Τα εφήμερα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είπαμε να μην είμαστε πλεονέκτες, αλλά να μη μας πιάνουνε και κώτσους. Ο Κινέζος παίρνει σχεδόν τα τριπλάσια από τον Ινδό. Επιμένω καστικά :p

Και επειδή το είχα ξεχάσει: τελικά, από πρωθυπουργό μας συμφέρει ο τωρινός μας:
Δεν λαμβάνει την πρωθυπουργική χορηγία ο Λουκάς Παπαδήμος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξέρω ότι σ' όλες τις χώρες του κόσμου γίνονται τέτοιες απάτες, απλώς αναρωτιέμαι αν οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι του ΙΚΑ ήταν και "αγανακτισμένοι" για τις μειώσεις των αποδοχών τους ή για το γεγονός ότι η κυβέρνηση δεν έχει ακόμα πατάξει τη φοροδιαφυγή των πλουσίων.

Στο στόχαστρο των Αρχών μεγάλη απάτη σε βάρος του ΙΚΑ με επιδόματα-μαϊμού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι μου είπε μια φίλη στο τηλέφωνο για τα αυθαίρετα και αδήλωτα της Ιταλίας, και η δεύτερη δόση ενημέρωσης ήταν από τη σημερινή στήλη του Στ. Κασιμάτη:

Magna Graecia

Ποτέ μου δεν αμφέβαλλα για τη βαθιά ελληνικότητα της περιοχής. Τουλάχιστον αφότου βρέθηκα για πρώτη φορά -και μοναδική ώς σήμερα- στην Μεσίνα της Σικελίας (την αρχαία ελληνική Μεσσήνη) και πήγαμε με το αυτοκίνητο ώς την περιοχή που ακόμη και σήμερα λέγεται Νάξος, για τον λόγο ότι στην παραλία της αποβιβάσθηκαν οι πρώτοι Ελληνες άποικοι από το ομώνυμο νησί του Αιγαίου.

Σε όλη τη διαδρομή κατά μήκος του παραλιακού δρόμου, παρατηρούσα τα σπίτια από την πλευρά της ακτής. Ημουν έκθαμβος, αλλά και βαθιά συγκινημένος (όχι όμως όσο συνήθιζε ο Ανδρέας Παπανδρέου, είναι αλήθεια...), διότι έβλεπα την πατρίδα μου: Ασύλληπτης ασχήμιας οικοδομές με «πανωσηκώματα», κολλημένες η μία με την άλλη, χωρίς δίοδο προς την παραλία, φτιαγμένη καθεμιά τους κατά το προσωπικό και πάντα φρικώδες γούστο του ιδιοκτήτη της. Ολο αυτό το απερίγραπτο χάος της οικοδομικής αυθαιρεσίας και η υπερσυγκέντρωση κακογουστιάς (που σχεδόν υπερέβαινε και αυτά τα περίχωρα του Ηρακλείου...) ήταν εντελώς ελληνικό. Βρισκόμουν στη Magna Graecia. Δεν χρειαζόταν να μου το πουν, το έβλεπα γύρω μου...

Τα θυμήθηκα αυτά διαβάζοντας μια είδηση η οποία εμπλουτίζει, πιστεύω, με μία ακόμη διάσταση τη σύγχρονη αντίληψη της έννοιας Magna Graecia: Τα περισσότερα από τα 1.081.698 αδήλωτα στην εφορία ακίνητα που ανακαλύφθηκαν πέρυσι από τις ιταλικές αρχές βρίσκονται στις περιοχές Νάπολης, Κοζέντσα, Σαλέρνο και Ρέτζο Καλάμπρια. Ολες τους είναι λίγο βορειότερα της περιοχής που είχα την τύχη (μπορεί και την ατυχία, δεν ξέρω...) να δω κάποτε εγώ. Γεωγραφικά όμως ανήκουν στην ιστορική περιοχή της Magna Graecia. Και αν σήμερα είναι μέρος της Ιταλίας, τι πειράζει, αφού πολιτισμικά είναι πάντα ένα κομμάτι της Ελλάδας;
 
