αγόρι

nickel

Administrator
Staff member
Από την αρχή σχεδόν της πανδημίας, έχω βάλει σαν υπογραφή μου τη δήλωση (και προειδοποίηση) «Lexilogia is a covidiot-free zone». Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουμε καμιά ανοχή. Δεν σηκώνουμε καμιά συζήτηση. Ο ανορθολογισμός σε θέματα υγείας τρώει αμέσως σουτ.

Έχουμε δείξει ανοχή σε ανορθολογικές τοποθετήσεις για θέματα γλώσσας — από δημοκρατικότητα ή από περιέργεια. Επειδή όμως εμένα τουλάχιστον μού έχει φύγει πια η περιέργεια (και όποιος έχει τέτοιο κουσούρι μπορεί να το ικανοποιήσει στο Facebook), η δε φορουμική μου δημοκρατικότητα έχει μικρά πια όρια, περιμένω πώς και πώς να περάσει η πανδημία και να βάλω καινούργια ταυτότητα:
Lexilogia is a linguidiot-free zone.

:-)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ απορώ με την αυτοπεποίθηση που πρέπει να έχει κανείς, ώστε να γράφει ασύντακτα και εντελώς ανορθόγραφα, ενώ πλέον διορθωτή κειμένου έχουν όλοι οι φυλλομετρητές και όλες οι συσκευές, από κινητά ως λάπτοπ, αλλά παρ' όλ' αυτά να βγάζει γλωσσικούς φιλιππικούς και να πιστεύει ότι πρέπει και να τον ακούμε.
 

SBE

¥
Μπαίνει συστηματικά και σε άλλα γλωσσικά μπλογκ και ξεδιπλώνει τη σοφία του.
Το ύφος είναι γνωστό: πολλές ασυναρτησίες, λεξιλόγιο φιγουρατζίδικο και όταν τους λές κάτι δεν απαντάνε σε αυτό που τους λες αλλά αναφέρουν το όνομά σου με κάποιο κοσμητικό επιθετό και είτε σε ειρωνεύονται για τη δήθεν σοφία σου είτε σου λένε ότι κανεις λαθος με έμμεσο τρόπο και συνεχίζουν το μπλα μπλα χωρίς να έχουν κάνει διάλογο. Δεν πιστεύω ότι αυτοι οι τύποι ενδιαφέρονται να κάνουν συζήτηση, μάλλον ενδιαφέρονται να σπάσουν πλάκα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...περιμένω πώς και πώς να περάσει η πανδημία και να βάλω καινούργια ταυτότητα:
Lexilogia is a linguidiot-free zone.

:-)
Μπορείς να το βάλεις συζευκτικό: covidiot- and linguidiot-free zone.
 
Top