Πρωτοβουλία Μεταφραστών – Επιμελητών - Εγγραφή νέων μελών - Επόμενη συνάντηση: 21 Φεβρουαρίου 2010 (18:00)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άσε, το βρήκα, στις 6 είναι. Σ' αυτή την περίπτωση, μάλλον το βρίσκω προβληματικό να παραστώ. Πραγματικά δεν έχω καμιά διάθεση να δω ούτε τους μεν στο Σύνταγμα ούτε τους δε στην Ομόνοια.
 
Εγώ πολύ θα ήθελα, πραγματικά, αλλά αν δεν τελειώσω μια δουλειά που έχω αναλάβει δεν με ξεπλένει κανένας σύλλογος μετά...

Όσοι πάτε, έχετε υπόψη ότι το απόγευμα έχουν συγκέντρωση στην Ομόνοια μετανάστες και αντιρατσιστικές οργανώσεις, ενώ στη Μητρόπολη θα μαζευτούν οι φίλοι μας τα ζώα (γνωστοί και ως -μπλιαχ!- χρυσαυγίτες). Κοκοκόλαση!

Παρασκευή 29 Μαΐου 2009, 6:30 μ.μ.
Σύλλογος Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου

και ασκήσεις επί χάρτου.. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρακτικά, Διοικούσα Επιτροπή, Ιδρυτικά Μέλη κ.ά.

Επειδή, λόγω των ευρωεκλογών, το καταστατικό δεν είναι δυνατόν να κατατεθεί στο Πρωτοδικείο νωρίτερα από την Τετάρτη 10 Ιουνίου, όσοι συνάδελφοι θα ήθελαν να συμπεριληφθούν στα ιδρυτικά μέλη, μπορούν να το υπογράψουν την Τετάρτη 3 Ιουνίου, από τις 10.00 ως τις 11.30 το πρωί στο καφέ Κόκκοι (Διδότου και Ασκληπιού γωνία) ή την Πέμπτη 4 Ιουνίου, από τις 19.00 ως τις 21.00 στα γραφεία του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου (Λόντου 6, Εξάρχεια). Παρακαλούνται οι συνάδελφοι να έχουν μαζί τους από 30 ευρώ.​

Περισσότερα εδώ:
http://prwtobouliametafrastwnepimelitwn.blogspot.com/2009/06/29-2009.html
 

nickel

Administrator
Staff member
Ανοιχτή Συνέλευση
Πρωτοβουλίας Μεταφραστών - Επιμελητών


Παρασκευή 26 Ιουνίου 2009
ώρα 19:00
στα γραφεία του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου
Λόντου 6 (2ος όροφος), Εξάρχεια

Στο μπλογκ της Πρωτοβουλίας θα βρείτε και αρχείο Powerpoint που μπορείτε να στείλετε σε φίλους σας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και μην αμελήσετε το Powerpoint! Δεν είναι ούτε μονοπλάνο, ούτε μονολήψη, αλλά αξίζει να το δείξετε και πιο πέρα! Κύδος στο σκηνοθέτη :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξέρω ότι θα πάει ο Nickel. Εγώ έχω σεμινάριο μέχρι τις 9, όταν τελειώσω θα πάρω τηλέφωνο τον Νίκο να δω σε ποια φάση βρίσκεται η συνέλευση, κι αν έχει ψωμί ακόμα, θα πάω κι εγώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θα είναι απόψε ο nickel κέντρο; Ωχωχωχ χοχοχό! Αν έχει ψωμί εγώ δεν θα πάω, αλλά αν έχει μπίρα το συζητάμε. :D
 

anna

¥
Εγώ θέλω να έρθω αλλά πρέπει να φύγω στις 8 - είμαι και φιλότεχνη, τρομάρα μου. Υπάρχει καμία περίπτωση να αρχίσει ακριβώς στην ώρα της; Αν και νομίζω ότι την ξέρω την απάντηση...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άρχισε στις 7.30 και τελείωσε στις 9, και με αρκετό νέο κόσμο...
 