Self-hating Greek, η νέα ειδικότητα των πάντα πρόθυμων να κατηφορίσουν με το ρέμα δημοσιογράφων μας...
 

nickel

Administrator
Staff member
Εντάξει, αυτό το ξέρουμε, για τους μισούς είμαστε η ευλογία πάνω στη Γη και για τους άλλους μισούς το σπυρί πάνω στο πρόσωπό της. Ούτε είναι καινούργιο το πόσο μας μοιάζουν οι Ιταλοί και η οικονομία της κάτω μπότας. Μόνο για το βαθμό αξιοποίησης του αλουμινίου δεν μάθαμε κάτι. Αλλά όλα μαζί είναι ένα καλό εφήμερο τριβιδάκι.
 

Elsa

¥
Ε, δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ίδιοι, δα!
"Για περίπου 500 εκλεκτούς του συστήματος καταργούνται οι διατάξεις του νέου μισθολογίου, καθώς πριμοδοτούνται τόσο με υψηλότερα μισθολογικά κλιμάκια, όσο και με μεγαλύτερο βαθμό, ανεξάρτητα από το αν το νέο μισθολόγιο τους υποχρεώνει σε χαμηλότερες αποδοχές, με βάση τα πραγματικά τους έτη υπηρεσίας.
Αυτή η μισθολογική τακτοποίηση των "ημετέρων" θα κοστίσει 2,1 εκατ. ευρώ επιπλέον στον προϋπολογισμό του 2012 και 1,8 εκατ. ευρώ στους προϋπολογισμούς των επόμενων ετών."

Από εδώ: http://news247.gr/oikonomia/ergasia/voleuthkan_oi_eklektoi_twn_ypoyrgwn.1684286.html
 

nickel

Administrator
Staff member
Καθώς ο Βενιζέλος ανακοινώνει, καμαρωτός καμαρωτός, την επιτυχία του PSI, οι λιγοστοί βουλευτές που τον ακούν αποκάτω έχουν το ύφος ομολογιούχου που είδε τις αποταμιεύσεις του να κόβονται στο μισό. Λίγο ενθουσιασμό, ρε παιδιά!
 
Εντάξει, αυτό το ξέρουμε, για τους μισούς είμαστε η ευλογία πάνω στη Γη και για τους άλλους μισούς το σπυρί πάνω στο πρόσωπό της. Ούτε είναι καινούργιο το πόσο μας μοιάζουν οι Ιταλοί και η οικονομία της κάτω μπότας. Μόνο για το βαθμό αξιοποίησης του αλουμινίου δεν μάθαμε κάτι. Αλλά όλα μαζί είναι ένα καλό εφήμερο τριβιδάκι.
Έχω σιχαθεί (sick and tired) όλους τους Έλληνες δημοσιογράφους ή απλούς γραφιάδες στα διάφορα έντυπα (βλ. π.χ. στο protagon), όλοι στο ίδιο ακριβώς μοτίβο της μόδας, για τους Έλληνες, που τόσα χρόνια καταναλώναμε κλπ. κλπ., έχω σιχαθεί το "όπου κι αν πάω η Ελλάδα με πληγώνει", κι όλα αυτά. Ακόμα κι όταν ισχύουν, είναι τόσο κλισέ και μυριοειπωμένα που θα έπρεπε να γράφουν τα αντίθετα ακριβώς έστω και μόνο για λόγους καλού γούστου.

Καλύτερός τους παρασάγγας είναι ο βασιλιάς του αυνανισμού.
 
Ε, δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ίδιοι, δα!
"Για περίπου 500 εκλεκτούς του συστήματος καταργούνται οι διατάξεις του νέου μισθολογίου, καθώς πριμοδοτούνται τόσο με υψηλότερα μισθολογικά κλιμάκια, όσο και με μεγαλύτερο βαθμό, ανεξάρτητα από το αν το νέο μισθολόγιο τους υποχρεώνει σε χαμηλότερες αποδοχές, με βάση τα πραγματικά τους έτη υπηρεσίας.
Αυτή η μισθολογική τακτοποίηση των "ημετέρων" θα κοστίσει 2,1 εκατ. ευρώ επιπλέον στον προϋπολογισμό του 2012 και 1,8 εκατ. ευρώ στους προϋπολογισμούς των επόμενων ετών."

