Τα εφήμερα

Ό,τι καλό γίνεται αλλού, δε σημαίνει δεν είναι καλό...

Ποιός κρίνει τι είναι καλό και κακό;

Καλό δεν ξέρω τι είναι, κακό πάντως είναι αυτό που περιορίζει τις ελευθερίες του οποιουδήποτε, την στιγμή που αυτές οι ελευθερίες δεν αφαιρούν τις ελευθερίες κάποιων τρίτων. Δηλαδή αν δεν σε ενοχλώ άμεσα, άσε με στην ησυχία μου.

Έχω δείξει να με απασχολούν ποτέ τα θεολογικά;

Εντούτοις με απασχολεί ο τρόπος σκέψης της νεολαίας που μεγάλωσε με διαφημίσεις του Πλέιμπόι στις τέσσερεις το απόγευμα (όπως διαπίστωσα σε ταξίδι μου στην Ελλάδα μέσα δεκαετίας του '90, όταν η Παλάβρα ήταν στις ηλικίες που παρακολουθούσαν την παιδική ζώνη, και ναι, θεώρησα ότι η ώρα της διαφήμισης δεν ήταν η σωστότερη, προφανώς είμαι πουριτανή).

Η τηλεόραση είναι επιλογή σου, όχι υποχρέωσή σου. Η παιδική ζώνη ποτέ δεν ήταν στις τέσσερις το απόγευμα. Όσο υπήρχε μόνο ΕΡΤ, η παιδική ζώνη ξεκινούσε το πρωί και έληγε το μεσημέρι, κατά τις 14:00 ενώ στα ιδιωτικά κανάλια η παιδική ζώνη ήταν πάντα τις πολύ πρωινές ώρες (και τα ΣΚ μέχρι το μεσημέρι). Μετά τα μέσα των 90's, περιορίστηκαν στα ΣΚ και δη στις πολύ πρωινές ώρες (6 με 9 το πρωί). Διαφημίσεις του Playboy αποκλείεται να υπήρχαν στις πρωινές ζώνες. Οι διαφημίσεις στις παιδικές ζώνες ήταν ανέκαθεν για παιδιά (παιχνίδια, λαμπάδες, γλυκά, κτλ). Μάλιστα επειδή από τις 7 ως τις 9 είναι ζώνη που παρακολουθούν παιδιά, οι διαφημίσεις είναι πάλι για παιδιά (τα τελευταία 5 χρόνια δεν ξέρω, γιατί δεν βλέπω τηλεόραση).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλό δεν ξέρω τι είναι, κακό πάντως είναι αυτό που περιορίζει τις ελευθερίες του οποιουδήποτε, την στιγμή που αυτές οι ελευθερίες δεν αφαιρούν τις ελευθερίες κάποιων τρίτων. Δηλαδή αν δεν σε ενοχλώ άμεσα, άσε με στην ησυχία μου.
Ακριβώς.
 

SBE

¥
Δεν έχω καμία μα καμία απολύτως διάθεση να πιάσουμε την κουβέντα στην οποία προσπαθεί να μας πάει η λογοδιάρροια του Ελληγενή πιο πάνω, κι ο σκοπός τους σχολίου μου περί καλού και κακού ήταν κυρίως να δείξει στην Παλάβρα ότι δεν έχει το αλάθητο, ούτε μπορεί μόνη της να ορίζει τι είναι καλό και τι είναι κακό.

Προφανώς δεν αρκεί το λακωνικό μου σχόλιο για να καταλάβετε τι λέω και πρέπει να σας το συλλαβίσουμε. Το συλλάβισα, τώρα δεν έχω χρόνο και διάθεση για παραπέρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ρε συ, SBE, αφού δεν έχεις όρεξη να διαβάσεις τι γράφω, γιατί απαντάς;
Το επιχείρημά σου ήταν -και πάλι- ότι λογοκρισίες γίνονται και αλλού, άρα η Ελλάδα δεν τις κάνει μόνο αυτή, άρα [η Ελλάδα δεν κάνει λάθος]. Εκτός κι αν δεν κατάλαβα το δια ταύτα της παρένθεσης, οπότε θα πρέπει να το εξηγήσεις.

