? και Μάνη και ?

Γεια σας, και καλή χρονιά σ’όλους,

Η γεωγραφία της Ελλάδας είναι άλλο πράγμα που με γοητεύει. Περνώ ώρες εξετάζοντας τους χάρτες μου.

Αλλά υπάρχει κάτι που με παραξενεύει λιγάκι – η Πελοπόννησος στο νότο διαιρείται σε τρεις χερσονήσους, που καταλήγουν σε τρία ακρωτήρια, από δύση σε ανατολή Ακρα Ακρίτας, Ακρα Ταίναρον και Ακρα Μαλέας.

Κι όμως Ακρα Ακρίτας, Ακρα Ταίναρον και Ακρα Μαλέας είναι ονόματα ακρωτηρίων μόνο. Πώς ονομάζονται οι αντίστοιχες χερσόνησοι πίσω τους; Μπόρεσα να μάθω μόνο το όνομα της μεσαίας χερσονήσου: Μάνη.

Πώς λέγονται οι άλλες δυο;

Στο κάτω-κάτω της γραφής, η Χαλκιδική μοιάζει πάρα πολύ με την Πελοπόννησο σ’αυτό το θέμα, και όλες οι χερσόνησοι έχουν ονόματα στους χάρτες μου: Κασσάνδρα, Σιθωνιά και Άγιον Όρος.

Σ

Υ.Γ. Παρακαλώ να διορθώσετε τα λάθη μου, προ παντός της ορθογραφίας – οι χάρτες μου είναι κυρίως στα λατινικά γράμματα.
 
Last edited by a moderator:

wings

New member
Ακρίτας: Βουνό στη χερσόνησο της Μεσσηνίας, που καταλήγει στο ομώνυμο ακρωτήριο. Είναι φυσική προέκταση του όρους Λυκόδημος και του βουνού της Κυπαρισσίας.
Πηγή: gnosinet

Ταίναρο: Η χερσόνησος της Μάνης είναι περιοχή της Πελοποννήσου με έκταση 1.800 τετραγωνικά χλμ. που καταλήγει στο ακρωτήριο Ταίναρο, με σπονδυλική στήλη το όρος Ταΰγετος και ψηλότερη κορυφή τον Προφήτη Ηλία (2.404μ).
Πηγή: http://www.maniates.org/history.htm

Μαλέας (Κάβο Μαλιάς): ακρωτήριο στη χερσόνησο Επιδαύρου Λιμηράς της Πελοποννήσου
Πηγή: Εγκυκλοπαίδεια Μείζονος Ελληνισμού
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η χερσόνησος της Επιδαύρου Λιμηράς ονομάζεται από τους ντόπιους Βάτικα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα και χρόνια πολλά και στους τρεις, τώρα που σας τσάκωσα εδώ.

Η αριστερή, η δυτική, λέγεται και Μεσσηνιακή χερσόνησος ή και χερσόνησος της Πυλίας.

Τη μεσαία, τη χερσόνησο της Μάνης, τη λένε και Λακωνική χερσόνησο, αλλά πολλοί μπερδεύονται και χρησιμοποιούν το ίδιο όνομα για την ανατολική, της Μονεμβασιάς (της Επιδαύρου Λιμηράς, επισήμως — Βάτικα, ανεπισήμως, όπως μόλις έμαθα).

Ουαλέ κάτοικε της Τουρκίας, κάνε μας τέτοιες ερωτήσεις μπας και μάθουμε κι εμείς τη χώρα μας. :)
 

wings

New member
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά, Νίκο!

Ναι, κι εγώ θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσες τις ερωτήσεις αυτού του είδους.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά, Νίκο, Βίκη και Σάιμον! :) (Σαν τρεις χερσόνησοι ακούγεται... :p)
 

wings

New member
Ναι, αλλά σε ποια ακρωτήρια καταλήγουμε ως χερσόνησοι, Σάκη;

Χρόνια πολλά, Σάκη και Σάιμον. Σας ξέχασα νωρίτερα. Συγγνώμη!
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ, και συγνώμη που ξανάστειλα το νήμα - δεν μπόρεσα να βρω το αρχικό νήμα που είχα στείλει.
 
Ευχαριστώ και γι’αυτό!
Εδώ (http://www.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=6467) γράφεται:
Η αρχαία πόλη Επίδαυρος-Λιμηρά βρίσκεται στη νοτιανατολική Πελοπόννησο, στην ανατολική ακτή της Λακωνικής, βόρεια από τη σημερινή Μονεμβάσια.

Το πρόβλημά μου: γιατί «Λακωνική» και όχι «Λακωνίᨻ;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, όταν λέει "Λακωνική" εννοεί "Λακωνική Χερσόνησο".
 
Top