Το καλό που σου θέλω

Πώς προέκυψε η φράση; Τι ρόλο παίζει εκείνο το "σου"; Τι σύνταξη είναι το "σου θέλω"; Υπάρχει περίπτωση η φράση αρχικά να ήταν "το καλό σου που θέλω";
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κατ' αναλογία:

Το δάνειο που σου χρωστώ
Το αυτοκίνητο που σου παραγγέλνω
Το καλό που σου θέλω = Το καλό, το οποίο θέλω για σένα
 
Υπάρχει μια οφθαλμοφανής διαφορά κι αυτή είναι ότι η σύνταξη "σου παραγγέλνω" και "σου χρωστώ" είναι φυσιολογικές. Τι είναι το "σου θέλω";
 
γενική προσωπική

Αγαπητέ μου, στο ενδιαφέρον αυτό ερώτημα η προσοχή εστιάζεται στον ρόλο τής γενικής.

Συγκεκριμένα, η γενική πτώση δεν υποκατέστησε την αρχαία δοτική μόνο στον ρόλο τού εμμέσου αντικειμένου (όπως στο παράδειγμα σου χρωστώ, που αναφέρατε παραπάνω), αλλά και στη χαριστική / αντιχαριστική / ηθική της λειτουργία (που αποκαλείται γενική προσωπική και χρησιμοποιείται ως συμπλήρωμα του ρήματος). Παραδείγματος χάριν: Τον άφησα να μου κρατάει τη θέση - Χαιρέτα μου τον Ηλία, όταν τον δεις - Μου άρχισες πάλι τα παράπονα - Μη μου στενοχωριέσαι κτλ. και επομένως: Το καλό που σου θέλω. Ο ρόλος τής γενικής στα παραπάνω παραδείγματα είναι να υπογραμμίσει την ενεργό συναισθηματική ανάμιξη ή συμμετοχή τού ομιλητή και πρόκειται για λεπτή απόχρωση, η οποία δύσκολα επιτυγχάνεται από τους μη φυσικούς ομιλητές.

Ελπίζω οι πληροφορίες αυτές να απαντούν στο ερώτημά σας. Ευχαριστώ.
 
Top