λιάτσικος = λερωμένος, λασπωμένος

evaki

New member
Παιδιά καλημέρα θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς σχετικά με τη λέξη ''λιατσικός'';;;; δεν έχω ιδέα ούτε τι σημαίνει ούτε από πού προέρχεται.
 
Last edited by a moderator:
Πού εμφανίζεται αυτή η λέξη; Περισσότερα στοιχεία μπορείς να μας δώσεις;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η αναζήτηση στο γκουγκλ βγάζει μόνο επώνυμα Λιάτσικος και Λιατσικός. Evaki, αν δεν δώσεις περισσότερα στοιχεία, όπως καταλαβαίνεις, δεν γίνεται να σε βοηθήσουμε.
 
Αγαπητή μου,

Η λέξη λιάτσικος προέρχεται από την αρβανίτικη γλώσσα και έχει περάσει, όπως σωστά ελέχθη, σε ελληνικά επώνυμα (καθώς π.χ. το πλιάτσικο, πβ. Πλιάτσκας, Πλιάτσικας). Σημαίνει «λερωμένος, βρομισμένος, λασπωμένος» και συνδέεται με το αλβανικό ρήμα llackos «λερώνω, λασπώνω».

Ευχαριστώ.
 
Μπας και σημαίνει "του Λιάτσου"; Δηλαδή, παραπέμπει στη συμπεριφορά, τρόπο ομιλίας, δημοσιογραφική πρακτική κ.λπ. του παρουσιαστή δελτίων ειδήσεων Αιμίλιου Λιάτσου;
 

evaki

New member
Μάλλον η τελευταία άποψη είναι πιο κοντά σ'αυτό που δηλώνει η λέξη γιατί λίγο μετά εμφανίζεται και η λέξη ''τρεμικός''. Η λέξη εμφανίζεται σ' ένα άρθρο στην εφημερίδα ''ΠΟΝΤΙΚΙ''. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το μόνο που δεν φανταζόμουν ήταν αυτό: Λιατσικός, δηλαδή του Λιάτσου. Μπράβο, Κόμη!
 
Εγώ νόμιζα ότι κάνει χιούμορ. Να γιατί απάντηση χωρίς συγκείμενο δεν γίνεται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ νόμιζα ότι κάνει χιούμορ. Να γιατί απάντηση χωρίς συγκείμενο δεν γίνεται.
Κι εγώ νόμιζα ότι κάνει χιούμορ, μέχρι που ήρθε η απάντηση της Evaki.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με το χιούμορ λέγονται οι μεγαλύτερες αλήθειες. :)
Αλλά μάθαμε και τι σημαίνει Λιάτσος χάρη στην παρέμβαση του Dr Moshe!
 
Παιδιά, ειλικρινά δεν έκανα χιούμορ. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ο τόνος στη λήγουσα, και εκτός αυτού, ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο νου.
 
Top