Το νήμα για την παιδεία

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ή να βγάλει, ξερωγώ, φωτοτυπία το ψηφοδέλτιο που σου έδωσε να ρίξεις [...]

Μπα, τα πράγματα είναι πια πιο εύκολα και προχωρημένα:

Στο μεταξύ, όπως μεταδίδεται από τα κατεχόμενα, τέσσερα άτομα σε Κιόνελι, Αμμόχωστο και Κερύνεια συνελήφθησαν από την "αστυνομία" επειδή έβγαλαν φωτογραφία το ψηφοδέλτιο ενώ ψήφιζαν. Ο ένας από αυτούς αρνήθηκε να δείξει στους "αστυνομικούς" το κινητό του και συνελήφθη για αντίσταση στις "αρχές".

Από τον Φιλελεύθερο: Nέος Τ/κ ηγέτης ο Μουσταφά Ακιντζί με 60,50%
 
Προφανώς όλα αυτά μπορεί να συμβούν και συμβαίνουν ενίοτε στις εκλογές -όπου όμως το εκλογικό σώμα είναι πολύ μεγαλύτερο. Και όπου ο εκβιαζόμενος ψηφοφόρος (διότι υπάρχει και αυτή η διάσταση) μπορεί να ξεφύγει από τον εκβιασμό και να ψηφίσει κατά συνείδηση. Ενώ όπως είναι τώρα οργανωμένη η ηλεκτρονική ψηφοφορία, δεν υπάρχει διαφυγή. (Κάνουν τέτοια πράγματα οι καθηγητές; Όχι βεβαια!)
 

SBE

¥
Και γιατί να κάνουν τέτοια οι καθηγητές; Για καθηγητές πανεπιστημίου μιλάμε, όχι για υποψήφιους παγκόσμιους δικτάτορες ούτε για τον μπάρμπα χωρίς προσόντα που πουλάει την ψήφο του στον βουλευτή. Στο κάτω κάτω ας αρχίσει το σύστημα να δείχνει εμπιστοσύνη στους πολίτες σιγά σιγά, γιατί όχι ξεκινώντας από μια κατηγορία πολιτών που (θεωρητικά) και μόρφωση έχουν και ενδιαφέρονται για το καλό τους όνομα στον κλάδο τους και συνήθως δεν πολυενδιαφέρονται για τα διοικητικά αλλά για το επιστημονικό τους έργο (τώρα συνειδητοποιώ ότι περιέγραψα τον μη-Έλληνα πανεπιστημιακό).

Και επιπλέον, από τη στιγμή που υπάρχουν τα συμβούλια των πανεπιστημίων, κάθε απόφαση είναι αποτέλεσμα συζητήσεων και ξανά συζητήσεων. Είναι δύσκολο να βρεθεί ένας να ελέγχει τα πάντα. Α, ξέχασα, τα συμβούλια καταργούνται...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στην Εσθονία, όπου η ηλεκτρονική ψηφοφορία είναι πολύ διαδεδομένη (αν και όπως θα διαβάσετε στο βικιάρθρο υπάρχουν και ενστάσεις) μπορείς να ψηφίσεις όσες φορές θέλεις μέσα στην προθεσμία που έχεις, απλώς μετράει η τελευταία. Άντε να είναι βέβαιος κανείς ότι σε εξαγόρασε με ασφάλεια... :D
Ωραίο αυτό. Μπορεί να τρελάνει και όλους τους δημοσκόπους στις προβλέψεις για τα αποτελέσματα των εκλογών.

Ή να βγάλει, ξερωγώ, φωτοτυπία το ψηφοδέλτιο που σου έδωσε να ρίξεις και μετά να φροντίσει στην καταμέτρηση να δει ο εκλογικός αντιπρόσωπος αν πράγματι το έριξες. Ή, ξερωγώ, να σου πει συγκεκριμένο συνδυασμό υποψηφίων, όπου ψηφίζεις το πρώτο όνομα και κάνα δυο που δεν τους ψηφίζει ούτε η μαμά τους και να φροντίσει στην καταμέτρηση να δει ο εκλογικός αντιπρόσωπος αν ψηφίστηκε ο συγκεκριμένος συνδυασμός. Λέω εγώ, τώρα, και πάσα ομοιότητα με πράγματα είναι φανταστική... :inno:
Παλάβρα, αυτό που περιγράφεις έχω ακούσει να συμβαίνει σε δημοτικές εκλογές και δεν αμφιβάλλω ότι έτσι μπορεί να γίνει και σε βουλευτικές.

