Τα εφήμερα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι εγώ το διάβασα τις προάλλες. Εν γένει, όπως το αντιλαμβάνομαι, το φορολογικό σύστημα έχει πολλές αδικίες, και θα έπρεπε να αναμορφωθεί. Σε σχέση με το συγκεκριμένο άρθρο ωστόσο, έχω διάφορες απορίες. Ενδεικτικά, λέει ότι πλήρη απαλλαγή από την υποχρέωση να πληρώνουν φόρο εισοδήματος έχουν:
Οι πλοιοκτήτες ή εταιρείες που αποκομίζουν κέρδη από την εκμετάλλευση πλοίων.
Ο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος όμως γράφει:
ζ) Τα κέρδη από την εκμετάλλευση πλοίων υπό ελληνική σημαία, που αποκτώνται από ημεδαπές ανώνυμες εταιρίες, συνεταιρισμούς ή ενώσεις συνεταιρισμών, τα οποία υπόκεινται στον ειδικό φόρο για τα πλοία, όπως αυτός ισχύει κάθε φορά. Αν δικαιούχος των ως άνω κερδών είναι ημεδαπή ανώνυμη εταιρία ή εταιρία περιορισμένης ευθύνης ή συνεταιρισμός, σε περίπτωση διανομής τους με οποιαδήποτε μορφή, τα κέρδη αυτά δεν υπόκεινται σε φόρο εισοδήματος, μη εφαρμοζόμενων των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 106 του παρόντος.
Δηλαδή, όπως το καταλαβαίνω, τα πλοία πληρώνουν ειδικό φόρο για τα πλοία, όχι; Θέλω να πω, αν όντως πληρώνουν ειδικό φόρο, τότε δεν φοροδιαφεύγουν, όπως λέει το άρθρο, ή κάτι δεν κατάλαβα;

Γράφει επίσης και άλλα, όπως:

  • Οι ξένες τεχνικές επιχειρήσεις που έχουν κέρδη στη χώρα.
Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν συμβάσεις για την αποφυγή της διπλής φορολογίας, που είναι διμερείς. Έτσι, μπορεί μια εταιρεία να έχει κέρδη στο εξωτερικό, και να φορολογείται για τα κέρδη αυτά στο εξωτερικό. Θα έπρεπε να φορολογείται και στην Ελλάδα; Επίσης, κάτι ακόμα που δεν καταλαβαίνω, από μερικά παραδείγματα όπως το παρακάτω:
Οσες εταιρείες ή μεγαλοεισοδηματίες αποκομίζουν κέρδη από την πώληση μετοχών εισηγμένων στο Χρηματιστήριο Αθηνών.​

Οι μικροεισοδηματίες φορολογούνται;!; Αν ναι, τότε αυτό είναι εξαιρετικά άδικο.
Λέει επίσης:
Ασφάλιστρα για την ομαδική ασφάλιση ζωής των εργαζομένων, μια φάμπρικα που έχει ανοίξει τις τελευταίες δεκαετίες στα πλαίσια των αμοιβαία επωφελών σχέσεων βιομηχάνων - ασφαλιστικών εταιρειών, που και οι δύο, με τα προγράμματα αυτά, κερδίζουν σε βάρος τόσο των εργαζομένων, όσο και των δημόσιων εσόδων.
Κατ' αρχάς, τα ασφάλιστρα ζωής, είτε απευθύνονται στον ΟΑΕΕ είτε προς ιδιωτικές εταιρείες, εκπίπτουν για όλους, όχι μόνο για τις εταιρείες (αν και από ό,τι βλέπω σε άρθρα όπως αυτό, μπορεί σύντομα να μην εκπίπτουν για κανέναν).

Δεύτερον, εγώ έχω μια φίλη που δουλεύει σε ιδιωτική εταιρεία η οποία την ασφαλίζει. Η φίλη μου αυτή έχει κάνει ως τώρα επεμβάσεις αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ, και πηγαίνει σε ιδιωτικούς γιατρούς της επιλογής της δωρεάν. Νομίζω ότι από τέτοιες περιπτώσεις, δεν προκύπτει κέρδος εις βάρος του εργαζομένου. Το ότι πρέπει να αναμορφωθεί το σύστημα υγείας, πρέπει, ώστε να μην αναγκάζεται κανείς να καταφεύγει σε ιδιώτες γιατρούς - έτερον εκάτερον, όμως.
Τα «δώρα» που δίνουν στους πολίτες οι εταιρείες ανακύκλωσης για να εξασφαλίσουν το δωρεάν διαχωρισμό των σκουπιδιών που γίνεται στους μπλε κάδους.​
Αυτό πάλι δεν ξέρω τι είναι. Θέλω να πω, κι εγώ ανακυκλώνω, δώρο δεν μου έχουν κάνει ποτέ όμως. Μήπως εννοεί αυτές τις πλαστικές τσάντες της ανακύκλωσης;