Το ότι λογοκρισίες γίνονται και αλλού τι σχέση ακριβώς έχει με το ότι γίνονται κι εδώ;

(όπως διαπίστωσα σε ταξίδι μου στην Ελλάδα μέσα δεκαετίας του '90, όταν η Παλάβρα ήταν στις ηλικίες που παρακολουθούσαν την παιδική ζώνη, [...]
Ξέχασα να σου πω και ευχαριστώ που μου έκοψες περίπου 10 με 15 χρόνια :clap::clap:
 

crystal

Moderator
Η παιδική ζώνη ποτέ δεν ήταν στις τέσσερις το απόγευμα. Όσο υπήρχε μόνο ΕΡΤ, η παιδική ζώνη ξεκινούσε το πρωί και έληγε το μεσημέρι, κατά τις 14:00 ενώ στα ιδιωτικά κανάλια η παιδική ζώνη ήταν πάντα τις πολύ πρωινές ώρες (και τα ΣΚ μέχρι το μεσημέρι). Μετά τα μέσα των 90's, περιορίστηκαν στα ΣΚ και δη στις πολύ πρωινές ώρες (6 με 9 το πρωί). Διαφημίσεις του Playboy αποκλείεται να υπήρχαν στις πρωινές ζώνες. Οι διαφημίσεις στις παιδικές ζώνες ήταν ανέκαθεν για παιδιά (παιχνίδια, λαμπάδες, γλυκά, κτλ). Μάλιστα επειδή από τις 7 ως τις 9 είναι ζώνη που παρακολουθούν παιδιά, οι διαφημίσεις είναι πάλι για παιδιά (τα τελευταία 5 χρόνια δεν ξέρω, γιατί δεν βλέπω τηλεόραση).

Για να ακριβολογήσουμε, στα μέσα της δεκαετίας του '90 υπήρχε παιδική ζώνη το μεσημέρι στην ΕΡΤ: ήταν η ώρα που έπαιζαν Καρουζέλ, Μικρό σπίτι στο λιβάδι κι άλλα τέτοια τιμαλφή, από τις 2:30 μέχρι τις 4 σίγουρα.
 
Δεν έχω καμία μα καμία απολύτως διάθεση να πιάσουμε την κουβέντα στην οποία προσπαθεί να μας πάει η λογοδιάρροια του Ελληγενή πιο πάνω.

Λογοδιάρροια τριών γραμμών πρώτη φορά ακούω.

Για να ακριβολογήσουμε, στα μέσα της δεκαετίας του '90 υπήρχε παιδική ζώνη το μεσημέρι στην ΕΡΤ: ήταν η ώρα που έπαιζαν Καρουζέλ, Μικρό σπίτι στο λιβάδι κι άλλα τέτοια τιμαλφή, από τις 2:30 μέχρι τις 4 σίγουρα.

Περίπου παιδική ζώνη. Το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι δεν είναι ακριβώς ο ορισμός της παιδικής ζώνης, αλλά θυμάμαι ότι έπαιζε αρχικά απογεύματα. Η ΕΡΤ πάντως δεν έβαζε σχεδόν καθόλου διαφημίσεις τότε και σίγουρα πάντως δεν έβαζε διαφημίσεις του Playboy ή του Penthouse ή ό,τι.

Ξέχασα να σου πω και ευχαριστώ που μου έκοψες περίπου 10 με 15 χρόνια :clap::clap:

Εδώ εγώ και δεν ήμουν τάργκετ γκρουπ στα μέσα της δεκαετίας '90.:D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οφείλεις όμως να δείξεις ένα screen-shot των πιθανών αποτελεσμάτων. Διαβάστε τι γράφει για την Ελλάδα:
 

Attachments

  • Capture.jpg
    Capture.jpg
    30.3 KB · Views: 191

Zazula

Administrator
Staff member
Στα μέσα της δεκαετίας τού '90 πάντως εκείνο που έμπαινε καμιά φορά και το απόγευμα ήταν στο Star Channel και όχι ακριβώς διαφήμιση του Playboy αλλά διαφήμιση για την εκπομπή Miss Playmate όταν γινόταν ο σχετικός διαγωνισμός.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Huh? Εξηγήσατε, παρακαλώ.
Ε είπα απλώς να βάλω, διά το πιασάρικον της τιτλατζίδικης υποθέσεως, μια χαρακτηριστικότατη τυπογραφική έκφραση. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η οποία σημαίνει; Μη με αφήνεις με τη νεφελώδη αίσθηση ότι μάλλον καταλαβαίνω αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
 
Top