Υπάρχει κανένας που πιστεύει ότι ο υπουργός Παιδείας υποψιάζεται ότι καθηγητές πανεπιστημίου θα ήταν δυνατόν να πουλήσουν την ψήφο τους σε συναδέλφους τους; Και ότι γι' αυτό τον λόγο σκέφτηκε να τους βάλει την αυτοπρόσωπη παρουσία σε κάλπη ως ασφαλιστική δικλίδα (η οποία δικλίδα, όπως βλέπουμε από τα προηγούμενα σχόλια, είναι για τα πανηγύρια; ) Ή η πιο λογική εξήγηση είναι αυτή που δίνει η κυρία Κλέα Κατσουγιάννη στο άρθρο της Καθημερινής, και την οποία συμμερίζεται το μεγαλύτερο μέρος της ακαδημαϊκής κοινότητας (δηλαδή όσοι δεν ανήκουν στο κομματικό περιβάλλον του υπουργού);
 
Εμένα το πρόβλημα με απασχολεί γενικότερα, γιατί, όπως λέει και ο Νίκελ πιο πάνω, θα το βρούμε μπροστά μας και στο μέλλον -ας πούμε, για την ψήφο των Ελλήνων εξωτερικού.

Αυτό το άκουγα από κάθε Έλληνα πολιτικό που επισκεπτόταν τις ΗΠΑ. Δεν πιστεύω ότι θα γίνει όσο ζω κι έχω ακόμη 1-2 δεκαετίες, τουλάχιστον.
 

nickel

Administrator
Staff member
Οι πανεπιστημιακοί που αντιδρούν στις προτάσεις του Υπουργείου Παιδείας, όπως εκφράζονται, για παράδειγμα, στο πρόσφατο νομοσχέδιο, φαίνεται να έχουν στήσει το μετερίζι τους εδώ:
http://gracademics.blogspot.gr/

Ουφ, θέλει διάβασμα κι αυτό...
 

SBE

¥
Άσε τον Όλιβερ και πες μου (ή όποιος άλλος ξέρει) αν αυτό που είδα στο FB είναι ανέκδοτο, ότι δηλαδή ο ΥπΠαιδείας είπε ότι καταργείται η τράπεζα θεμάτων γιατί η λέξη «τράπεζα» εθίζει τους μαθητές στις καπιταλιστικές πρακτικές (το τραπεζικό σύστημα ή κάτι τέτοιο).
Επίσης αν όντως είπαν ότι θα απαγορεύσουν στα φροντιστήρια να λειτουργούν κατά τις σχολικές διακοπές Χριστούγεννα-Πάσχα.
 

SBE

¥
Για το πρώτο να πούμε ότι ειπώθηκε, δε βαριέσαι, λέμε και καμιά χαζομάρα.
Το δεύτερο με ποιο σκεπτικό;
Θυμάμαι ότι παλιά επίσης απαγορευόταν στα ιδιωτικά σχολεία να διδάσκουν επιπλέον ξένες γλώσσες, αλλά αυτό απλά σήμαινε ότι οι μαθητές πήγαιναν σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών κι οι γονείς πλήρωναν επιπλέον για κάτι που μπορούσαν να έχουν από το σχολείο.
Το άλλο με τα φροντιστήρια δεν το καταλαβαίνω για δυο λόγους: α. είναι ιδιωτική επιχείρηση. Γιατί δεν μπορεί να λειτουργεί όποτε θέλει; και β. την Κυριακή πριν τις εξετάσεις θα καθίσει ο μαθητής σπίτι του να χαλαρώσει (όπως θα έπρεπε ίσως να κάνει) ή θα θέλει να πάει στο φροντιστήριο για μια τελευταία επανάληψη και ηθική συμπαράσταση;
 
