Πρώτη στον αντισημιτισμό η Ελλάδα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παλ, έυγε που έψαξες να βρεις πως έγιναν οι ερωτήσεις στα ελληνικά. Μήπως έχεις όλη τη λίστα;
Το συγκεκριμένο απόσπασμα το βρίσκουμε εδώ.

Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν τοπικοποίηση εδώ, μια καλή μετάφραση θα αρκούσε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παλ, πώς γνωρίζουμε ότι δεν πρόκειται για μετάφραση των αγγλικών ερωτήσεων που έγινε από τον ιστότοπο για τις ανάγκες του άρθρου; Νομίζω ότι δεν είναι σαφές τι ισχύει.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παλ, πώς γνωρίζουμε ότι δεν πρόκειται για μετάφραση των αγγλικών ερωτήσεων που έγινε από τον ιστότοπο για τις ανάγκες του άρθρου; Νομίζω ότι δεν είναι σαφές τι ισχύει.
Τώρα μόλις διάβασα τις ερωτήσεις και στα ελληνικά. Δεν ξέρω αν τέθηκαν ακριβώς έτσι στην έρευνα που έγινε στην Ελλάδα, [...]
:):):)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και από εδώ:
The data was culled from interviews conducted between July 2013 and February 2014 in 96 languages and dialects via landline telephones, mobile phones and face-to-face discussions.
Άρα, προφανώς οι ερωτήσεις έγιναν στα ελληνικά αλλά δεν γνωρίζουμε ακριβώς με ποια διατύπωση.
 
Θέλω να προσθέσω ένα στοιχείο στην υπόθεση. Επειδή είχα την ίδια απορία με εσάς, ως προς την διατύπωση των ερωτήσεων, έστειλα email στο ΚΙΣ. Επειδή το κείμενο παρουσιάζεται στην σελίδα τους, τούς ρώτησα εάν ξέρουν ποια είναι η ελληνική διατύπωση της ερώτησης "Jews have too much power in the business world". Τους ρώτησα επίσης αν έχουν το πλήρες ερωτηματολόγιο στα ελληνικά ή αν ξέρουν πού υπάρχει διαθέσιμο καθώς και αν υπάρχουν διαθέσιμες οι απαντήσεις στις υπόλοιπες ερωτήσεις του ερωτηματολογίου (αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι καμμιά 40αριά).

Μου απάντησαν πως δεν γνωρίζουν τις ελληνικές διατυπώσεις και δεν διαθέτουν κανένα άλλο στοιχείο, πέραν αυτών που είναι διαθέσιμα στους πάντες από την σελίδα της ADL. Η διατύπωση «Οι Εβραίοι έχουν πολύ μεγάλη δύναμη στον κόσμο των επιχειρήσεων» είναι απλώς η μετάφραση από το πρωτότυπο του δελτίου τύπου της ADL και κατόπιν της παρατήρησης το άλλαξαν σε "υπερβολικά μεγάλη δύναμη".
 
Top