Διαφωνώ πάντως με το παράπονο του συντάκτη ότι δεν φορολογούνται οι ΜΚΟ. Αν κάποιος ΜΚΟ είναι βιτρίνα και χρησιμοποιείται απλώς για φοροαπαλλαγές, θα έπρεπε να ρίχνεται στο πυρ το εξώτερον. Αλλά να φορολογούμε, π.χ., τη Διεθνή Αμνηστεία, ή το Χαμόγελο του Παιδιού;
 

Elsa

¥
Παλάβρα, μέχρι να μάθουμε τι και πόσος είναι αυτός ο ειδικός φόρος πλοίων (έψαξα πρόχειρα αλλά δεν βρήκα κάτι) εκείνο που μένει είναι ότι:
Αν δικαιούχος των ως άνω κερδών είναι ημεδαπή ανώνυμη εταιρία ή εταιρία περιορισμένης ευθύνης ή συνεταιρισμός, σε περίπτωση διανομής τους με οποιαδήποτε μορφή, τα κέρδη αυτά δεν υπόκεινται σε φόρο εισοδήματος, μη εφαρμοζόμενων των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 106 του παρόντος.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν διαφωνώ, ωστόσο αν πληρώνουν φόρο, ο τίτλος του άρθρου που μιλάει για επίσημη φοροδιαφυγή δεν είναι σωστός.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Οποιοσδήποτε ισχυρισμός ότι οι φοροαπαλλαγές συνιστούν φοροδιαφυγή είναι λανθασμένος, δεν στέκει λογικά (εξ ορισμού). Μπορεί κανείς να διαμαρτυρηθεί όσο θέλει και να πιέσει όσο θέλει για δικαιότερη (όπως την εννοεί ο καθένας, φυσικά) κατανομή των όποιων θεσμοθετημένων φοροαπαλλαγών, αλλά άλλο φοροδιαφυγή, άλλο φοροαποφυγή κι άλλο φοροαπαλλαγή.
 

Elsa

¥
Ε, ναι, γι αυτό τη λέει στο άρθρο "επίσημη φοροδιαφυγή", υποθέτω. Σε αντιδιαστολή με την παράνομη, κανονική φοροδιαφυγή.
 
Το σημερινό Google doodle είναι αφιερωμένο στον Γκαίτε (28 Αυγούστου 1749 - 22 Μαρτίου 1832).


 

SBE

¥
Επειδή εγώ ήμουνα αλλού όταν μιλάγατε για πλοία, Παλάβρα, μία φράση από το κείμενό σου:
Τα κέρδη από την εκμετάλλευση πλοίων υπό ελληνική σημαία
Ρώτησα ανθρωπο που ασχολείται με τη ναυτιλία για το ζήτημα του ειδικού φόρου και η απάντηση ήταν λίγο φλου οπότε δεν διαφωτίστηκα. Γενικά όμως είναι γνωστό ότι το ναυτιλιακό εισόδημα δεν φορολογείται. Αυτα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια μάλλον ανούσια υποσημείωση στην πολύ σοβαρή συζήτηση για τα πανεπιστήμια είναι η αποκάλυψη ότι ο Τσόμσκι δεν είχε πάρει χαμπάρι για την υπογραφή του στη διεθνή έκκληση πανεπιστημιακών κατά της μεταρρύθμισης των ΑΕΙ. Βέβαια, ακόμα και αν είχαν ενημερωθεί σωστά (σιγά μην κατάλαβαν τα προβλήματα των ΑΕΙ από τρεις προτάσεις) και ο Τσόμσκι και οι υπόλοιποι ξένοι για την όλη υπόθεση και είχαν υπογράψει, δεν καταλαβαίνω γιατί ζητήθηκε η υποστήριξή τους.
Η έκκληση
Η είδηση στα Νέα
Η επιστολή στην Καθημερινή
 

