Τα της κρίσης (ό,τι περνάει από την κρησάρα μας)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν νομίζω ότι με τη 15ετία υπάρχει σύνταξη 1000 ευρώ τον μήνα, εκτός αν μιλάμε για τους συνταξιούχους της παλιάς Ολυμπιακής.
 

SBE

¥
Οι αριθμοί 1000 και 1200 επιλέχτηκαν γιατί είναι στρογγυλοί και εύκολα αντιλαμβάνεται ο αναγνώστης ότι πρόκειται για Χ και Χ+20%Χ.

Εκτός αν μόνο εγώ σκέφτομαι με μαθηματικούς όρους.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτό που σου λέει η Άλεξ είναι ότι μάλλον θα μιλάμε για το πολύ 600 στην κατώτατη, μη σου πω ότι από ό,τι θυμάμαι θα είναι ακόμα πιο μικρή (π.χ. 400) + ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για να φτάνει τα 600.

Πάντως ρε παιδί μου, μετά τις εύλογες και σωστές απαντήσεις σας σχετικά με τα μαύρα, ακόμα βλέπω ότι οι απορίες μου είναι θεωρητικές, στην πράξη η Ελλάδα πολύ απέχει από το να γίνει χώρα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οι αριθμοί 1000 και 1200 επιλέχτηκαν γιατί είναι στρογγυλοί και εύκολα αντιλαμβάνεται ο αναγνώστης ότι πρόκειται για Χ και Χ+20%Χ.
Εκτός αν μόνο εγώ σκέφτομαι με μαθηματικούς όρους.
Αν απλώς θέλουμε να βάλουμε νούμερα για σύγκριση, ας δούμε το παράδειγμα 400 ευρώ και 480 ευρώ καλύτερα. Τίθενται τα εξής ερωτήματα:

1) Αξίζει να δουλέψει κάποιος άλλα πέντε χρόνια για να πάρει σύνταξη 480 ευρώ αντί για 400;
2) Αυτά τα πέντε χρόνια που θα μπορούσε να δουλέψει, τι μισθό θα έπαιρνε; Αν έπαιρνε ας πούμε μισθό 700 ή 800 ευρώ, θα επιλέξει να πέσει στα μισά για να κάθεται σπίτι του;
3) Μήπως βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα βγει στη σύνταξη επειδή θα περάσει στη μαύρη εργασία;
4) Η καταπολέμηση της μαύρης εργασίας δεν πρέπει να είναι τελικά πρώτη προτεραιότητα κάθε κυβέρνησης;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
4) Η καταπολέμηση της μαύρης εργασίας δεν πρέπει να είναι τελικά πρώτη προτεραιότητα κάθε κυβέρνησης;
Για να γίνει αυτό πάντως πρέπει να πέσουν οι εργοδοτικές εισφορές, που τώρα είναι σχεδόν διπλάσιες από τον καθαρό μισθό του εργαζομένου. Γι' αυτό και πολλές επιχειρήσεις ζητάνε υπαλλήλους με μπλοκάκι. Για να υπάρχει βέβαια περιθώριο και να πέσουν οι εργοδοτικές εισφορές και να συντηρούνται οι συνταξιούχοι στην Ελλάδα από τους ενεργούς εργαζόμενους πρέπει να υπάρχουν λεφτά, δηλαδή πολλές, νόμιμες και υγιείς επιχειρήσεις. Για να υπάρχουν πολλές και υγιείς επιχειρήσεις... τα έχουμε ξαναπεί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χτες βράδυ σε κάποιο δελτίο ειδήσεων είδα συνταξιούχο να διαμαρτύρεται για τη σύνταξη (όντως) πείνας των 500 ευρώ «μετά από 37 χρόνια εργασία». Ο προφανώς άσχετος ρεπόρτερ δεν ρώτησε όμως να διευκρινιστεί αν ήταν ανασφάλιστη στο μεγαλύτερο μέρος της, σε αγαστή συμφωνία και προς κοινό όφελος εργοδότη και εργαζομένου...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις απόλυτο δίκιο. 500 ευρώ μετά από 37 χρόνια εργασία δεν δίνει κανένα ταμείο, απ' όσο ξέρω.
 

