή. Λίγο μου φαίνεται. Πολύ θα ήθελα να μπορώ να συγκρίνω με τα δικά μας. Διότι εδώ είχαμε, πώς το λέει να δεις, «πανηγύρι σπατάλης».

Η Ουκρανία δεν ξέρω τι γύρευε εκεί ψηλά. Διαγωνισμό άμμου είχαμε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δήλωσε επίσης ότι κόστισε λιγότερα από τους αμέσως προηγούμενους διαγωνισμούς. Είχαν τους χορηγούς τους, είχαν 37.000 θεατές, έκαναν ρεκόρ τηλεθέασης (1 στους 2)...
 

SBE

¥
Καλή Κυριακή. Λίγο μου φαίνεται. Πολύ θα ήθελα να μπορώ να συγκρίνω με τα δικά μας. Διότι εδώ είχαμε, πώς το λέει να δεις, «πανηγύρι σπατάλης».

Αυτό δεν αναφέρεται στη Γιουροβιζιον τη χρονιά που τη διοργάνωσε η ΕΡΤ. Βαριέμαι να ψάξω αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι η ΕΡΤ είχε δημοσιεύσει τα λογιστικά της διοργάνωσης και υπήρχε καθαρό κέρδος γύρω στα 100Κ ευρώ. Μικρό ποσό, γιατί είχαν γίνει πολλά έξοδα, αλλά το είχαν αναδημοσιεύσει όλες οι εφημερίδες.

Πως τα έχω καταλάβει εγώ:
Πρώτα πρώτα, όλες οι χώρες συμμετέχουν- δε συμμετέχουν, πληρώνουν την EBU, η οποία κάνει την προώθηση του διαγωνισμού και τις δημόσιες σχέσεις και πληρώνει ένα μέρος των εξόδων της διοργάνωσης (αυτό άρχισε να γίνεται όταν άρχισαν να κερδίζουν φτωχαδάκια το διαγωνισμό, παλιότερα τα πλήρωναν όλα οι διοργανωτές).

Οι διοργανωτές χτες έβγαλαν λεφτά από :
τις διαφημίσεις,
από τα εισιτήρια που πούλησαν για το κοινό που ήταν εκεί (γιατί κανένας δεν κάνει πλέον το διαγωνισμό σε ένα θέατρο 1000 θέσεων κι όλοι πάνε και φτιάχνουν γήπεδα; ),
από διαφημιστικές χορηγίες κάθε είδους, π.χ. το νερό που ήταν πάνω στα τραπέζια και το βλέπαμε - με 150 εκ θεατές μπορείς να ζητήσεις πολλά λεφτά
από την EBU,
πιθανόν να πήραν κάτι από το δήμο ή την τοπική κυβέρνηση του Ντύσσελντορφ και από όλες τις γερμανικές πόλεις που έδειξαν στα φιλμάκια αλλιώς θα έδειχναν αγρούς και λαγκάδια (πάω στοίχημα ότι αυτό το σατανικό δεν το είχες σκεφτεί)
και από τα τηλεφωνήματα, που δεν είναι καθόλου φτηνά

Οπότε το ότι κόστισε στον φορολογούμενο Χ ποσό είναι η μισή αλήθεια γιατί δεν μας λένε και πόσα λεφτά εισέπραξε ο φορολογούμενος.
Έτσι λοιπόν νομίζω γίνεται πλέον κατανοητό γιατί ο διαγωνισμός δεν είναι η απλή υπόθεση που ήταν παλιά, γιατί γίνεται τόση πολλή διαφήμιση του διαγωνισμού, γιατί προσπαθούν τόσο πολύ οι διάφορες εταιρείες- μέλη της EBU (δεν είναι χώρες, μην το ξεχνάμε) να κάνουν το διαγωνισμό κοσμικό συμβάν κλπ κλπ.

Και γιατί τα λεφτά που ξόδεψε η ΕΡΤ για το διαγωνισμό φέτος τα έβγαλε με το παραπάνω (κι ένα μέρος άλλωστε το πλήρωσε η δισκογραφική εταιρεία των τραγουδιστών).

Επίσης θεωρώ υποκριτικές βλακείες όλες αυτές τις δηλώσεις που είχαν κάνει κατά του διαγωνισμού στην Ελλάδα διάφοροι νεοδιορισμένοι στην ΕΡΤ μετά τις προηγούμενες εκλογές. Αν θυμάμαι καλά είχαν πει ότι τέρμα τα πανηγύρια, ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να συμμετέχει και να ξοδεύει κλπ κλπ κι όπως πρόσεξες, τίποτα δεν άλλαξε γιατί απλούστατα κάποιος τους τράβηξε σε μια άκρη και τους εξήγησε δυο πράγματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν αμφιβάλλω ότι με την καλή διαχείριση μπορείς να έχεις άμεσα και έμμεσα οφέλη. Απλώς με εντυπωσίασε το γερμανικό υπερθέαμα. Ταυτόχρονα, στην Ελλάδα ξέρουμε πώς για ένα μεγάλο γεγονός να τριπλασιάζουμε το κόστος, με όλα τα περίεργα χέρια χωμένα σε περίεργες τσέπες.
 

SBE

¥
Εμένα με εντυπωσίασε το κόστος που ανακοίνωσαν, γιατί δε μου φάνηκε και τόσο υπερθέαμα, έτσι είναι κάθε χρόνο πλέον.
Α, και στη σελίδα του διαγωνισμού είχε πεντέξι επίσημους χορηγούς, Νόκια, Σβάρτσκοπφ κλπ, οπότε βάλε κι αυτούς στη λίστα πιο πάνω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν γινόταν ο διαγωνισμός στην Αυστραλία...

...το ελληνικό θα έβγαινε δεύτερο (πρώτο, φυσικά, το ιρλανδέζικο!).

Στην Αυστραλία ο διαγωνισμός αναμεταδίδεται άλλη ώρα (λόγω της διαφοράς ώρας) και γίνεται τοπική ψηφοφορία...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όταν η παρουσιάστρια κάνει τεκμηριωμένη κοινωνική κριτική... :D :D

 

nickel

Administrator
Staff member
Δικά μου παρατράγουδα: Παρότι δεν ταιριάζει καθόλου με αυτά που ακούω είχα αρχίσει να σέβομαι την προσπάθεια των δίδυμων που παρουσίασαν το τραγούδι της Ιρλανδίας. Έβλεπες ότι το ήθελαν πολύ να πάνε καλά... Και το τραγούδι της Γεωργίας, που δεν γράφτηκε για το διαγωνισμό, αλλά το έστειλαν γιατί αυτό είχαν πρόχειρο, με έχει κερδίσει μετά από μερικά ακούσματα. Είναι σωστός σαματάς!

HD Eurovision 2011 Georgia: Eldrine - One More Day (Semi-Final 1)

 
Top