Πράγματι, δεν κράτησε πολύ αυτή τη φορά. Υπήρχαν καμιά 50αριά άτομα, με τουλάχιστον το ένα τρίτο να έρχεται για πρώτη φορά.
Μετά από μια σύντομη σύνδεση με τα προηγούμενα, η συζήτηση περιστράφηκε γύρω από τη δημιουργία διαφόρων ομάδων εργασίας, και κάπου εκεί άρχισαν οι συνήθεις ατέρμονες συζητήσεις: αν τα μέλη κάθε ομάδας θα βρίσκονται από κοντά ή μέσω ίντερνετ, αν οι συναντήσεις των ομάδων θα πρέπει είναι ανοιχτές σε όλους ή κλειστές, τι είναι πιο λειτουργικό, τι είναι πιο δημοκρατικό, κλπ κλπ... Τελικά φτιάχτηκε μια πρώτη ομάδα, η οποία (αν κατάλαβα καλά) θα συντάξει ένα ερωτηματολόγιο που θα χρησιμοποιηθεί στη συνέχεια για να καταγράψει την εργασιακή πραγματικότητα του χώρου (αμοιβές, προβλήματα, κλπ).
Last but not least, ακούστηκαν πολλές φωνές υπέρ της δημιουργίας ενός site/forum, καθώς η τωρινή λίστα θεωρείται κατά γενική ομολογία ανεπαρκής και προσωρινή λύση. Προτάθηκε να φτιαχτεί μια ομάδα εργασίας και για αυτό... :)
Όσον αφορά τις επόμενες κινήσεις, το καταστατικό αναμένεται να εγκριθεί τον Νοέμβρη, ενώ δεν πρόκειται να γίνει άλλη συνέλευση μέσα στο καλοκαίρι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάποιος από τα μέλη τού υπό ίδρυση Συλλόγου Μεταφραστών-Επιμελητών-Διορθωτών, ΣΜΕΔ, έστησε ένα φόρουμ, επειδή η λίστα του google ήταν δύσχρηστη.
http://smed.forumotion.net/
 

nickel

Administrator
Staff member
ΝΕΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ
Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2009, 19:00
Αυτόνομο Στέκι,
Ζωοδόχου Πηγής 95-97 και Ισαύρων, Εξάρχεια​
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στη σημερινή συνέλευση στο Booze πρόκειται να πάει κανείς;

Νέα Ανοιχτή Συνέλευση - Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009
Η Πρωτοβουλία Μεταφραστών και Επιμελητών
καλεί όλους τους συναδέλφους
την Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009
και ώρα 17:00
στην επόμενη ανοιχτή συνάντηση, η οποία θα φιλοξενηθεί
στο Booze Cooperativa,
Κολοκοτρώνη 57 (α' όροφος), Αθήνα
προκειμένου να συζητήσουμε:
* Το ερωτηματολόγιο καταγραφής του επαγγελματικού μας χώρου
* Τη λειτουργία της υπάρχουσας ηλεκτρονικής λίστας
ή ενός νέου ηλεκτρονικού φόρουμ
* Τη συγκρότηση ομάδων εργασίας
(για ασφαλιστικά και φορολογικά ζητήματα,
για την ανάπτυξη επαφών με την επαρχία,
για τη χαρτογράφηση του χώρου των μεταφραστικών γραφείων / εταιρειών υποτιτλισμού).​
 
Κάποιος από τα μέλη τού υπό ίδρυση Συλλόγου Μεταφραστών-Επιμελητών-Διορθωτών, ΣΜΕΔ, έστησε ένα φόρουμ, επειδή η λίστα του google ήταν δύσχρηστη.
http://smed.forumotion.net/
Το έστησε μεν, αλλά δεν το δουλεύει δε. Ουσιαστικά το φόρουμ είναι κενό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η Πρωτοβουλία Μεταφραστών – Επιμελητών