SBE

¥
Αν απλώς θέλουμε να βάλουμε νούμερα για σύγκριση, ας δούμε το παράδειγμα 400 ευρώ και 480 ευρώ καλύτερα. Τίθενται τα εξής ερωτήματα:

1) Αξίζει να δουλέψει κάποιος άλλα πέντε χρόνια για να πάρει σύνταξη 480 ευρώ αντί για 400;
2) Αυτά τα πέντε χρόνια που θα μπορούσε να δουλέψει, τι μισθό θα έπαιρνε; Αν έπαιρνε ας πούμε μισθό 700 ή 800 ευρώ, θα επιλέξει να πέσει στα μισά για να κάθεται σπίτι του;
3) Μήπως βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα βγει στη σύνταξη επειδή θα περάσει στη μαύρη εργασία;
4) Η καταπολέμηση της μαύρης εργασίας δεν πρέπει να είναι τελικά πρώτη προτεραιότητα κάθε κυβέρνησης;

Μα γι'αυτό είπα ότι θα υπάρχει κάπου κάποια χρυσή τομή. Το σημείο που σε συμφέρει καλύτερα να μην πληρώνεις παρά να πληρώνεις. Το ζήτημα είναι ότι για να καταπολεμηθεί η μαύρη εργασία θα πρέπει να συμφέρει περισσότερο να πληρώνεις για όσο περισσότερα χρόνια γίνεται. Είπα ένα θεωρητικό (και τυχαίο) νούμερο πιο πάνω. Ας πούμε 20 χρόνια για την κατώτατη σύνταξη, δηλαδή τα μισά της πλήρους σύνταξης. Αν κάποιος μέχρι τα 67 δεν έχει εργαστεί 20 χρόνια, ας πάρει μειωμένη την κατώτατη κι ας συμπληρώσει το εισόδημά του (αν υποθέσουμε ότι θα υπάρξει κατώτατο εγγυημένο εισόδημα) με άλλα επιδόματα, που θα ελέγχονται κάθε Χ χρόνια και δεν θα καταβάλλονται αυτόματα, όπως η σύνταξη, αλλά μόνο εφόσον είναι βέβαιο ότι ο δικαιούχος δεν έχει άλλα εισοδήματα.

Δεν είναι ανεφάρμοστη ιδέα, εφαρμόζεται ήδη σε πολλές χώρες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γλωσσικό-μεταφραστικό διάλειμμα με οικονομοτεχνικό αντίκρισμα:

Δουλεύω τη μετάφραση κάποιου κειμένου που απαγορεύεται να υπερβαίνει τις 3.500 γράμματα. Έκοψα, έκοψα, έκοψα όλα που θα μπορούσαν να κοπούν χωρίς να καταστρέψω το κείμενο. Κατάφερα τελικά και το κατέβασα στις 3.500 γράμματα. Κατάλαβα τι θα πει λιτότητα. Ξαναδιαβάζω το κείμενο και κάθε τόσο θέλω να κάνω κάποια μικροβελτίωση. Αν αυτή η μικροβελτίωση συνεπάγεται προσθήκη χαρακτήρων, πρέπει να πάω κάπου αλλού και να κόψω τουλάχιστον άλλους τόσους χαρακτήρες. Κατάλαβα ακριβώς τι είναι τα ισοδύναμα. Νομίζω λοιπόν ότι, αν είσαι καλός μεταφραστής, δεν αποκλείεται να γίνεις και καλός οικονομολόγος. :-)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό το κάνω συνέχεια όταν μεταφράζω συνόψεις της υπόθεσης ταινιών που πρέπει να έχουν αυστηρά μέχρι 190 χαρακτήρες η σύντομη και μέχρι 1000 χαρακτήρες η εκτενής. Όταν βελτιώνω τη μετάφρασή μου σ' ένα σημείο προσθέτοντας μερικούς χαρακτήρες, πρέπει να πάω να τους αφαιρέσω από αλλού. Τελικά μπορεί να αφαιρέσω και ολόκληρο κομμάτι της μετάφρασης (δηλαδή να μη μεταφράσω πιστά το πρωτότυπο), για να μην παραβιάσω το όριο των χαρακτήρων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τρικυμία αντιδράσεων από τον ιατρικό κόσμο έχει προκαλέσει η πρόταση του υπουργείου Οικονομικών να καθιερώσει την χρήση πιστωτικής κάρτας για την πληρωμή των ιατρικών εξετάσεων.

