τάγκι = δεξαμενή | ντεπόζιτο, ρεζερβουάρ

Zazula

Administrator
Staff member
Η λέξη τάγκι προέρχεται από το αγγλ. tank και σημαίνει:
1. δεξαμενή (π.χ. σε καράβι)
2. ντεπόζιτο, ρεζερβουάρ (π.χ. σε μοτοσικλέτα)

Η λέξη τάγκι εν γένει χρησιμοποιείται για να δηλώσει κυρίως την (απτή) έννοια της φυσικής κατασκευής που συνιστά τη δεξαμενή κι όχι τόσο την (αφηρημένη) έννοια του αποθηκευτικού χώρου, κι έτσι θα πούμε μεν: «άπλωσα τον χάρτη στο τάγκι τής μηχανής» αλλά: «δεν έχω ούτε σταγόνα στο ρεζερβουάρ».
 

nickel

Administrator
Staff member
Ελπίζω να μην επεκταθεί το συνήθειο και γίνει και το τάνκερ τάγκερ, όπως εδώ:

Φανταστείτε δηλαδή τι γίνεται από κλεψιά... Σ όλο το κύκλωμα... Από το τάγκερ, μέχρι το βενζινάδικο ή το σπίτι μας...!!! Πόσα δις χάνονται...!!!
 
Προπολεμικά νομίζω, έχω δει ταγκς τα τανκς. Και βέβαια, τον βαρόνο Schenk που έδινε κι έπαιρνε, ως πρεσβευτής της Γερμανίας, στην ελληνική πολιτική ζωή το 1915-16, τότε τον γράφαν Σεγκ. Σήμερα Σενκ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Καλά, άσε το μπέρδεμα που θα γίνει με τις ταγκιές (tags), τα συνθήματα τοίχου.
:D ...Μέχρι να έρθει μια ενοποιητική παρετυμολογική θεωρία που θα υποστηρίζει πως όλα τα ξενικά προέρχονται από το αρχαιοελληνικό ταγγή, βρίσκοντας τρόπο να επεξηγήσει πειστικά τις σοβαρές φωνητικές δυσκολίες που παρουσιάζει η σύνδεση με το αρχαιογερμανικό *stenkwa. :p
 

UsualSuspect

New member
και ταγκάκι (και προφ. τακάκι) η μικρή δεξαμενή που συνήθως είναι περιφερειακό εξάρτημα σε μια μηχανή, σε ένα μηχάνημα:
το ταγκάκι εκτόνωσης νερού ψύξης σε μια μηχανή, το ταγκάκι πετρελαίου
 
Εμ ναι -φαντάσου "Το ταγγό της Νεφέλης", θα παρεξηγηθούμε...
 
Top