Προσωπική αντωνυμία + ρήμα

Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια βοήθεια με το εξής:
Προσπαθώ να εξηγήσω σε κάποιον ότι από άποψη Γραμματικής δεν είναι σωστό να λέει «Τα μέλη της ομάδας σας σάς προσκαλούμε στην συνάντηση [...]» αλλά «Τα μέλη της ομάδας σας προσκαλούν στην συναυλία [...]». Υπάρχει διαφορά όταν υπάρχει προσωπική αντωνυμία μπροστά «Εμείς σας προσκαλούμε» αλλά όχι όταν το υποκείμενο είναι ένα μεγαλύτερο σύνολο.
Υπάρχει κάποιο σημείο στην Γραμματική που να το αποδεικνύει/επεξηγεί;
Έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό ψάχνοντας.

Έχετε καμια ιδέα;
Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρώτα απ' όλα, ας βάλουμε έναν τόνο στο «σας» για να γίνει ευκολότερη η αποκωδικοποίηση του νοήματος (αποκλείοντας την περίπτωση να σημαίνει «τα μέλη της ομάδας-σας προσκαλούμε...», που είναι σαφέστατα λάθος :-) ).

Τα μέλη της ομάδας σάς προσκαλούμε στη συνάντηση / στη συναυλία...

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την παραπάνω σύνταξη (εφόσον αυτός που το γράφει είναι μέλος της ομάδας). Ναι, αντιλαμβάνομαι ότι είναι πιο εύληπτο το «Σας προσκαλούμε μπλα μπλα μπλα — Υπογραφή: Τα μέλη της ομάδας». Αλλά θα έλεγες επίσης: «Οι φίλοι του κρασιού σάς προσκαλούμε...», δεν θα το 'λεγες; (Αν είσαι φίλη του κρασιού...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μερικά παραδείγματα ακόμα για «να σπάσει ο πάγος»:

Οι γονείς των παιδιών του 23ου Δημοτικού σάς προσκαλούμε σε συνάντηση γνωριμίας στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου.
Οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων του Α' ορόφου σάς (προσ)καλούμε σε Γενική Συνέλευση με θέμα τη θέρμανση του κτιρίου.
Τα μέλη της Λεξιλογίας σάς (προσ)καλούμε να κάνετε ακόμη περισσότερες ερωτήσεις.

κ.ο.κ.
 
Σωστά για τον τόνο! Επάνω στην βιασύνη μου διέφυγε.

Εμένα δεν μου ακούγεται σωστό, ωστόσο... Τουλάχιστον όχι χωρίς την αντωνυμία πρώτη-πρώτη.
Μμμ, εγώ όχι δεν θα το έλεγα γιατί δεν είμαι φίλη του κρασιού αλλά δεν μου αρέσει ούτε ως μέλος της ομάδας που προσκαλεί στο παράδειγμα που έδωσα.
Να συμπεράνω, λοιπόν, ότι είναι δική μου παραξενιά και όχι λάθος;

Στην ίδια κατηγορία εμπίπτει και το «Εγώ είμαι από αυτούς που ακούω την γνώμη των άλλων»;
 

nickel

Administrator
Staff member
Στην ίδια κατηγορία εμπίπτει και το «Εγώ είμαι από αυτούς που ακούω την γνώμη των άλλων»;

Αυτό είναι απλώς καραμπινάτο λάθος. «... από αυτούς που ακούνε...» θα πρέπει να πούμε.
 
Δεν νομίζω πως είναι αναγκαστικά λάθος. Η γραμματική θα σου μιλήσει για τη γενική περίπτωση (συμφωνία προσώπου/ αριθμού), αλλά προβλέπει και το σχήμα κατά το νοούμενο. Εδώ το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο ("προσκαλούμε") δείχνει μεγαλύτερη αμεσότητα στην απεύθυνση, ίσως πιο ένθερμη πρόσκληση και μάλλον ομοφωνία (η απόφαση για την πρόσκληση δεν φαίνεται να λήφθηκε με ισοψηφία όπου μέτρησε η ψήφος του προέδρου!). Μπορεί να νοηθεί: "Τα μέλη του συλλόγου, όλοι εμείς, σας προσκαλούμε...", ή "Εμείς, τα μέλη του συλλόγου, σας προσκαλούμε...", ή ακόμα "Τα μέλη του συλλόγου - ο Γιώργος, η Μαρία, η Ελένη [...] και ο Μήτσος - σάς προσκαλούμε...".

Καλύτερα τονισμένο εκείνο το "σας" στη φράση που παραθέτεις, γιατί προς στιγμή μπερδεύτηκα και μπορεί να μπερδευτούν κι άλλοι.

Υ.Γ. Εντάξει, άργησα.
 
Αυτό είναι απλώς καραμπινάτο λάθος. «... από αυτούς που ακούνε...» θα πρέπει να πούμε.
Ναι, έτσι πρέπει να λέμε, απλά στα δικά μου αυτιά αυτό που ρώτησα ακούγεται το ίδιο λάθος με το παραπάνω. :)

Σας ευχαριστώ και τους τρεις! Εντάξει, κατάλαβα ότι είναι δική μου εμμονή...! :D

Έντιτ μπορούμε να κάνουμε μόνο στο τελευταίο ποστ μας; :-/ Εκείνο το «σας» που μπερδεύει δεν μπορώ να το αλλάξω...


Nickel says: Ναι, και μόνο μέσα σε ένα ημίωρο από τη στιγμή που έσωσες το μήνυμα.
 
Top