Οι γιατροί επισημαίνουν ότι το μέτρο αυτό δεν θα συμβάλλει [sic] στην πάταξη της φοροδιαφυγής, σημειώνοντας ότι η ιατρική εξέταση είναι παροχή υπηρεσίας και όχι προϊόν και συνεπώς δεν μπορεί να ελεγχθεί κατ’ αυτόν τον τρόπο.

Ενδεικτική είναι η ανακοίνωση του Ιατρικού Συλλόγου Αττικής (ΙΣΑ), στην οποία επισημαίνεται μεταξύ άλλων ότι η συναλλαγή με πιστωτική κάρτα «θα αποτελέσει μια ακόμα σημαντική επιβάρυνση για τον επαγγελματία της υγείας που θα πρέπει να πληρώσει την προμήθεια του 2% στις τράπεζες καθώς και το κόστος αγοράς του μηχανήματος. Οι ιδιώτες γιατροί που έχουν εξαθλιωθεί οικονομικά θα πρέπει να υποστούν την επιβάρυνση ή θα εξαναγκαστούν να μετακυλήσουν το κόστος στον ασθενή».

Επιπλέον, οι γιατροί επισημαίνουν ότι μεγάλη μερίδα των ασθενών είναι ηλικιωμένοι και συνεπώς δεν είναι εξοικειωμένοι με αυτόν το τρόπο συναλλαγών.

http://www.tanea.gr/news/greece/article/5280197/oxi-sto-plastiko-xrhma-lene-oi-giatroi/

Είμαι σίγουρος ότι κάποια παροιμία θα υπάρχει για να χαρακτηρίσει τη γελοιότητα των δικαιολογιών των γιατρών.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οι ηλικιωμένοι που στέκονται στην ουρά για να σηκώσουν λεφτά από το ΑΤΜ δεν είναι εξοικειωμένοι με τη χρήση της χρεωστικής κάρτας; Ή οι ηλικιωμένοι που αναγκαστικά ψωνίζουν με τη χρεωστική κάρτα από το σουπερμάρκετ;

Η παροχή υπηρεσίας δεν μπορεί να ελεγχθεί μ' αυτόν τον τρόπο; Τι θα πει αυτό; Επιστήμονες που έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο λένε τέτοιες κουταμάρες;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η παροχή υπηρεσίας δεν μπορεί να ελεγχθεί μ' αυτόν τον τρόπο; Τι θα πει αυτό; Επιστήμονες που έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο λένε τέτοιες κουταμάρες;
Αναρωτιέσαι στη χώρα που έκανε το γνωστό δημοψήφισμα πριν από τρεις μήνες;
 

SBE

¥
Το κόστος αγοράς του μηχανήματος είναι πόσο; Είδα να διαφημίζουν ότι είναι γύρω στα 50-60 ευρώ, κάπου. Άντε να είναι και 100 (που κανονικά δωρεάν θα έπρεπε να το δίνουν οι τράπεζες, αλλά τέλος πάντων). Αυτό το κατοστάρικο, το οποίο μπαίνει στα έξοδα του ιατρείου και βγαίνει από την εφορία και πιθανόν να βγαίνει κι η απόσβεσή του για τέσσερα- πέντε χρόνια, είναι τόσο δυσβάσταχτο για μια επιχείρηση; Η οποία μπορεί να χάσει πελατεία αλλιώς;

ΥΓ Τώρα που ήμουνα Ελλάδα έκανα κάτι εξετάσεις ιδιωτικά που βγήκαν συνολικά γύρω στα 250 ευρώ. Ζήτησα να πληρώσω με χρεωστική, αλλά το κατάστημα δεχόταν μόνο μετρητά (με διάφορες ανόητες δικαιολογίες). Δηλαδή κάποιος πρέπει να τους δώσει τα μισά μετρητά της εβδομάδας, ίσως κάποιος άλλος και όλα τα μετρητά της εβδομάδας, και μετά να μην έχει μετρητά να αγοράσει ένα μπουκάλι γάλα ή ένα εισιτήριο λεωφορείου. Εννοείται ότι αν είχα σκεφτεί να ρωτήσω πριν κάνω τις εξετάσεις θα είχα πάει αλλού και θα είχαν χάσει τελείως τα 250.

