metafrasi banner

checks and balances = θεσμικά αντίβαρα, μηχανισμοί ελέγχου και εξισορρόπησης

nickel

Administrator
Staff member
Εξήγηση για το αγγλικό, από Britannica:
principle of government under which separate branches are empowered to prevent actions by other branches and are induced to share power. Checks and balances are applied primarily in constitutional governments. They are of fundamental importance in tripartite governments, such as that of the United States, which separate powers among legislative, executive, and judicial departments.​
Ο όρος προέρχεται από το freins et contrepoids του Μοντεσκιέ, για το οποίο έχει καθιερωθεί στα ελληνικά να μιλούμε για θεσμικά αντίβαρα.

Το αγγλικό μεταφράζεται με διάφορους τρόπους. Το Magenta έχει συνταγματικοί έλεγχοι, είχα προτείνει σε άλλο φόρουμ το μηχανισμοί ελέγχου και εξισορρόπησης, βρίσκω και αλληλοελεγχόμενοι και εξισορροπητικοί μηχανισμοί και άλλα. Θεωρώ ωστόσο τον όρο θεσμικά αντίβαρα πολύ πιο κομψό.
 
Έχω συναντήσει τον όρο και με γενικότερη έννοια (που προφανώς έχει αφετηρία της πάλι την παραπάνω σημασία) αλλά τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς πού. Ψάχνοντας πάντως βρήκα αυτό το παράδειγμα:
'As an email group, we do not have the checks and balances in place that a non profit organization has. It is up to the volunteer to verify that the request for help is genuine'. Εδώ υποθέτω σημαίνει γενικά σύστημα ελέγχου/επαλήθευσης.
Επίσης, είδα ότι ο όρος χρησιμοποιείται και στις εταιρίες, όπως λέει εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, γι' αυτό δεν ήθελα να μείνουμε και στο «θεσμικά αντίβαρα», αφού γενικότερα χρησιμοποιείται σε κάθε σύστημα με διακριτές εξουσίες και δυνατότητες αλληλοελέγχου.

Είναι καλό να εφαρμόζεται και στις οικογένειες: ξέρεις, η σύζυγος να έχει την ευθύνη για τα ψώνια, τα μαθήματα των παιδιών, ο σύζυγος για τα πιο σοβαρά (το οικολογικό, το Παλαιστινιακό) και, βέβαια, να διατηρούν το δικαίωμα του βέτο. Για να σου δώσω να καταλάβεις, σήμερα με ρωτούσε η γυναίκα μου τι έγινε με τους G20, κατέθεσα πλήρη απολογισμό και συνεχίζουν πλέον αφού τους ενημέρωσα για κάποιες ενστάσεις που μου υπέβαλε.
 
Top