καλεί όλους τους συναδέλφους

την Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2009
και ώρα 17:00


στην επόμενη ανοιχτή συνέλευση, που θα φιλοξενηθεί

στο Booze Cooperativa,
Κολοκοτρώνη 57 (α' όροφος), Αθήνα


προκειμένου να συζητήσουμε τα εξής:
– συγκρότηση ομάδων προεργασίας για ζητήματα του επαγγελματικού μας χώρου,
– εξεύρεση χώρων φιλοξενίας των συνελεύσεών μας,
– διαμόρφωση ερωτηματολογίου καταγραφής του επαγγελματικού μας χώρου
κ.ά.​
 
Η Πρωτοβουλία Μεταφραστών - Επιμελητών

καλεί όλους τους συναδέλφους

την Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009 και ώρα 18:00

στην επόμενη ανοιχτή συνέλευση, που θα φιλοξενηθεί

στα γραφεία του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου, Λόντου 6 (2ος όροφος), Εξάρχεια.

Θεματολογία της συνέλευσης:
- Συνοπτική παρουσίαση στοιχείων από τις καρτέλες των μελών της πρωτοβουλίας
- Σύντομη παρουσίαση κάθε ομάδας εργασίας σχετικά με τα πεπραγμένα της
- Συζήτηση του ερωτηματολογίου καταγραφής του επαγγελματικού μας χώρου
 

nickel

Administrator
Staff member
Η Πρωτοβουλία Μεταφραστών-Επιμελητών εύχεται σε όλους τους συναδέλφους ευτυχισμένο το 2010 και σας καλεί στην πρώτη συνέλευση του 2010.

την Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010 στις 18:00
στο Κέντρο Ισπανικής, Πορτογαλικής και Καταλανικής γλώσσας ABANICO,
οδός Κολοκοτρώνη 12, 1ος όροφος, Αθήνα
(πίσω από την Παλαιά Βουλή, κοντά στην οδό Σταδίου)

Σύμφωνα με το κάλεσμα,

«θα μιλήσουμε για:
  • την πορεία επίσημης έγκρισης του Καταστατικού μας,
  • τη διαμόρφωση του γενικού ερωτηματολογίου καταγραφής του επαγγελματικού μας χώρου, καθώς και τον εμπλουτισμό του από ομάδες συναδέλφων υποτιτλιστών και εργαζόμενων σε μεταφραστικά γραφεία,
  • την εξεύρεση έδρας του Συλλόγου μας (ΣΜΕΔ),
  • την προώθηση δράσεων των ομάδων εργασιών, κυρίως τις προτάσεις της ομάδας επικοινωνίας/προώθησης του ΣΜΕΔ,
  • τρόπους δημοσιοποίησης θέσεων και αιτημάτων μας εν όψει της ψήφισης νέου φορολογικού νομοσχεδίου, που αφορά ιδιαίτερα την κατηγορία ελεύθερων επαγγελματιών,
  • άλλα θέματα εργασιακής επικαιρότητας.»

http://prwtobouliametafrastwnepimelitwn.blogspot.com/
 

nickel

Administrator
Staff member
Μετά την έγκριση του Καταστατικού του Συλλόγου Μεταφραστών-Επιμελητών-Διορθωτών από το Πρωτοδικείο,

καλούμε όλους τους συναδέλφους σε

Νέα Ανοιχτή Συνέλευση
την Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010, στις 18.00
στο Κέντρο Ισπανικής, Πορτογαλικής και Καταλανικής Γλώσσας ABANICO,
οδός Κολοκοτρώνη 12, 1ος όροφος, Αθήνα
(πίσω από την Παλαιά Βουλή, κοντά στην οδό Σταδίου),


για να δρομολογήσουμε τις διαδικασίες συγκρότησής μας σε σωματείο.

Η προσέλευση όλων κρίνεται πολύτιμη.
Παρακαλούμε προωθήστε το μήνυμα σε όσους περισσότερους συναδέλφους μπορείτε.
Πρωτοβουλία Μεταφραστών-Επιμελητών

http://prwtobouliametafrastwnepimelitwn.blogspot.com/
 
Top