Το άλλο με τα φροντιστήρια δεν το καταλαβαίνω για δυο λόγους: α. είναι ιδιωτική επιχείρηση. Γιατί δεν μπορεί να λειτουργεί όποτε θέλει; και β. την Κυριακή πριν τις εξετάσεις θα καθίσει ο μαθητής σπίτι του να χαλαρώσει (όπως θα έπρεπε ίσως να κάνει) ή θα θέλει να πάει στο φροντιστήριο για μια τελευταία επανάληψη και ηθική συμπαράσταση;

Δεν ξέρω τι θέλει ο μαθητής, πάντως ο μαθητής θα κάνει αυτό που θέλουν οι γονείς, όχι αυτό που θέλει ο ίδιος.
 

Θλιβερό. Πολύ θλιβερό. Και δεν ξέρω ποιος πρωτοφταίει· ο ΟΟΣΑ, οι πολιτικοί, οι εταιρείες; Πάντως τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα και είναι αυτά που πληρώνουν την νύφη ενός άχρηστου συστήματος, ανίκανου να εξελιχθεί και να πάει μπροστά τις κοινωνίες μας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω τι θέλει ο μαθητής, πάντως ο μαθητής θα κάνει αυτό που θέλουν οι γονείς, όχι αυτό που θέλει ο ίδιος.
Σε λίγο θα κάνουμε ό,τι θέλει ο Πατερούλης.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
είναι ιδιωτική επιχείρηση. Γιατί δεν μπορεί να λειτουργεί όποτε θέλει;
Γιατί όποτε θέλει λειτουργεί μόνο ό,τι θέλει η κυβέρνηση. Ορίστε μας, τι το πέρασες;
 
"Καταδικάζουμε τη βία απ' όπου κι αν προέρχεται" - Φώτιος Γραικός, Βουλευτής Χρυσής Αυγής, πριν από μερικά δευτερόλεπτα στη Βουλή. :eek:

Το βάζω εδώ γιατί είναι θέμα παιδείας και η βία στον αθλητισμό, που συζητιέται σήμερα μέσω του νομοσχεδίου που κατατέθηκε προς ψήφιση.
 

SBE

¥
Θλιβερό. Πολύ θλιβερό. Και δεν ξέρω ποιος πρωτοφταίει· ο ΟΟΣΑ, οι πολιτικοί, οι εταιρείες; Πάντως τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα και είναι αυτά που πληρώνουν την νύφη ενός άχρηστου συστήματος, ανίκανου να εξελιχθεί και να πάει μπροστά τις κοινωνίες μας.

Στα ποιοι επωφελούνται να προσθέσω και τις εταιρίες τεστ νοημοσύνης. Νά τι έπαθαν κάτι φίλοι μου με το παιδί τους πριν μερικά χρόνια: το σχολείο έκανε τεστ IQ στα παιδιά (9 ετών). Και αποφάνθηκε ότι ο γιος των φίλων μου είχε δείκτη νοημοσύνης 65 ή κάτι τέτοιο, ήταν δηλαδή στην πνευματική καθυστέρηση. Και τους είπαν ότι θα τον βάζανε σε τάξη για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Για να μη γίνει αυτό, οι γονείς χρειάστηκε να πάνε σε εταιρία παιδοψυχολόγων που ελέγχει τη νοημοσύνη, να κάνει το παιδί το τεστ ξανά, να εξεταστεί από δυο-τρεις γιατρούς, που έγραψαν μετά έκθεση σχετικά με τις ικανότητές του και τη στείλανε στο σχολείο. Όλα αυτά κόστισαν δυο-τρεις χιλιάδες. Κι αυτό γιατί ο μικρός στο αρχικό τεστ χαζολόγαγε και δεν απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις, ενώ στο τεστ στο ιατρείο είχε το γιατρό δίπλα του που του έκανε τις ερωτήσεις και δεν μπορούσε να τις αποφύγει. Ένα μικρό πρόβλημα συγκέντρωσης το είχε δηλαδή, αλλά του βρήκαν ότι αυτό ήταν περισσότερο θέμα συνήθειας και πειθαρχίας παρά θέμα υπερκινητικότητας ή άλλου προβλήματος. Το περίεργο σε αυτή την περίπτωση είναι το πόσο πρόθυμο ήταν το σχολείο να δεχτεί το αποτέλεσμα του τεστ, χωρίς να αναρωτηθεί για μια στιγμή πώς γινόταν και ο μικρός είχε μάθει την προπαίδεια π.χ. ή ζωγράφιζε σαν όλα τα παιδιά της ηλικίας του με αϊκιού φυκιού, και αρνιόταν να αναθεωρήσει, αναγκάζοντας τους γονείς να ξοδέψουν τα μαλλιοκέφαλά τους για να αποδείξουν τα αυτονόητα.
 