Από εδώ: http://news247.gr/oikonomia/ergasia/voleuthkan_oi_eklektoi_twn_ypoyrgwn.1684286.html

Ο Βενιζέλος δεν είναι υπουργός εκεί; Τι περιμένεις; Πιο διεφθαρμένο παλαιοκομματικό υποκείμενο δε νομίζω να υπάρχει στο ΠΑΣΟΚ. Ο αρχετυπικός κομματάρχης, που δεν διανοείται να μην κάνει ρουσφέτι, στους πελάτες του και στην πολιτική τάξη συνολικά, γιατί θα έπεφτε το ίματζ του. Εωσφορικό θηρίο. [όχι πως θα με εξέπληττε αν συνέβαινε σε άλλο υπουργείο, και φαντάζομαι ότι αν δεν τον κράξουν θα ακολουθήσουν σύντομα όλοι οι άλλοι, αν δεν τό 'χουν κάνει ήδη.]
 
Εάν διάβαζα το κείμενο του Κασιμάτη δέκα χρόνια πριν θα το αντιμετώπιζα απλώς μ' ένα μειδίαμα. Στην παρούσα συγκυρία το βρίσκω βαθύτατα απογοητευτικό. Όχι μόνο για τον self-hating Greek τόνο του, αλλά και για πολλά ακόμη που μάλλον ενισχύουν την άποψη ότι μεταξύ των κυρίων υπευθύνων της όποιας κατάντιας μας καταλέγονται και οι "κορυφές" της δημοσιογραφίας μας.

1. Τα αυθαίρετα της Ιταλίας είναι μια υπόθεση αρκετά γνωστή σε κάποιους από μας. Μεταφραστικά, οι case abusive κι ο abusivismo edilizio μας έχουν βγάλει από τη δύσκολη θέση και μας έχουν δώσει ιδέες για το πώς μπορούν να αποδοθούν τα δικά μας αυθαίρετα. Ο δημοσιογράφος θα μπορούσε να διαβάσει μερικά πράγματα που θα τον βοηθούσαν να κατανοήσει καλύτερα το φαινόμενο, αντί να αρκείται σε παρατηρήσεις καφενειακής κουβέντας. Όχι μόνο στη Βίκι, αλλά και σε οποιονδήποτε αξιοπρεπή τουριστικό οδηγό. Θα μπορούσε ας πούμε να διαβάσει για τον ρόλο των εγκληματικών οργανώσεων στην υπόθεση των ιταλικών αυθαιρέτων. Αλλά φαντάζομαι ότι και για τη Μαφία, την Καμόρρα και τη Ντρανγκέτα θα φταίει ο ελληνικός δάκτυλος των ΑΗΠ που αποίκισαν αυτά τα μέρη [ουπς, για μισό λεπτό... οι Αρχαίοι δεν ήταν οι καλοί Ελ κι εμείς οι μπάσταρδοι Νεοέλληνες οι κακοί;]. Θα μπορούσε να πάει και μια βόλτα στα δυτικά για να δει το κομμάτι στη διαδρομή Παλέρμο-Τράπανι (εκεί δεν είχε πολλούς ΑΗΠ, αλλά βασικά Καρχηδόνιους - έχεις δει όμως τα αυθαίρετα γύρω από την Τύνιδα;], όπου τα αυθαίρετα δίνουν τα ρέστα τους (πολύ περισσότερο από τη διαδρομή Μεσσίνα-Κατάνη). θα μπορούσε να διαβάσει και για το τι συνέβη (π.χ. στην Απουλία) μετά τον νόμο του 1985 που έδινε τη δυνατότητα νομιμοποίησης των αυθαιρέτων. Μερικά θέματα είναι πολύ σοβαρά για να τα ξεπετάξεις στο πόδι ή για να τα χρησιμοποιήσεις ως απλή αφορμή για χολερικά σχόλια.