ΥΓ2 Ένας συμμαθητής μου θεούσος που είναι γιατρός κι αυτός κι η γυναίκα του στην Πάτρα είναι τυπικότατος σε αυτά, δίνει αποδείξεις σε όλους κλπ. Χρεώνει 20 ευρώ την επίσκεψη και λιγότερα αν του πεις ότι ζορίζεσαι οικονομικά (το ποσό δεν είναι ασυνήθιστο στην Πάτρα). Και είναι συμβεβλημένος με το δημόσιο κανονικά κλπ. Ομοίως και η γυναίκα του. Είναι ιδιαίτερα ευκατάστατοι, ζουν άνετα σε ένα πλήρως ανακαινισμένο νεοκλασσικό ιδιόκτητο, έχουν εξοχικό σε γειτονικό νησί, έχουν κάνει γερές δωρεές σε διάφορες εκκλησίες κλπ και είναι και πολύτεκνοι (πέντε παιδιά, όλα μαθητές σε ιδιωτικό σχολείο). Α, και έχουν και το κλασσικό δείγμα πλούτου του Έλληνα: οδηγούν ο καθένας τους από ένα μεγάλο κι ακριβό ιχ, όχι όμως Καγέν. Αυτοί πώς τα φέρνουν βόλτα και δεν έχουν εξαθλιωθεί οικονομικά, ενώ οι συνάδερφοί τους που δεν είναι πολύτεκνοι, δεν κάνουν δωρεές κλπ κλπ δεν τα φέρνουν βόλτα; Να υποθέσω ότι ο Θεός τους τα στέλνει γιατί είναι πιστοί και στους άλλους δεν στέλνει γιατί είναι άπιστοι;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αστεία πράματα. Ξέρω για καρδιολόγο σε νησί των Κυκλάδων η οποία χρεώνει 120 ευρώ την επίσκεψη με την δικαιολογία ότι «και ποιος θα μου πληρώσει εμένα τα μηχανήματά μου;» και η οποία μάλιστα δεν κόβει απόδειξη, γιατί αν κόψει το μαλλί ανεβαίνει. Και φυσικά εκμεταλλεύεται τη θέση της στην αγορά, διότι το νησί έχει νομίζω μόνο έναν ακόμα καρδιολόγο. Εδώ το πρόβλημα προφανώς είναι ότι θα πληρώνονται ηλεκτρονικά και θα είναι αναγκασμένοι να κόψουν απόδειξη, και όχι κάτι άλλο.
 

SBE

¥
Στην Πάτρα έχει εξι-οχτώ ενδοκρινολόγους, οι οποίοι συνεννοήθηκαν όλοι μεταξύ τους και κανένας δεν έχει συμβληθεί με τον ΕΟΠΠΥ. Με αποτέλεσμα αν έχεις ενδοκρινολογικό πρόβλημα (διαβήτη, υπο/υπερθυρεοειδισμό κι άλλα κοινά νοσήματα) πρέπει να πληρώσεις. Η ενδοκρινολογική κλινική του πανεπιστημίου έχει ανέβει πάρα πολύ στην εκτίμηση όλων, καθώς όλοι πλέον πάνε αναγκαστικά εκεί.

Στις άλλες ειδικότητες τέτοιες συνεννοήσεις δεν είναι εφικτές.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στην Πάτρα έχει εξι-οχτώ ενδοκρινολόγους, οι οποίοι συνεννοήθηκαν όλοι μεταξύ τους και κανένας δεν έχει συμβληθεί με τον ΕΟΠΠΥ. [...] Στις άλλες ειδικότητες τέτοιες συνεννοήσεις δεν ειναι εφικτές.
Είχα διαβάσει ότι ανάλογα φαινόμενα είχαν παρουσιαστεί και με πιο συνηθισμένες ειδικότητες σε πιο αποκομμένα μέρη, π.χ. νησιά.
 
Δεν καταλαβαίνω τι θα τους εμποδίζει να κάνουν αυτό που κάνουν και τώρα, δλδ π.χ. "80 ευρώ με κάρτα και απόδειξη, 50 ευρώ με μετρητά και χωρίς απόδειξη". Ενώ την πρώτη χρονιά του Πασόκ είχαν πει να απαγορεύσουν την εκτέλεση ιατρικής συνταγής αν αυτή δεν αντιστοιχούσε σε απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

Άσχετο: Η διαπλοκή στο ΣΕΚ Γερμανία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μόνο αν οι πληρωμένες με κάρτα αποδείξεις από γιατρούς κλπ χτίζουν αξιόλογο αφορολόγητο.
 
Top