nickel

Administrator
Staff member
Από κείμενο του Τάκη Μίχα στο protagon.gr πληροφορήθηκα και στη συνέχεια βρήκα την έρευνα σύμφωνα με την οποία η Ελλάδα μαζί με τις ΗΠΑ και την Τουρκία είναι οι τρεις χώρες μεταξύ των αναπτυγμένων χωρών που εμφανίζουν τα υψηλότερα ποσοστά πληθυσμού που δεν πιστεύουν στη θεωρία της εξέλιξης.
Το άρθρο του Economist είναι από το 2009 (εδώ), αλλά η έρευνα ανήκει στο New Scientist (2006, εδώ).
Να επισημανθεί ότι είναι ένας ακόμα πάτος που διεκδικούμε επάξια, αλλά δεν έχουμε το χάλι ούτε της Τουρκίας ούτε των ΗΠΑ. Αυτoί που απάντησαν θετικά στο ερώτημα «Human beings, as we know them, developed from earlier species of animals: true or false?» είναι πάνω από 50% στην Ελλάδα.






ΥΓ. Να προσθέσω ότι το προπέρσινο άρθρο του Economist είναι η καλύτερη συνοπτική παρουσίαση της εξέλιξης των θεωριών για την εξέλιξη των ειδών που έχω διαβάσει ποτέ.
 
Προβολή των Καλάς ως προορισμού εναλλακτικού τουρισμού, με τίτλο: Kalasha: happiest people in Pakistan? (cnngo)
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεκάδες υποψήφιοι, ανάμεσα τους και αριστούχοι, έμειναν φέτος εκτός ανώτατης εκπαίδευσης, καθώς δεν οριστικοποίησαν τα μηχανογραφικά δελτία τους. Όπως αναφέρει Το Βήμα, αυτό συνέβη γιατί η φετινή διαδικασία με τα ηλεκτρονικά μηχανογραφικά μπέρδεψε πολλούς υποψηφίους, με αποτέλεσμα να μην ακολουθήσουν τελικά όλα τα βήματα που χρειάζονταν για την οριστική κατάθεση του μηχανογραφικού τους.

Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση υποψηφίου από το 2ο Λύκειο Λαμίας (τα στοιχεία του για ευνόητους λόγους δεν αναφέρονται), ο οποίος ενώ αρίστευσε συγκεντρώνοντας 19.000 μόρια, δεν κατόρθωσε να εισαχθεί στην οδοντιατρική σχολή Θεσσαλονίκης που τον ενδιέφερε, παρότι η βάση της ήταν χαμηλότερη, και φυσικά ούτε και σε καμία άλλη σχολή.

Ο ίδιος, αλλά και άλλοι υποψήφιοι που βρίσκονται σε αντίστοιχη θέση, εξετάζουν τώρα το ενδεχόμενο προσφυγής στη Δικαιοσύνη, καθώς, όπως λένε, αποτελεί ευθύνη του υπουργείου Παιδείας το γεγονός ότι δεν ελέγχθηκε επαρκώς η κατάθεση όλων των μηχανογραφικών.

Πηγές από το υπουργείο Παιδείας, από την άλλη πλευρά, δηλώνουν ότι είχαν δοθεί σαφείς οδηγίες προς τους υποψήφιους για την κατάθεση του νέου ηλεκτρονικού μηχανογραφικού.

Πάντως, το υπουργείο εξετάζει τις συγκεκριμένες περιπτώσεις, που υπολογίζεται ότι αφορούν 50 με 60 άτομα, έτσι ώστε να αναζητηθούν νομικές λύσεις για την άρση του αδιεξόδου ή να ληφθεί μια πολιτική απόφαση που να αφορά τους συγκεκριμένους υποψηφίους.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231125734

Ναι, κάντε το μεγάλη υπόθεση. Φροντίστε να ασχοληθούν σαράντα πέντε καρεκλοκένταυροι και εξήντα ευθυνόφοβοι για μερικούς μήνες μέχρι να το λύσουν, λες και δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα καλύτερο στο βασίλειο της μαλακίας.
 
29 Αυγούστου 1991 και η New York Times κυκλοφορεί με το εξής πρωτοσέλιδο: Soviets bar Communist Party Activities, και τσιτάρει το κείμενο της απόφασης:
On the basis of evidence in hand on the participation of leading organs of the C.P.S.U. in the preparation and implementation of the [whole?] coup from the 19th to the 21st of August 1991, the activities of the C.P.S.U. on the entire territory of the U.S.S.R. are suspended.

