Υπάρχει «σιγή ισχύος»;

nickel

Administrator
Staff member
Διάβασα σήμερα σε κείμενο του Απόστολου Λακασά στην Καθημερινή:

Ωστόσο, καθώς δεν υπάρχει κάποιος να εγκαλεί την ακαδημαϊκή κοινότητα για τη μη εφαρμογή του πειθαρχικού δικαίου, πρυτάνεις και πανεπιστημιακοί τηρούν σιγήν ισχύος για τα περιστατικά βίας για δύο λόγους.


Τι είναι αυτό; Επέμβαση κάποιου αυτόματου σπελτσέκερ;

Κοιτάζω και το Γκουγκλ και βρίσκω πάνω από 150 παραδείγματα χρήσης όπου τηρείται «σιγή ισχύος»! Σε σοβαρότατες πηγές.


Δεν υπάρχει, απ’ όσο ξέρω, τέτοια σιγή, αλλά, αν χρειάζεται να τη φτιάξουμε! Προς το παρόν ας τηρείτε, όσο μπορείτε, σιγήν ιχθύος.
 
Βλέπω κάμποσες ανευρέσεις, μερικές ακόμα από Καθημερινή. Κι αν πας να γκουγκλίσεις το "σιγήν ισχύος" σε ρωτάει αν εννοείς "σιγή ισχύος"!
 

Attachments

  • sighnisxyos.jpg
    sighnisxyos.jpg
    42.9 KB · Views: 185

nickel

Administrator
Staff member
Όπως εξήγησε ο κ. Λακασάς για το συγκεκριμένο εύρημα, ήταν «μάλλον αποτέλεσμα κούρασης και βιασύνης».

 

SBE

¥
Απόκτησα πριν λίγο καιρό iPad και ανακάλυψα ότι έχει πολύ καλό σύστημα υπαγόρευσης, καλύτερο από της Micrοsoft, ΚΑΙ στην Ελληνική γλώσσα. Αλλά δυστυχώς ώρες ώρες κάνει κάτι τέτοια λάθη, γιατί μάλλον δεν μιλάω τόσο καθαρά όσο νόμιζα. Μπορεί να είναι κάτι τέτοιο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Απόκτησα πριν λίγο καιρό iPad και ανακάλυψα ότι έχει πολύ καλό σύστημα υπαγόρευσης, καλύτερο από της Micrοsoft, ΚΑΙ στην Ελληνική γλώσσα. Αλλά δυστυχώς ώρες ώρες κάνει κάτι τέτοια λάθη, γιατί μάλλον δεν μιλάω τόσο καθαρά όσο νόμιζα. Μπορεί να είναι κάτι τέτοιο.
Δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Πρώτον δεν με καταλαβαίνει πάντα και γράφει άλλα αντ' άλλων και δεύτερον όταν σταματήσω να κάνω μια διόρθωση και ξαναρχίζω, ξεκινάει τη λέξη με κεφαλαίο στη μέση της πρότασης.
 

SBE

¥
Αυτό με το κεφαλαίο με εκνευρίζει κι εμένα, αλλά σε γενικές γραμμές μου γλυτώνει χρόνο και κυρίως κινήσεις με τα χέρια. Δεν βλέπω δηλαδή να έχει σοβαρό προβλημα κατανόησης της ομιλίας μου. Και στα αγγλικά ακόμα περισσότερο, ελάχιστα λάθη, παρόλο που έχω προφορά χωριάτικη, όχι όπως πχ στο goοgle maps που οδηγώ και του λέω οδηγίες για Ανδραβίδα και μου απαντάει: Συμφωνα με τη Wikipedia η καραβίδα είναι θαλάσσιο ζώο, που ανήκει στην οικογένεια των Αστακιδών. Του λέω αργά Ανδραβίδα και μου λέει: δεν υπάρχει τέτοιο μέρος. Το επαναλαμβάνω ακόμα πιο αργά και μου λέει: Δεν ξέρω τί μου ζητάς. Του λέω άει στο διάολο και μου λέει ο διάβολος σύμφωνα με την Αγία Γραφή...
(ο διάλογος είναι σε ελεύθερη απόδοση στα ελληνικά, στην πραγματικότητα ήταν ακόμα χειρότερα)
 
Top