Το βιζιτότεκνο

Καλησπέρα!

Αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς από πότε μαρτυρείται η λέξη. Είναι παλιάς ή νέας κοπής; Κοίταξα και στο λεξικό των καλιαρντών του Πετρόπουλου μήπως παρ' ελπίδα υπήρχε, αλλά έχει μόνο τη βίζιτα που τη δίνει μόνο με τη σημασία της επίσκεψης, και τον βιζιτάρη (επισκέπτη).
Η πιο παλιά γραπτή αναφορά που μπόρεσα να βρω διαδικτυακώς είναι στο περιοδικό Κλικ το 1996. Επίσης ξέρω ότι ακούγεται στη μεσαίου μήκους ταινία του Κ. Γιάνναρη "Trojans / Τρώες", για τον Καβάφη, που είναι του 1990. Άρα εικάζω ότι στα τέλη της δεκαετίας του '80 ήταν αρκετά διαδεδομένη στους σχετικούς κύκλους, εκτός εάν φυσικά πρόκειται για νεολογισμό του Γιάνναρη.
Έχει κανείς καμιά παλιότερη πηγή; Και το βασικό μου ερώτημα: Λεγόταν άραγε στη δεκαετία του '60;

Σας μερσώ.
 
Κατόπιν περαιτέρω έρευνας και μελέτης, στα καλιαρντά η αρσενική πόρνη λέγεται "τσόλι" και "τσόλι του μπερντέ" όπου ο μπερντές / τα μπερντέ είναι τα χρήματα.

Και, σύμφωνα με ασφαλή πηγή, δεν πρόκειται για νεολογισμό του Γιάνναρη, κυκλοφορούσε ήδη νωρίτερα, αλλά άγνωστο το πόσο νωρίτερα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς από πότε μαρτυρείται η λέξη.
Αντιλαμβάνεσαι ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις από πότε κυκλοφορούν λέξεις του περιθωρίου που αργούν πολύ να βρουν θέση σε γραπτά κείμενα. Εγώ σήμερα την πρωτοβλέπω.
 
Εννοείται, δεν περίμενα να τρέξουν όλοι με δέκα πηγές στο χέρι. Απλά έλεγα μήπως την έχει πάρει το αφτί κανενού... :)

Προσθήκη: Και επιπλέον, στη Λεξιλογία βρισκόμαστε! Stranger things have happened.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αντιλαμβάνεσαι ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις από πότε κυκλοφορούν λέξεις του περιθωρίου που αργούν πολύ να βρουν θέση σε γραπτά κείμενα. Εγώ σήμερα την πρωτοβλέπω.
Πάντως δεν μπορεί να υπήρχε πριν από τα συστατικά της, βιζιτού και τεκνό, άρα θα μπορούσαμε ίσως να βάλουμε ένα κάτω όριο (αν υπήρχαν πηγές γι' αυτά...).

Ο μηχανικός της παρέας
 
Πάντως δεν μπορεί να υπήρχε πριν από τα συστατικά της, βιζιτού και τεκνό, άρα θα μπορούσαμε ίσως να βάλουμε ένα κάτω όριο
Είναι πάρα πολύ παλιά τα συστατικά αυτά, και το βιζιτότεκνο ανήκει στην κατηγορία των λέξεων που, ακόμα κι αν την πρωτοάκουγε κανείς, δεν θα του έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Πάντως εγώ δεν θυμάμαι να την είχα ακούσει.
 

Zbeebz

Member
Early eighties μου μυρίζει το βιζιτότεκνο. Αλλά το λέω καθαρά εμπειρικά.
 
Top