Το περίεργο σε αυτή την περίπτωση είναι το πόσο πρόθυμο ήταν το σχολείο να δεχτεί το αποτέλεσμα του τεστ, χωρίς να αναρωτηθεί για μια στιγμή πώς γινόταν και ο μικρός είχε μάθει την προπαίδεια π.χ. ή ζωγράφιζε σαν όλα τα παιδιά της ηλικίας του με αϊκιού φυκιού, και αρνιόταν να αναθεωρήσει, αναγκάζοντας τους γονείς να ξοδέψουν τα μαλλιοκέφαλά τους για να αποδείξουν τα αυτονόητα.

Δεν είναι περίεργο, είναι αξιολογησολαγνεία. Επίσης τυφλή πίστη ότι τα αποτελέσματα των οποιωνδήποτε εξετάσεων αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα σε ικανοποιητικό βαθμό.
 

crystal

Moderator
Δεν ξέρω τι θέλει ο μαθητής, πάντως ο μαθητής θα κάνει αυτό που θέλουν οι γονείς, όχι αυτό που θέλει ο ίδιος.

Έλλη, σ' αυτό διαφωνώ καθέτως. Και στο λέει μια μαθήτρια που στη Γ' Λυκείου ανακοίνωσε στους γονείς της ότι θα κάνει φροντιστήριο μόνο σε τέσσερα μαθήματα αντί για το φουλ πακέτο της Β'. Οι γονείς έπαθαν το αναμενόμενο σοκ, αλλά σε τελική ανάλυση δεν ήταν στο χέρι τους, οπότε υποχώρησαν. (Σε περίπτωση που αναρωτιέται κανείς, η συνταγή της επιτυχίας ήταν πολύ απλή: είχα περισσότερο χρόνο για να διαβάζω.)

Το ξέρω ότι το σύστημα είναι ζόρικο. Οι γονείς στρεσάρονται και στρεσάρουν και τα παιδιά τους. Όμως νομίζω ότι στα 16-17 μπορείς να έχεις μια ρεαλιστική εικόνα για τους στόχους και τις ανάγκες σου και να πάρεις με ασφάλεια τις ανάλογες αποφάσεις, χωρίς να ξοδεύεις χρόνο και χρήματα μόνο και μόνο επειδή είναι αγχωμένοι οι γονείς σου.
 
Έλλη, σ' αυτό διαφωνώ καθέτως. Και στο λέει μια μαθήτρια που στη Γ' Λυκείου ανακοίνωσε στους γονείς της ότι θα κάνει φροντιστήριο μόνο σε τέσσερα μαθήματα αντί για το φουλ πακέτο της Β'. Οι γονείς έπαθαν το αναμενόμενο σοκ, αλλά σε τελική ανάλυση δεν ήταν στο χέρι τους, οπότε υποχώρησαν. (Σε περίπτωση που αναρωτιέται κανείς, η συνταγή της επιτυχίας ήταν πολύ απλή: είχα περισσότερο χρόνο για να διαβάζω.)

Μπορεί να ακούστηκε διαφορετικά απ' αυτό που είχα στο μυαλό μου. Εννοώ ότι στην συντριπτική πλειονότητα οι μαθητές κάνουν αυτό που τους λένε οι γονείς τους, όχι αυτό που θέλουν οι ίδιοι. Δεν εννοούσα ότι αυτό πρέπει να συμβαίνει αλλά ότι αυτό συμβαίνει, σχεδόν πάντα και παντού.
 
Top