2. Λυπούμαι αλλά ιδρυτές της σικελικής Νάξου δεν ήταν οι Νάξιοι, αλλά οι συνήθεις ύποπτοι για τη Σικελία Χαλκιδείς και μάλιστα με Αθηναίο οικιστή. Είναι πιθανό μαζί τους να βρίσκονταν και κάποιοι Νάξιοι (εξ ου και το όνομα, ίσως), αλλά αυτό δεν απαλλάσσει τον Κασιμάτη από το σφάλμα.

3. Το ύφος του κειμένου δεν κρύβει τον κοινωνικό ρατσισμό του. Αυθαίρετα και φτώχεια πάνε μαζί, δεν είναι απλή υπόθεση κακογουστιάς ούτε απειθαρχίας προς τις αρχές. Κι εδώ είναι που εκπλήσσομαι. Αφού έφτασε μέχρι το Τζαρντίνι-Νάξος, δεν ανέβηκε ο αρθρογράφος και μέχρι την Ταορμίνα για να ικανοποιηθεί το καλό του γούστο; Ούτε εκεί του άρεσε;

Ένας άνθρωπος που πήγε στη Σικελία και το θεώρησε ατυχία του. Έ, εντάξει, δεν υπάρχει καλύτερη εκδίκηση της ζωής για την ξινίλα του άρθρου του. ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
... αντί να αρκείται σε παρατηρήσεις καφενειακής κουβέντας...
Προφανώς δεν τον διαβάζεις. Τα εννιά στα δέκα που γράφει είναι παρατηρήσεις καφενειακής κουβέντας, σουσουδίστικα και ξινά.
Ένα απαραίτητο (μικρό έστω) κομμάτι της καθημερινότητάς μας, δηλαδή... :)
 

SBE

¥
Και καλά, για τα αυθαίρετα της Κάτω Ιταλίας φταίνε οι ΑΗΠ. Υποθέτω οι ΑΗΠ θα φταίνε και για τα αυθαίρετα της Ισπανίας, της Τουρκίας, της Βουλγαρίας κλπ. Άλλωστε δεν έχουμε βρει την πολεοδομική άδεια του Παρθενώνα και επομένως είναι ύποπτη η κατασκευή του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επί της ουσίας, +1 στον Ρογήρο.

Αλλά φαντάζομαι ότι και για τη Μαφία, την Καμόρρα και τη Ντρανγκέτα θα φταίει ο ελληνικός δάκτυλος των ΑΗΠ που αποίκισαν αυτά τα μέρη.

Να αρπαχτώ από την ευκαιρία για να κλέψω κάτι γλωσσικό από τη βίκη για τη ντραγκέτα:


'Ndrangheta

The 'Ndrangheta (Italian pronunciation: [n̩ˈdraŋɡeta])[p] is a criminal organization in Italy, centered in Calabria. Despite not being as famous abroad as the Sicilian Cosa Nostra, and having been considered more rural compared to the Neapolitan Camorra and the Apulian Sacra Corona Unita, the 'Ndrangheta managed to become the most powerful crime syndicate of Italy in the late 1990s and early 2000s. [...]

[...]The Calabrian word 'Ndrangheta derives from ancient Greek ἀνδραγαθία andragathía for "heroism" and "virtue" or ἀνδράγαϑος andragathos, a blend of andròs "man" and agathòs "good", meaning a courageous man. In many areas of Calabria the verb 'ndranghitiari, from the Greek andragatizomai, means "to engage in a defiant and valiant attitude".
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επί της ουσίας κι εγώ δίνω το συνένα μου στον Ρογήρο, αλλά η δική μου γλωσσική επισήμανση έχει να κάνει με τ' ότι προσωπικά δεν προτιμώ τη σημασιακή ταύτιση χολερικός = με χολή.
 

SBE

¥
να κλέψω κάτι γλωσσικό από τη βίκη για τη ντραγκέτα

Είχα έναν γνωστό που έλεγε ότι η Μαφία είναι αυτό που συμβαίνει όταν η ελληνική (βλ. μανιατοκρητική) μέθοδος επιβολής τάξης ανακατεύεται με την δυτική θρησκευτική προπαγάνδα.
 
Μια επισήμανση: όπως λέει και η Ουικιπήντια παραπάνω, ο σωστός τονισμός είναι ν-ντράνγκετα, όχι -γκέτα.
 
Top