Με καθυστέρηση 70 ετών τουλάχιστον...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ρώτησα ανθρωπο που ασχολείται με τη ναυτιλία για το ζήτημα του ειδικού φόρου και η απάντηση ήταν λίγο φλου οπότε δεν διαφωτίστηκα. Γενικά όμως είναι γνωστό ότι το ναυτιλιακό εισόδημα δεν φορολογείται. Αυτα!
Μόλις ρώτησα έμπειρη δικηγόρο, εξειδικευμένη σε ζητήματα ΦΠΑ και διασυνοριακής φορολογίας, και μου είπε ότι ο ειδικός φόρος για τα πλοία υπολογίζεται βάσει κόρων (=χωρητικότητας πλοίου), και ότι στα αγγλικά λέγεται tonnage tax.
Δεν καταλαβαίνω ωστόσο από πού προκύπτει το ότι «είναι γνωστό ότι το ναυτιλιακό εισόδημα δεν φορολογείται».

Edit: βρήκα και πολλές πληροφορίες εδώ.
 

rogne

¥
Να πάρει! 40 ακόμη άτομα και θα ήταν εκατοντάδες.

Επειδή συχνά για το in.gr πραγματικότητα είναι ό,τι λέει η κυβέρνηση, μια σημείωση (από Ελευθεροτυπία):

Μηχανογραφικά

Παρουσιάστηκαν πολλά προβλήματα με την ηλεκτρονική συμπλήρωση. Περί τα 1.100 άτομα είχαν δηλώσει ότι δεν κατάφεραν να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό τους, το υπουργείο αναγνωρίζει τις περιπτώσεις 50 με 60 υποψηφίων (οι περισσότεροι αριστούχοι) και στελέχη του λένε ότι θα αναζητηθεί νομική λύση.
 

SBE

¥
Δεν καταλαβαίνω ωστόσο από πού προκύπτει το ότι «είναι γνωστό ότι το ναυτιλιακό εισόδημα δεν φορολογείται».
Δεν προκύπτει από αυτά που είπαμε γιατί όπως είπα, είναι γνωστό :-)
Με έναν καλό λογιστή η απαλλαγή φτάνει το 100%, εντούτοις ο αριθμός πλοίων με ελληνική σημαία δεν είναι τόσο μεγάλος όσο αφήνει να εννοηθεί το λινκ σου, υπάρχουν ακόμα πολλοί λόγοι να έχει κανείς σημαία Παναμά ή Λιβερίας.
 

SBE

¥
1100 είναι τι ποσοστό; 15-20% των υποψηφίων, ίσως; Δεν είναι θλιβερό τέτοιο ποσοστό να μην μπορεί να καταλάβει οδηγίες χρήσεως; Πόσοι κάνουν το ίδιο λάθος συνήθως (προφανώς δεν είναι πρωτοφανές); Κι οι 50-60 αριστούχοι, αρίστευσαν αλλά πρακτικές γνώσεις δεν έχουν; επίσης, το σχολείο τι κάνει; Εγώ θυμάμαι ότι είχαμε συμπληρώσει τα μηχανογραφικά στο σχολείο, με τη βοήθεια των καθηγητών μας. Οι πιο πολλοί το έφεραν έτοιμο από το σπίτι και στο σχολείο έγινε έλεγχος.
 

rogne

¥
1100 είναι τι ποσοστό; 15-20% των υποψηφίων, ίσως; Δεν είναι θλιβερό τέτοιο ποσοστό να μην μπορέι να καταλάβει οδηγίες χρησεως; Πόσοι κάνουν το ίδιο λάθος συνήθως (προφανώς δεν είναι πρωτοφανές); Κι οι 50-60 αριστούχοι, αριστευσαν αλλά πρακτικές γνώσεις δεν έχουν; επίσης, το σχολείο τι κάνει; Εγώ θυμάμαι ότι είχαμε συμπληρώσει ταμηχανογραφικά στο σχολείο, με τη βοήθεια των καθηγητών μας. Οι πιο πολλοί το έφεραν έτοιμο παό το σπίτι και στο σχολείο έγινε έλεγχος.

Δεν το ξέρω καθόλου το θέμα, αλλά υποψιάζομαι ότι αυτή η "οριστικοποίηση" των μηχανογραφικών θα διαφέρει από την απλή ηλεκτρονική συμπλήρωση. Στο μεταξύ, 1.568 θέσεις στα ΑΕΙ έμειναν κενές...

ΥΓ. Μόλις είδα και την αναμενόμενη δήλωση-κεραμίδα (αν και όχι επί του θέματος ακριβώς): "Αναδείχθηκαν οι πραγματικά άριστοι"! Θεραπεία για πάσα νόσο και πάσα μαλακία έχει γίνει η "αριστεία" (τη συνιστά και ο μαθητής του Γκράμσι, κ. Βορίδης).
 
Top